Krwiak podczepcowy u noworodka – jak rozpoznać tego typu uraz głowy i co robić?

Fot. inarik / Getty Images

Krwiak podczepcowy głowy jest bardzo rzadkim urazem zewnątrzczaszkowym, poniekąd dlatego, że odchodzi się od używania próżnociągu i kleszczy w czasie porodu. Najczęściej wymaga jedynie obserwacji i wchłania się samoistnie.

Urazy porodowe to jedna z najistotniejszych grup schorzeń przyczyniających się do zgonów noworodków. Urazy rzadko powstają podczas fizjologicznie przebiegających porodów. Porody urazowe charakteryzują się tym, że bez problemu można zidentyfikować czynnik sprawczy. Urazy porodowe obejmują przede wszystkim urazy zewnątrzczaszkowe (np. krwiak podczepcowy), urazy czaszki, uszkodzenia nerwów, złamania kości czy urazy narządów jamy brzusznej.

Czynniki ryzyka mechanicznych urazów porodowych

Urazy mechaniczne wywołane są najczęściej poprzez oddziaływanie siły, np. ucisku, czy czynnika fizycznego na noworodka podczas porodu. Częstotliwość występowania urazów porodowych jest różna, w zależności od rodzaju urazu. Ze względu na poprawę opieki okołoporodowej i umiejętność wczesnej identyfikacji czynników ryzyka trudnych porodów naturalnych czy ich komplikacji, do urazów porodowych dochodzi coraz rzadziej. Jednym z największych czynników ryzyka jest makrosomia płodu, czyli masa dziecka przekraczająca 4 kg. Wśród innych czynników ryzyka urazów porodowych wymienia się:

  • wcześniactwo,
  • przedłużający się poród,
  • poród nagły, zbyt szybko postępujący,
  • nieprawidłową budowę narządów rodnych kobiety, w tym niewspółmierność porodową,
  • użycie próżnociągu czy kleszczy.

Czy występują wskazania do wykonania badań prenatalnych? Czy wady mogą rozwinąć się później? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badania prenatalne - wskazania do nich. Źródło: 36,6

Czym jest krwiak podczepcowy?

Krwiak podczepcowy jest rzadkim powikłaniem porodu. Polega na nagromadzeniu się krwi pomiędzy przyczepem ścięgnistym czepca a okostną. Wynika przede wszystkim z użycia w czasie porodu próżnociągu bądź kleszczy. W przypadku krwiaka podczepcowego istnieje ryzyko złamania kości czaszki. Uraz zazwyczaj przekracza linię czaszki. W związku z tym krwiak podczepcowy w okolicy ciemieniowej może zachodzić na sąsiednie kości czaszki. W zależności od wielkości krwiaka może dojść do rozwinięcia się wstrząsu pokrwotocznego.

Krwiak podczepcowy – kiedy się pojawia?

Krwiak podczepcowy widoczny jest po porodzie, najczęściej w ciągu pierwszych 4 godzin. Narasta nawet do trzeciej doby po porodzie i utrzymuje się do 3 tygodni. Jego rozległość i nasilenie są zmienne. Najczęściej krwiak powstaje po zastosowaniu próżniociągu, dużo rzadziej po porodzie kleszczowym. Krwiak podczepcowy powstaje w przodującej podczas porodu części głowy.

Leczenie krwiaka podczepcowego głowy

Przy rozległych krwiakach podczepcowych istnieje ryzyko wstrząsu pokrwotocznego. Konieczne jest więc monitorowanie stanu dziecka, w tym wykonanie kontrolnej morfologii krwi ze względu na zwiększone ryzyko anemizacji, a także zbadanie poziomu bilirubiny we krwi. Dziecko wymaga również kontroli parametrów układu krzepnięcia. W razie odchyleń w badaniach konieczne jest leczenie objawowe. Przy niewielkich krwiakach podczepcowych należy przyjąć postawę oczekującą, gdyż krwiak wchłania się samoistnie. Rzadko istnieje konieczność interwencji chirurgicznej.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej