Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować?

Fot: spukkato / gettyimages.com

Lactulosum to lek stosowany u pacjentów  z zaburzeniami pracy wątroby oraz przewlekłymi zaparciami. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować? Jak przyjmować farmaceutyk, aby zadziałał prawidłowo?

Lactulosum to lek, który ma postać syropu i stosowany jest przede wszystkim u pacjentów, którzy zmagają się z zaparciami. Farmaceutyk podaje się także osobom, które chorują na ostrą niewydolność wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączce lub przewlekłą niewydolność wątroby przebiegającą z podwyższeniem stężenia amoniaku we krwi.

Substancją czynną w leku jest laktuloza. W 15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy. To syntetyczny dwucukier, który nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Związek hamuje procesy gnilne i wytwarzanie amoniaku. Dodatkowo obniża pH środowiska okrężnicy i ogranicza wchłanianie soli amonowych, które wydalane są z kałem. Dzięki zjawisku osmozy zwiększa objętość zawartości jelita, poprawia perystaltykę jelit i działa przeczyszczająco. W skład leku wchodzą również kwas cytrynowy jednowodny, aromat mangora płynny oraz woda oczyszczona. Opakowanie leku, czyli jedna butelka ma pojemność 150 ml.

Lactulosum – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku Lactulosum jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik farmaceutyku. Leku nie podaje się także osobom, które zmagają się niedrożnością jelit lub galaktozemią.

Pacjenci, którzy mają stosować lek Lactulosum przed rozpoczęciem leczenia powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Konsultacja jest konieczna przede wszystkim u tych pacjentów, którzy w przeszłości zmagali się z przewlekłymi zaparciami lub niewydolnością wątroby. W przypadku chorych, którzy długo stosują lek zaleca się częste wykonywanie badań krwi z oznaczeniem elektrolitów (zwłaszcza potas, chlorki).

Konsultacja z lekarzem jest konieczna także w przypadku kobiet w ciąży, podejrzewających, że mogą być w ciąży oraz karmiących dziecko piersią. Kobiety z tych grup muszą sobie zdawać sprawę, że przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki.

Lactulosum – dawkowanie

Schemat przyjmowania leku zawsze ustala lekarz. Jeśli farmaceutyk ma działać przeczyszczająco chorym zaleca się przyjmowanie doustnie 30-45 ml leku, czyli 2-3 łyżki stołowe przed śniadaniem lub po 15 ml (czyli jedną stołową łyżkę) 3 razy dziennie przed jedzeniem. Jeśli lek zadziała zaleca się przyjmowanie 15 ml syropu na czczo. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby podaje się doustnie 100-180 ml na dobę w 4-6 dawkach.

Lek można podawać także dzieciom, które mają zaparcia. W celach przeczyszczających niemowlakom początkowo podaje się 2,5 ml leku. Dzieciom do 3 lat –5 ml na dobę, powyżej 3 lat –podaje się 15 ml na dobę. Dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni, aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień. U dzieci, u których pojawiają się wzdęcia konieczne jest zmniejszenie dawki leku lub przed podaniem leku rozcieńczyć go z wodą lub sokiem owocowym.

Mimo że przyjęcie większej dawki leku nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, to nie można przyjmować dawek podwójnych w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Lactulosum – interakcje z innymi lekami

Lek Lactulosum może wchodzić w reakcję z innymi farmaceutykami. Preparat może reagować z lekami, których uwalnianie zależne jest ph. Laktuloza obniża bowiem pH w okrężnicy. Osoby, które na stałe przyjmują leki (także te wydawane bez recepty) przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie ocenić lek będzie bezpieczny dla pacjenta i nie wpłynie na działanie stosowanych przez niego leków.

Lactulosum – działania niepożądane

Lactulosum – tak samo jak inne leki – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one sporadycznie i nie u każdego pacjenta muszą wystąpić. Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych występujących u pacjentów, którzy przyjmują lek Lactulosum należą bóle brzucha. W niektórych przypadkach po zażyciu większej dawki leku mogą się pojawić nudności, biegunka oraz wzdęcia.

Lek nie wpływa na sprawność psychoruchową. Osoby, które przyjmują lek mogą bez obaw obsługiwać maszyny oraz prowadzić pojazdy mechaniczne.

Jeśli w czasie przyjmowania leku wystąpią dolegliwości, które nie zostały wymienione w ulotce należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że lek musi być przechowywany w suchym i w zaciemnionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Nie można przyjmować leku po utracie daty przydatności. Przeterminowany lek należy zwrócić do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do śmieci lub kanalizacji może być toksyczne i przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego?

Data aktualizacji: 08.08.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej