Ksylitol – naturalny słodzik. Ma wiele właściwości i zawiera mało kalorii

Fot: Pixabay / pixabay.com

Ksylitol jest cukrem brzozowym, który jest niskokaloryczny i stanowi dobrą alternatywę dla białego cukru. Wyglądem praktycznie nie różni się od zwykłego, ale jest od niego o około 40 procent mniej kaloryczny i ma wielokrotnie niższy indeks glikemiczny, który wynosi 8. 

Na forach internetowych często zadawanym pytaniem przez użytkowników jest: co to jest ksylitol? Ksylitol jest organicznym związkiem chemicznym o słodkim smaku, który przede wszystkim jest stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności. Jego główną zaletą jest to, że nie ma właściwości toksycznych i nie ulega rozkładowi w przewodzie pokarmowym. Między innymi dlatego jest coraz częściej wybierany jako zamiennik zwykłego cukru.

Ksylitol a cukier: długa lista różnic

O szkodliwym działaniu zwykłego, białego cukru napisano i powiedziano już chyba wszystko. Jego nadmierne spożywanie może przynieść przykre konsekwencje dla zdrowia. Przede wszystkim duża ilość cukru dostarczana do organizmu człowieka może prowadzić do cukrzycy. Inaczej wygląda sprawa z ksylitolem, który nawet spożywany w dużych ilościach nie jest tak szkodliwy, jak cukier. Wszystko dlatego, że metabolizm węglowodanów ksylitolu odbywa się niezależnie od insuliny. To z kolei nie prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Właśnie dlatego cukier brzozowy jest w szczególności polecany osobom z cukrzycą oraz cierpiącym na inne zaburzenia związane z tolerancją glukozy.

Czym zastąpić cukier? Jak zdrowo osłodzić sobie życie? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowe zamienniki cukru. Źródło: 36,6.

Dużą zaletą ksylitolu jest niższa niż w zwykłym cukrze zawartość kalorii. Naturalny słodzik, jakim jest cukier brzozowy zawiera około 2,4 kcal/g, podczas gdy biały cukier już około 4 kcal/g. Taka różnica przy regularnym spożywaniu może mieć spore znaczenie dla osób, którym zależy na kontrolowaniu wagi ciała. Dlatego też ksylitol jest często wybierany przez osoby prowadzące dietę odchudzającą.

Przy okazji porównywania ksylitolu i zwykłego cukru często pojawiają się pytania: czy ksylitol jest szkodliwy? Stosowanie cukru brzozowego ma więcej korzyści aniżeli skutków, które mogą źle wpływać na organizm. Wiele zależy od spożywanych ilości, więc trzeba mieć na uwadze, by nie dostarczać go organizmowi zbyt dużo. Należy również pamiętać o tym, że ksylitol szkodliwie działa na zwierzęta. W organizmie psów ksylitol uszkadza wątrobę do tego stopnia, że może spowodować nawet ich śmierć.

Ksylitol: właściwości zapobiegające chorobom

Znanym działaniem cukru brzozowego jest zapobieganie próchnicy i innym chorobom zębów. Ksylitol bardzo szybko przywraca właściwe pH w ustach, dzięki czemu ogranicza kontakt szkodliwych kwasów z zębami. Ponadto płukanie ust roztworami z ksylitolu pomaga w walce z bakteriami nie tylko jamy ustnej, ale też gardła. Jako ciekawostkę można dodać, że działanie przeciwpróchnicze tego naturalnego słodzika sprawia, że często jest on wykorzystywany przez producentów słodyczy jako dodatek do gum do żucia.

Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat sztucznych słodzików:

Zobacz film: Fakty i mity na temat sztucznych słodzików. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Ksylitol posiada jeszcze wiele innych właściwości zdrowotnych, do których można zaliczyć:

  • zwiększenie odporności organizmu na infekcje,
  • pomoc w leczeniu grzybicy jamy ustnej i układu pokarmowego,
  • zapobieganie infekcjom ucha (szczególnie tym pochodzącym z zakażenia drożdżami Candida albicans),
  • zwiększenie przyswajalności wapnia przez organizm,
  • pomoc w budowie i rozwoju układu kostnego u dzieci.

W przeciwieństwie do zwykłego cukru, ksylitol wykazuje działanie zwiększonego przyswajania soli mineralnych. Jest to szczególnie ważne u osób, które cierpią na osteoporozę oraz u dzieci, u których układ kostny dopiero się rozwija. W tym drugim przypadku należy pamiętać jednak o tym, że ksylitol może być podawany dzieciom dopiero od trzeciego roku życia.

Ksylitol fiński czy chiński? Jaki wybrać?

Nie wszyscy wiedzą, ale cukier brzozowy, który trafia na sklepowe półki, może mieć różne pochodzenie. Najbardziej popularnym i zarazem uznawanym za najzdrowszy jest ksylitol fiński. Drugim, często spotykanym, ale w opinii wielu osób będącym gorszym jakościowo, jest ksylitol chiński. Nie jest tajemnicą, że w Finlandii cukier brzozowy powstaje z wysokiej jakości ksylozy brzozowej. Z kolei w Chinach do jego produkcji często są wykorzystywane różne rodzaje kukurydzy, niekiedy nawet te modyfikowane genetycznie.

Na pierwszy rzut oka ksylitol w opakowaniu na sklepowych półkach wygląda tak samo, niezależnie od kraju pochodzenia. Przed zakupem warto jednak to sprawdzić i sięgać po mający lepsze opinie ksylitol fiński. Osoby poszukujące dobrego cukru brzozowego często zadają pytanie: gdzie kupić ksylitol? Najlepszym wyborem będą sklepy ze zdrową żywnością, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe. W nich cukier brzozowy jest najczęściej sprzedawany w opakowaniach po 1 kg. Ceny zaczynają się od około 25 do 40 złotych za opakowanie. 

Czy sztuczne słodziki są obojętne dla naszego zdrowia? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 06.07.2019,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej