Kość łonowa – jak jest zbudowana? Ból kości łonowej, złamanie, zapalenie

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Ból kości łonowej w ciąży to częsta dolegliwość II i III trymestru. Bóle kości łonowej występują jednak nie tylko u ciężarnych. Mogą być skutkiem złamania bądź zapalenia. Leczenie po złamaniu kości łonowej polega głównie na unieruchomieniu newralgicznych miejsc. Konieczna jest rehabilitacja.

Parzysta kość łonowa (łac. Os pubis), biodrowa i kulszowa zrastają się w jedną kość miedniczną. Boczna część kości łonowej, skierowana ku kończynie dolnej, jest miejscem przyczepu dla wielu mięśni grupy przyśrodkowej uda. Obie kości łonowe połączone są ze sobą poprzez spojenie łonowe (chrząstkozrost).

U człowieka kość łonowa zbudowana jest z trzonu oraz gałęzi:

  • górnej, która łączy się z trzonem;
  • dolnej, która łączy się z kością kulszową.

Prawa i lewa gałąź dolna tworzą łuk łonowy, który u kobiet zbiega się pod większym kątem niż u mężczyzn.

Ból kości łonowej w ciąży

Wiele kobiet spodziewających się dziecka skarży się na ból kości łonowej. Różne dolegliwości bólowe w ciąży są powszechnym zjawiskiem, ciało bowiem przygotowuje się do porodu. Ból kości łonowej w ciąży związany jest z wahaniem poziomu hormonów. Głównie odpowiada za to relaksyna, polipeptydowy hormon wytwarzany przez ciałko żółte. Relaksyna produkowana jest przez jajniki i łożysko wyłącznie w czasie ciąży. Wpływa rozluźniająco na więzadło łonowe, co ma ułatwić poród. Dlatego ból kości łonowej w ciąży może pojawić się w II, a szczególnie w III trymestrze. Ból kości łonowej występuje z największą częstotliwością pod koniec ciąży.

Dodatkowym czynnikiem powodującym ból kości łonowej w ciąży jest nacisk powiększającego się dziecka na tę okolicę. Ból najbardziej odczuwają kobiety spodziewające się bliźniąt albo mające urodzić duże dzieci.

Ciężarna powinna przyjrzeć się swojej diecie, ból kości łonowej może bowiem być spowodowany niewłaściwym odżywianiem, a konkretnie niedoborem wapnia w jadłospisie. Oprócz bólu kości łonowej i spojenia łonowego pojawiają się wtedy bóle innych kości oraz skurcze mięśni nóg. Dlatego dieta przyszłej matki powinna obfitować w twarożki, jogurty, sery, jajka, a także w ryby i zielone warzywa liściaste.

Ból kości łonowej może wystąpić po porodzie (nie zawsze bezpośrednio po nim, a z opóźnieniem nawet kilkumiesięcznym). Związane jest to z uszkodzeniem spojenia łonowego, np. wskutek pęknięcia bądź rozejścia podczas porodu albo naruszenia podczas porodu kleszczowego.

Ból kości łonowej poza ciążą

Ból kości łonowej występuje nie tylko u kobiet w ciąży. Może być skutkiem nadwyrężenia, zwyrodnienia, zapalenia, złamania. Złamanie kości łonowej najczęściej jest efektem upadku bądź wypadku. Diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) oraz w razie potrzeby rezonansu magnetycznego. Czasem wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG).

Uwaga! Na ból kości łonowej często skarżą się osoby, u których jedna noga jest krótsza od drugiej. Konieczna jest wówczas wizyta u ortopedy w celu postawienia diagnozy.

Złamanie kości łonowej u osób starszych najczęściej związane jest z osteoporozą, w której dochodzi do postępującego ubytku masy kostnej, osłabienia struktury przestrzennej kości oraz zwiększonej podatności na złamania.

Zapalenie kości łonowej

Zapalenie najczęściej atakuje spojenie łonowe. Narażeni są na nie przede wszystkim sportowcy. Często zmagają się z nim kobiety po porodzie. Przeciążenie kości i spojenia łonowego powoduje ból promieniujący na całe krocze. Utrudnione staje się chodzenie; aktywność fizyczna (zwłaszcza bieganie) jest praktycznie niemożliwa. W przypadku zapalenia kości łonowej podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy. Należy dużo wypoczywać.

Złamanie kości łonowej – leczenie i rehabilitacja

Dotkliwy ból kości łonowej promieniujący na sąsiednie kości, problemy z poruszaniem, a szczególnie gorączka powinny być sygnałem, by natychmiast zgłosić się do lekarza. W ciężkich przypadkach konieczna staje się operacja.

W okresie po złamaniu kości łonowej należy ograniczyć ruchomość stawu biodrowego oraz kończyny dolnej, co prowadzi do unieruchomienia kości łonowej. Oznacza to konieczność pozostania w łóżku przez pierwsze tygodnie, zgodnie z zaleceniem lekarza. Dopiero po czasie unieruchomienia można bardzo powoli i z dużą ostrożnością wrócić do chodzenia.

Rehabilitacja polega na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, które mają wzmocnić kości oraz staw biodrowy. Ćwiczenia nie powinny jednak prowadzić do nadmiernego rozciągnięcia mięśni, dlatego należy wykonywać je pod okiem rehabilitanta.

Rehabilitacja powinna trwać 3–4 miesiące. Zaleca się ją także w przypadku zapalenia kości łonowej.

Ile zrasta się kość łonowa?

Czas zrastania się kości łonowej jest uzależniony od różnych czynników – zależy m.in. od przyczyny i rozległości złamania, wieku, stanu kostnego. Kość łonowa zrasta się zazwyczaj w ciągu kilku, kilkunastu tygodniu (zwykle są to 2–3 miesiące). Czas ten jest nieco dłuższy u osób starszych, u których należy dodatkowo przeprowadzić gimnastykę oddechową i nie dopuścić do powstania odleżyn. 

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.03.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej