Lamblie jelitowe – jakie badania wykonać? Leczenie naturalne

Fot. jgaunion / Getty Images

Lamblie to pasożyty, które wynikają z niedostatecznej higieny. Przenoszone są z kałem chorej osoby, najczęściej obserwuje się je u dzieci. Lamblia to niewielki pasożyt mogący bytować w przewodzie pokarmowym, a w dogodnych warunkach w kale; w wilgotnej glebie może przetrwać kilka miesięcy.

Lamblioza, inaczej określana jako giardioza, to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki Giargia lamblia. Stanowi bardzo częstą przyczynę przewlekłych bólów brzucha, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Na ból brzucha często nakłada się dodatkowo biegunka. Lamblie lokalizują się w jelicie cienkim, przewodach żółciowych oraz w pęcherzyku żółciowym. Rzadziej zasiedlają dalsze odcinki przewodu pokarmowego.

Lamblia jelitowa – co to jest i jak można się zarazić?

Lamblioza wywołana jest przez pasożyt Giargia lamblia, inaczej Giargia intestinalis, czyli lamblia jelitowa. Źródłem zakażenia jest kał chorych bądź nosicieli lamblii. Ilość cyst (jednej z form rozwojowych lamblii) w kale może sięgać nawet kilku milionów. Inwazyjne formy lamblii mogą przetrwać w kale około 14 dni, a w wilgotnej glebie nawet do 5 miesięcy. Do zakażenia z człowieka na człowieka dochodzi poprzez kontakty seksualne, zwłaszcza u homoseksualistów. Może również dojść do przeniesienia cyst poprzez zaniedbania higieniczne, np. poprzez przeniesienie cyst z okolicy odbytu do jamy ustnej pod paznokciami. Częściej zdarzają się zakażenia wśród małych dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, a także dzieci z uboższych, wielodzietnych rodzin.

W jaki sposób można rozpoznać infekcję pasożytniczą? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie objawy dają lamblie?

Najczęściej zakażenia lambliozą przebiegają bezobjawowo. Jeśli objawy zakażenia się pojawiają, to po około 10 dniach od zarażenia. W zależności od cech osobniczych różny jest obraz kliniczny choroby, a także jej długość. Najczęściej zakażenie ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Objawy są podobne u dzieci i u dorosłych. Należą do nich:

  • biegunka z dużą ilością śluzu i tłuszczu,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • kurczowe bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • gorączka.

Lamblia może dawać ostre objawy bądź przybrać obraz kliniczny. W przewlekłym zakażeniu również obserwuje się spadek masy ciała, utrzymującą się biegunkę, zaburzenia wchłaniania, co generuje niedobory pokarmowe, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia. Konsekwencją są zaburzenia wchłaniania tłuszczów, witamin, laktozy, mikroelementów. Może również dojść do odwodnienia. Do bardzo rzadkich objawów zalicza się nadwrażliwość na lamblię w postaci objawów skórnych, czyli wysypkę, owrzodzenia, zapalenie stawów.

Lamblie – jak rozpoznać?

Lamblie w formie cyst wydalane są okresowo z kałem o stałej konsystencji. Biegunce, czyli płynnej formie kału, towarzyszy wydalanie innej postaci lamblii, czyli trofozoitów. W kale można również wykryć swoiste antygeny poprzez wykonanie testu immunoenzymatycznego. Badanie krwi pozwala na stwierdzenie podwyższonego poziomu eozynofilii, czyli komórek kwasochłonnych, będących jedną z form leukocytów. Materiał do badania można również pobrać za pomocą sondy bezpośrednio z dwunastnicy.

Jak leczyć lambliozę?

W leczeniu lambliozy można wykorzystać metronidazol, furazolidon lub tynidazol. Dobór leczenia i jego przebieg są dostosowywane indywidualnie do pacjenta. Konieczne jest stosowanie zasad higieny osobistej, a także dokładne mycie surowych warzyw czy owoców. Można również wspomóc się naturalnym leczeniem lamblii.

Leczenie naturalne lamblii

Wśród naturalnych metod leczenia można wymienić przyprawy, takie jak pieprz syczuański i kardamon. Pierwszy można wykorzystać w kuchni w formie sproszkowanej. Drugi jest dostępny zarówno w formie nasion, jak i olejku kardanowego. Domowym sposobem walki z lambliami może być również olejek kamforowy, który można nabyć w większości drogerii czy aptek. Działa silnie antyseptycznie, rozkurczowo, znieczulająco, dlatego też ma szerokie zastosowanie w dolegliwościach z przewodu pokarmowego. Wśród ziół na lamblię wyróżnia się tymianek, szałwię, orzech włoski czy tatarak.

Sopień nasilenia objawów i czas trwania choroby jest zależny od aktualnego stanu organizmu. Stan bariery jelitowej (fizjologicznych bakterii) również powoduje, że pasożyty słabiej działają na organizm. Dlatego też sprawdza się podaż probiotyków, czyli preparatów wspomagających naturalną florę jelitową, zarówno już po zakażeniu, jak i jako profilaktyka dobrostanu przewodu pokarmowego. Konieczna jest właściwa dieta, ponieważ zaburzenia wchłaniania wystarczająco zmniejszają ich podaż do komórek organizmu. Nie wolno więc ich ograniczać dodatkowo w diecie. Ważne też, by unikać słodyczy, ponieważ dużo węglowodanów prostych (cukrów prostych) w diecie stanowi doskonałą pożywkę dla pasożytów. Duże spożycie warzyw, kefiru czy kiszonych produktów wpływa negatywnie na lamblie.

Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Odpowiedź pediatry znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 28.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej