Kurza klatka piersiowa jest zwykle wadą wrodzoną, lecz konkretne przyczyny powstawania tego zaburzenia nie zostały dotąd potwierdzone. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które pozwalają na zniwelowanie wady w budowie klatki piersiowej u osób cierpiących na przypadłość, jaką jest kurza klatka piersiowa.
Kurza klatka piersiowa – na czym polega?
Kurza klatka piersiowa jest o wiele rzadszą wadą tułowia niż lejkowata. Obu zaburzeń nie należy ze sobą mylić, ponieważ mają inne przyczyny oraz inaczej się objawiają. Kurza klatka piersiowa wywołana charakteryzuje się wysuniętym do przodu mostkiem i tym samym przesunięciem przedniej ściany klatki piersiowej. Z kolei lejkowata klatka piersiowa skutkuje zapadnięciem się dolnej część mostka wraz z przylegającymi do niego odcinkami żeber.
Kurza klatka piersiowa może mieć charakter rozwojowy lub nabyty. W pierwszej sytuacji jest najczęściej skutkiem krzywicy lub rzadziej, gruźlicy kręgosłupa w odcinku piersiowym. Przebyta krzywica niesie spore ryzyko zgrubienia żeber w miejscu przejścia żebra kostnego w żebro chrzęstne, a także tworzy bruzdę Harrisona (okrężne ściągnięcie ścian klatki piersiowej na wysokość przyczepów przepony). Sprzyja zniekształceniu mostka, jak również charakterystycznemu dla kurzej klatki piersiowej uwypukleniu go do przodu, przez co przypomina on ptasi dziób.
Skutki i objawy kurzej klatki piersiowej
Poza wspomnianym uwypukleniem mostka kurza klatka piersiowa związana jest z innymi deformacjami. U osób z tym zaburzeniem żebra tracą wygięty kształt, a poniżej linii sutków tworzą wyraźnie widoczną wklęsłość. Wpływa to również na boczne uwypuklenie żeber, które pogłębia wysunięcie się mostka do przodu. Osoby cierpiące na kurzą klatkę piersiową mają znacznie zwiększony całkowity przekrój klatki osiowej.
Wyróżnia się dwie postaci kurzej klatki piersiowej. W pierwszej postaci zdeformowaniu ulega tylko część mostka (rękojeść), pozostałe części (trzon) jest położony w prawidłowy sposób oraz nieco odchylony do tyłu. Druga postać polega na znacznym wysunięciu się trzonu mostka do przodu, a najbardziej wysuniętą ku przodowi częścią mostka jest wyrostek mieczykowaty.
Zaburzenie, jakim jest kurza klatka piersiowa, niesie nie tylko szereg poważnych konsekwencji natury estetycznej, ale także prowadzi do zaburzenia napięcia mięśniowego. Mięśnie piersiowe oraz przednia część barków zostają przykurczone, z kolei mięśnie pleców, karku i brzucha są miejscami nadmierne rozciągnięte i bardzo osłabione. U osób z kurzą klatką piersiową obserwuje się ponadto upośledzenie bezpośrednio związanych z klatką piersiową mięśni oddechowych. Zdeformowanie wynikające z kurzej klatki piersiowej może doprowadzić do zmniejszenia objętości płuc, co wpływa na znaczne obniżenie wydolności i spadek tolerancji na wysiłek fizyczny, a także na spore ryzyko występowania duszności. Skutkiem kurzej klatki piersiowej jest również ograniczenie jej ruchomości, co pogłębia zaburzenia wentylacji.
Postępowanie oraz leczenie kurzej klatki piersiowej
Jak informują lekarze, największe szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań związanych z kurzą klatką piersiową mają osoby, u których wada anatomiczna została wykryta w odpowiednim czasie (we wczesnym wieku dziecięcym). Wprowadzenie możliwie jak najszybciej zestawu ćwiczeń korekcyjnych znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Niestety, dopóki objawy zaburzenia nie zostaną zniwelowane, nie zaleca się wykonywania ćwiczeń znacznie obciążających organizm, a zajęcia korekcyjne często wydają się żmudne i nieprzynoszące szybkiego efektu. Osoby z kurzą klatką piersiową powinny w szczególności unikać infekcji dróg oddechowych, ponieważ ze względu na deformacje ich przebieg może być o wiele cięższy niż u ludzi bez tej deformacji. Zaleca się także wprowadzenie diety bogatej w witaminę D.
Zajęcia korekcyjne w leczeniu kurzej klatki piersiowej polegają na wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych, oddechowych i pozwalających zwiększyć wytrzymałość oraz kształtować osłabione mięśnie. Ćwiczenia korekcyjne przynoszą największą skuteczność u dzieci, dlatego ważna jest szybka interwencja ze strony rodziców oraz ortopedów. W leczeniu kurzej klatki piersiowej pomocne jest pływanie, zwłaszcza kraulem lub stylem motylkowym. Pływanie angażuje układ krążenia, zwiększając wydolność, która jest osłabiona u osób z wadami postawy. Wytrzymałość wysiłkowa u osób z kurzą klatką piersiową może być także ćwiczona poprzez jazdę na rowerze, podskoki, biegi. Treningi wytrzymałościowe pozytywnie wpływają również na pracę narządów wewnętrznych, metabolizm tkankowy, czynność układu krążenia oraz układu oddechowego. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej intensywności ćwiczeń.
Jagoda 25.10.2017r.
Mam problemy reumatologiczne i chodze na fizjoterapię w RehaPro. Moim zdabniem i z moijego doswiadczenia wynika, że jednak fizjoterapia jest niezatąpiona przy tego typu problemach.