Kości podudzia – anatomia, urazy, złamania i rehabilitacja

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Złamania kości podudzia (czy – zgodnie z mianownictwem anatomicznym – goleni) wymagają leczenia u specjalisty i intensywnej rehabilitacji. Przywrócenie całkowitej sprawności jest niezbędne ze względu na możliwe upośledzenie funkcji chodzenia.

Kości podudzia to przenoszące większość obciążeń piszczel i strzałka. Ich częste (szczególnie w dolnej, bliższej kostce części) złamania stanowią znaczny problem rehabilitacyjny i wymagają dużej dyscypliny ze strony chorego.

Kości podudzia (goleni) – anatomia

Podudzie (czy – zgodnie z nomenklaturą medyczną – goleń) to część kończyny dolnej zbudowana z dwóch kości – piszczeli i strzałki. Pierwsza z nich tworzy dolne piętro stawu kolanowego, a obie – w swej obwodowej części – stanowią odpowiednio przyśrodkową i boczną kostkę stawu skokowego górnego. Kości połączone są więzozrostem, który sprawia, że stanowią konstrukcję o dużej wytrzymałości, zdolną do przenoszenia znacznych obciążeń związanych z chodzeniem, bieganiem czy skakaniem.

W stawie kolanowym odbywają się ruchy prostowania i zginania oraz (gdy kolano jest zgięte) rotacji wewnętrznej i zewnętrznej goleni. Staw skokowy w swojej górnej części zapewnia możliwość zgięcia podeszwowego i grzbietowego stopy oraz jej niewielkiej rotacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Polecamy: Jakie schorzenia mogą powodować ból kości udowej?

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni układ kostny: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Najczęstsze złamania kości podudzia

Najczęstsze złamania kości podudzia dotyczą ich dystalnych (bliższych kostce) części. Przy gwałtownych urazach o typie skręcenia lub bezpośredniego uderzenia może powstać złamanie kostki bocznej lub przyśrodkowej. Jeśli obie z nich ulegną uszkodzeniu – mówi się o urazie dwukostkowym. Tzw. złamanie trójkostkowe obejmuje dodatkowo tylną krawędź piszczeli – takie uszkodzenie powstaje na przykład przy skoku na wyprostowane nogi z dużej wysokości lub przy ześlizgnięciu się stopy ze stopnia schodów.

Bezpośredni mechanizm urazu jest zwykle przyczyną złamania trzonów kości podudzia – powoduje je uderzenie ciężkim przedmiotem, kopnięcie, urazy komunikacyjne czy sportowe.

Przypadki powikłane obejmują m.in. złamania kości podudzia:

  • wieloodłamowe – gdy kość dzieli się na co najmniej trzy fragmenty,
  • spiralne – kiedy jego szczelina nie przebiega prostopadle do osi kości, ale skośnie, a powstające odłamy mogą się łatwo względem siebie przesuwać,
  • z przemieszczeniem – w takich przypadkach fragmenty kości zmieniają naturalne położenie i nie można liczyć na ich zrost w prawidłowej pozycji,
  • otwarte, w których odłamy kostne przebijają od środka skórę i powodują powstanie rany w miejscu złamania.

Polecamy: Złamana noga – na czym polega pierwsza pomoc i rehabilitacja?

Leczenie złamania kości podudzia

Leczenie złamania kości podudzia może być zachowawcze lub operacyjne. W przypadku złamań bez przemieszczenia, gdy odłamy kostne są względem siebie dobrze zaklinowane, wybiera się zwykle unieruchomienie i czeka na powstanie zrostu w miejscu urazu. Stabilizację kończyny uzyskuje się, stosując tradycyjny opatrunek syntetyczny (lekki) lub gipsowy. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, można stosować regulowane stabilizatory (ortezy). Można je również okresowo zdejmować, w celu dokonania powtórnego opracowania i pielęgnacji rany, utrzymania higieny skóry oraz – po uzyskaniu częściowego zrostu – wykonywania niektórych początkowych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Polecamy: Budowa kości człowieka, charakterystyka i struktura kości długich

Zobacz film i sprawdź jak powstają implanty kości: 

Zobacz film: Jak powstają implanty kości? Źródło: 36,6

Złamania powikłane poddawane są zwykle leczeniu zabiegowemu – po tzw. repozycji fragmentów kostnych (czyli przywróceniu prawidłowej pozycji) dokonuje się ich zespolenia za pomocą wkrętów, prętów wprowadzanych do jamy szpikowej czy łączących odłamy płytek. Leczenie tego typu przyspiesza powrót do zdrowia i pozwala na wcześniejsze uruchomienie chorego.

W wybranych przypadkach niezbędne może być zastosowanie stabilizatorów zewnętrznych (np. w tzw. systemie „zespol”), które umożliwiają nie tylko uzyskanie prawidłowego ułożenia kości, ale też zapobiegają wtórnemu skracaniu się kończyny w procesie gojenia. Taka metoda stosowana bywa m.in. przy złamaniach spiralnych lub wieloodłamowych.

Złamania kości podudzia – rehabilitacja

Rehabilitacja w złamaniach kości podudzia jest prowadzona według zaleceń i pod nadzorem lekarza. Obejmuje ona fizykoterapię, usprawnianie bierne, a w późniejszej fazie leczenia – ćwiczenia ruchowe (w odciążeniu i z pełnym obciążeniem). Zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju złamania, stanu miejscowego i stopnia tworzenia się zrostu. Rehabilitacja rozpoczynana jest bardzo wcześnie, co pozwala m.in. na:

  • uniknięcie powikłań zakrzepowo-zatorowych,
  • ograniczenie stanu zapalnego i obrzęku w miejscu urazu,
  • utrzymanie siły mięśniowej i prawidłowej ruchomości w stawach kolanowym i skokowym.

Odpowiednio dobrana rehabilitacja sprzyja również tworzeniu się silnego, prawidłowego zrostu, z dobrze ukształtowaną, silną strukturą beleczkową przebudowanej w procesie gojenia kości. Dzięki temu jej wytrzymałość jest zdecydowanie lepsza niż u osób, które nie ćwiczyły intensywnie.

Złamania kości podudzia najczęściej nie są przyczyną trwałego kalectwa, a proces leczenia i rehabilitacji prowadzi zwykle do przywrócenia pierwotnej sprawności. Rozległe złamania, zbyt wczesne obciążanie kończyny, brak aktywności fizycznej i właściwej rehabilitacji (lub zbyt późne jej rozpoczęcie) mogą niekiedy spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, przyznanie z tego tytułu odszkodowania, a nawet konieczność orzeczenia niezdolności do pracy.

Data aktualizacji: 15.01.2019,
Opublikowano: 14.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Daria 20.06.2021r.

Jak niemasz ubezpieczenia no to trzymaj się za kieszeń bo rachunek dostaniesz napewno niezły

Patka 07.08.2020r.

Jestem bo operacji podłudzia nie jestem u pespieczona co mam teraz zrobić

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej