Laminowanie włosów – sposoby na gładkie włosy i ich efekty

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Laminowanie włosów żelatyną to najprostszy i najtańszy sposób na ich błyskawiczne wygładzenie. Włosy po takim zabiegu stają się sypkie, miękkie i błyszczące. Laminowanie włosów można też przeprowadzić z użyciem siemienia lnianego albo w salonie fryzjerskim.

Laminowanie z definicji to czynność polegająca na pokryciu powierzchni laminatem w celu uzyskania dodatkowej odporności, np. na wilgoć. Laminowanie powszechnie wykorzystuje się w poligrafii, aby uszlachetnić druk. Laminuje się także szkło, które dzięki temu staje się bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Od pewnego czasu hitem jest natomiast laminowanie włosów.

Laminowanie włosów – co daje?

Laminowanie włosów to dla nich wybawienie, a nierzadko ostatnia deska ratunku. Podczas zabiegu laminowania włosy pokrywane są odpowiednio dobranym preparatem zawierającym składniki odżywcze. Najprostszym sposobem na domowe laminowanie jest wykorzystanie żelatyny. Laminowanie włosów żelatyną jest bardzo proste, a efekty są od razu widoczne.

Zabieg laminowania włosów zachwalają blogerki – to jeden z ostatnich hitów w pielęgnacji. Dzięki laminowaniu łuski się zamykają. Włosy stają się sypkie, gładkie, miękkie w dotyku, błyszczące. Laminowanie jest więc szczególnie polecane w przypadku włosów suchych, matowych, zniszczonych (np. częstą ekspozycją na słońce, licznymi zabiegami fryzjerskimi, koloryzacją), napuszonych oraz niezdyscyplinowanych, które nie chcą się układać. Zabieg laminowania sprawia, że włosy są doskonale odżywione i jedwabiste. Końcówki przestają się rozdwajać. Znacznie łatwiejsze staje się rozczesywanie.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Spośród wszystkich sposobów laminowania włosów w domu największą popularnością cieszy się laminowanie włosów żelatyną, ponieważ jest bardzo tanie i proste – z zabiegiem poradzi sobie każdy. Żelatyna to mieszanina cennych protein i, w mniejszej ilości, peptydów (bioaktywnych aminokwasów) oraz soli mineralnych. Jej skład sprawia, że staje się bardzo cenną substancją dla włosów. Domowe laminowanie włosów żelatyną krok po kroku:

  • Dokładnie rozpuścić żelatynę w gorącej wodzie według proporcji: 1 łyżka żelatyny na 3 łyżki wody.
  • Odstawić do przestygnięcia – żelatynowa masa powinna mieć konsystencję papki/żelu, ale nie może być też zbyt gęsta, nie powinna też zbyt mocno wystygnąć (musi być wciąż ciepła, żeby można nią było bez problemu pokryć włosy).
  • Gotową masę żelatynową połączyć ze stosowaną na co dzień odżywką (wystarczy 1 łyżka preparatu). Zamiast odżywki można użyć olejku, ale wtedy trzeba uważać, żeby omijać skórę głowy (włosy u nasady za sprawą olejku mogłyby wyglądać na tłuste i nieświeże).
  • Umyć włosy tradycyjnym szamponem i osuszyć je ręcznikiem.
  • Mieszankę zacząć nakładać na włosy palcami pasemko po pasemku.
  • Pokryte włosy owinąć ręcznikiem (albo folią i ręcznikiem). Można też założyć czepek i na to także ręcznik.
  • Po upływie ok. 45–60 minut bardzo dokładnie spłukać włosy, aby pozbyć się żelatynowej mikstury, po czym wysuszyć i ułożyć fryzurę jak zwykle.

Efekty pojawią się od razu – włosy staną się wyraźnie gładsze, aksamitne w dotyku, ujarzmione. Laminować można zarówno włosy proste, jak i kręcone. Uwaga! Zamiast żelatyny można sięgnąć po jej roślinny odpowiednik – agar-agar. Domowe laminowanie włosów z użyciem agaru jest takie samo jak z użyciem żelatyny (identyczny sposób postępowania).

Zobacz film: Test kosmetyków do włosów. Źródło: Wiem co kupuję

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

To druga metoda na domowe laminowanie włosów. Siemię lniane, czyli nasiona lnu, mają potężną odżywczą moc. Zaliczane są do superżywności. Są bogate w cenne kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, błonnik i minerały. Pod wpływem kontaktu z wodą nasiona lnu pęcznieją i pokrywają się galaretowatą otoczką.

Domowe laminowanie włosów siemieniem lnianym przeprowadza się podobnie jak z wykorzystaniem żelatyny, z tą różnicą, że leczniczym preparatem jest masa z siemienia lnianego. Aby ją uzyskać, w garnuszku należy umieścić i ugotować ok. 2 łyżki nasion lnu zalane 1 szklanką wody. Gotować przez ok. 10 minut (mieszając od czasu do czasu), a następnie przecedzić i odstawić na parę minut do przestygnięcia.

Dalej postępować jak w przypadku żelatyny – masę połączyć z odżywką albo olejkiem, umyć włosy i pokryć je uzyskaną miksturą, owinąć głowę, a na końcu włosy dokładnie spłukać.

Laminowanie włosów u fryzjera

Zabiegowi laminowania włosów można poddać się u fryzjera. W gabinetach fryzjerskich wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne preparaty odżywcze. Ich składniki wnikają głęboko w strukturę włosów, dzięki czemu te stają się odżywione na całej długości. Profesjonalny zabieg laminowania to ratunek dla włosów zniszczonych, wypadających i słabych – składniki preparatu działają bowiem od wewnątrz. Za laminowanie w salonie fryzjerskim trzeba zapłacić kilkaset złotych. Efekty profesjonalnego laminowania włosów są zazwyczaj trwalsze niż domowego.

Uwaga! Choć zabieg wpływa na kondycję włosów dobroczynnie, to nie należy go powtarzać zbyt często, bo włosy pod wpływem laminatu zaczną się puszyć i staną się przesuszone. Na laminowanie włosów – w domu bądź u fryzjera – najlepiej decydować się co ok. 3 miesiące. Rezultaty laminowania utrzymują się właśnie przez mniej więcej taki czas.

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej