Krwawiące dziąsła to nie zawsze objaw choroby. Mogą być skutkiem niewłaściwej diety, urazów mechanicznych, a nawet stresu. Czasem ich przyczyną jest palenie papierosów lub zażywanie niektórych leków.
Krwawiące dziąsła w ciąży
Ryzyko stanów zapalnych i krwawienia dziąseł zwiększa burza hormonów w organizmie ciężarnej kobiety. Tzw. ciążowe zapalenie dziąseł towarzyszy nawet połowie kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza między 2 a 8 tygodniem ciąży. Dziąsła są wtedy bardzo wrażliwe na dotyk i różne temperatury posiłków. Krwawienie bywa związane ze zwiększoną ilością progesteronu przyczyniającego się do rozpulchnienia i przerośnięcia dziąseł i może pojawiać się podczas mycia zębów.
Zwiększone wydzielanie estrogenów zwiększa ryzyko urazów błony śluzowej jamy ustnej. Problemy związane z krwawieniem najczęściej ustępują po porodzie, chociaż w trakcie ciąży powinny być obserwowane, ze względu na możliwość wystąpienia chorób jamy ustnej, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak przedwczesny poród. W ciąży zalecane są okresowe kontrole u dentysty i stomatologiczne usuwanie kamienia nazębnego.
Krwawiące dziąsła – skutek przyjmowania niektórych leków
Przyjmowanie niektórych rodzajów leków przyczynia się do zmniejszenia produkcji śliny, które skutkuje uczuciem suchości w ustach i zwiększa podatność dziąseł na działanie bakterii. Tkanki przyzębia narażone są wówczas także na opuchliznę. Niektóre leki mogą zwiększyć przepływ krwi – zwłaszcza zastrzyki przeciwzakrzepowe stosowane przy unieruchomieniu gipsowym kończyn dolnych. Krwawienia mogą powodować także leki na astmę i różnorakie alergie, nadciśnienie tętnicze, padaczkę i przeciwzapalne, a także antykoncepcja hormonalna. Przyczyną dolegliwości może być stosowanie leków przy chorobie Parkinsona i Alzheimera.
W przypadku nadmiernego wysuszenia dziąseł warto je w miarę często nawilżać poprzez częste picie wody oraz żucie gumy z zawartością ksylitolu stymulującego produkcję śliny.
Krwawiące dziąsła a nikotyna
Osoby, które palą papierosy, są narażone na stany zapalne dziąseł i paradontozę bardziej niż te, które nie używają tytoniu. Nikotyna utrudnia też leczenie tych schorzeń. Tytoń zwiększa suchość w ustach i sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Przyczynia się też do zmniejszenia odporności organizmu i powoduje słabsze ukrwienie dziąseł oraz wolniejsze gojenie podrażnień. Bakterie osadzają się na przejściu między zębami a dziąsłem i wnikają przez rany do krwioobiegu, a tą drogą mogą atakować także inne narządy, powodując problemy z sercem i trwałością naczyń krwionośnych, których konsekwencją czasami jest udar mózgu lub zawał serca.
Krwawiące dziąsła – czy to już parodontoza?
Pod pojęciem paradontozy kryje się infekcja bakteryjna atakująca dziąsła oraz tkanki, które okalają zęby. Lekceważenie choroby i brak leczenia powodują niszczenie dziąseł, stopniowy zanik kości w obrębie dziąseł, a w konsekwencji ruchomość zębów i ich utratę. Do powstania paradontozy przyczynia się nieodpowiednia higiena jamy ustnej – bakterie i osad nazębny rozrastają się, zamieniając się stopniowo w płytkę nazębną i kamień. Skamieniały osad napiera na tkanki przyzębia i podrażnia je, powodując przewlekły stan zapalny dziąseł, który nieleczony zwiększa ryzyko chorób, także nowotworowych.
Krwawiące dziąsła a dieta i niedobory witamin
Przyczyną krwawienia z dziąseł nierzadko bywa brak odpowiednich witamin w organizmie – najczęściej C, K i D. Niedobór witaminy C jest skutkiem zbyt małej zawartości warzyw i owoców w codziennej diecie. Niewystarczającą ilość witaminy K w organizmie może powodować przyjmowanie antybiotyków lub zahamowanie odpływu żółci.
W przypadku niedoborów witamin warto włączyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w witaminę C – owoce cytrusowe, kiszoną kapustę, brokuły, kiwi oraz paprykę. Zapotrzebowanie na witaminę K pokryje wątróbka, produkty sojowe, pomidory i szpinak. Witamina D zawarta jest w mleku i rybach, a jej poziom w organizmie wzrasta również w wyniku ekspozycji na słońce.
Rodzaj spożywanych pokarmów, poza kłopotami z sylwetką, może spowodować problemy dziąseł. Przetworzone produkty, mięso oddzielane mechanicznie, pasztety, zupy instant czy fast foody mają niekorzystne działanie. Aby uchronić się od krwawienia dziąseł, należy zadbać o podaż magnezu, wapnia i kwasów omega 3 i 6. Ich źródłem są ryby, także puszkowane. Mięso ryb wykazuje także działanie przeciwzapalne.
Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
Skutecznym sposobem w walce z krwawiącymi dziąsłami jest, poza odpowiednią dietą, wyeliminowanie czynników stresogennych, odstawienie papierosów, a przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy myć zęby po każdym posiłku szczoteczką o odpowiedniej twardości włosia – zbyt miękka jest nieskuteczna tak samo, jak zbyt twarda. W utrzymaniu higieny pomoże także stosowanie nici dentystycznej oraz płukanek.