Kosmówczak – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?

Fot: artpipi / gettyimages.com

Kosmówczak, inaczej rak kosmówki (choriocarcinoma), należy do złośliwych nowotworów, które rozwijają się u kobiet najczęściej po poronieniu, aborcji lub też w trakcie ciąży. Nabłoniak kosmówkowy występuje z częstotliwością 1 na 30 000 ciąż.

Rak kosmówki (choriocarcinoma) jest groźnym nowotworem rozwijającym się w płciowych narządach wewnętrznych kobiet. Kosmówczak ma tendencję do pojawiania się u kobiet ze schorzeniem o nazwie „zaśniad groniasty”, będącej niezłośliwą postacią ciążowej choroby trofoblastycznej.

Przyczyny raka kosmówki

Rak kosmówki zaliczany jest do nowotworów lokalizujących się najczęściej w macicy lub jajnikach po przebyciu zaśniadu groniastego. Wywodzi się z trofoblastu, czyli tkanki, która w warunkach fizjologicznych tworzy łożysko u kobiet w ciąży. Pewien odsetek przypadków odnotowano u kobiet po poronieniu oraz aborcji. Część raków kosmówki pojawia się w wypadku ciąży pozamacicznej. Dużo rzadziej po porodzie.

Czynnikiem ryzyka jest wiek kobiety. Najczęściej chorobę diagnozuje się u bardzo młodych kobiet poniżej 20 roku życia oraz u tych powyżej 40 roku życia.

Patologia raka kosmówki

Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju nowotworu jest identyfikacja w rozmazie syncytiotrofoblastów (wielojądrowych komórek łożyska) i cytotrofoblastów (wewnętrznej warstwy trofoblastu, czyli błony kosmówki). Ponieważ syncytiotrofoblasty odpowiedzialne są za wytworzenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), ich poziom u tych kobiet jest znacznie podwyższony. Warto zaznaczyć, że beta-HCG jest jednym z wyznaczników ciąży, dlatego zdarza się, że jest ona mylona z rakiem kosmówki. Syncytiotrofoblasty to duże, wielojądrowe komórki z cytoplazmą eozynofilową (kwasochłonną), natomiast cytotrofoblasty są wielościenne i jednojądrowe (jest to jądro hiperchromatyczne) zanurzone w jasnej cytoplazmie.

Objawy raka kosmówki

Nowotwór kosmówki ze względu na wysoką złośliwość może dawać objawy dopiero po przerzutach do różnych organów. Pojawiają się one szybciej niż symptomy z dróg rodnych. Najczęstsze objawy raka kosmówki to: uciążliwe bóle w klatce piersiowej, krwawienia z dróg rodnych, np. brunatne upławy (mające miejsce poza krwawieniem miesięcznym), duszności, zaburzenia mowy i świadomości, drgawki oraz nudności i wymioty (przy przerzutach do ośrodkowego układu nerwowego). Typowym symptomem jest również powiększona macica.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kobiecym układzie rozrodczym:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Diagnoza i leczenie raka kosmówki

Rozpoznanie kosmówczaka opiera się zarówno na ocenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej z krwi, jak i na badaniu ultrasonograficznym (USG) przezpochwowym. Lekarz zleca także histopatologię, która polega na pobraniu wycinka materiału biologicznego oraz jego ocenie pod mikroskopem.

W leczeniu raka kosmówki najczęściej stosuje się cytostatyki. Są to środki farmakologiczne używane w chemioterapii. Ten rodzaj nowotworu jest wrażliwy na taką formę leczenia, ponieważ w przypadku odmiany ciążowej obecne są również antygeny ojcowskie. Wówczas wskaźnik wyleczenia raka kosmówki u ciężarnych wynosi nawet 95%. U kobiet z niskiej grupy ryzyka wykorzystuje się metoreksat (antagonistę kwasu foliowego, antymetabolit) w postaci pojedynczego leczenia. Cytostatyki zaleca się jedynie pacjentkom pochodzącym z grupy niskiego ryzyka oraz tym, u których zmiany zlokalizowane są wyłącznie w obrębie macicy. Co z pozostałymi przypadkami? W przypadku kobiet z grupy pośredniego lub wysokiego ryzyka, u których rokowanie jest znacznie gorsze, zaleca się terapię z użyciem kilku cytostatyków. Leczenie skojarzone może polegać na podawaniu cyklofosfamidu, aktynomycyny oraz etopozydu. Kiedy doszło do rozległych przerzutów na inne narządy, wdraża się radioterapię.

U pacjentek z zaawansowaną chorobą często konieczne jest wykonanie histerektomii, czyli chirurgiczne usunięcie macicy. Taki zabieg zalecany jest szczególnie tym kobietom, u których dochodzi do rozległych krwawień lub infekcji.

Rak kosmówki jąder

Rak kosmówki należy do rzadkich nowotworów u mężczyzn i dotyczy wówczas jąder. Zazwyczaj pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Na ogół rozpoznaje się go już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Jest odporny na chemioterapię i dlatego ma znacznie gorsze rokowanie niż rak kosmówki u kobiet. Guz często rozsiewa się na węzły chłonne i inne organy wewnętrzne, w tym wątrobę, płuca, śledzionę, przewód pokarmowy i mózg. Przerzuty mogą pojawiać się nawet bez zajmowania węzłów chłonnych. Rak kosmówki jąder jest trudny do rozpoznania w badaniu palpacyjnym.

Bibliografia:

1. Gerson RF, Lee EY, Gorman E. Primary extrauterine ovarian choriocarcinoma mistaken for ectopic pregnancy: sonographic imaging findings. AJR Am J Roentgenol. 2007, 189 (5): 280–283.

Data aktualizacji: 26.06.2019,
Opublikowano: 26.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej