Nietypowy przypadek młodego Amerykanina opisano w prestiżowym magazynie The Lancet Infectious Diseases.
Czy na COVID-19 można zachorować dwa razy?
25-latek z Newady dwukrotnie został zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Mężczyzna pierwszy raz zachorował na COVID-19 pod koniec marca. Skarżył się wtedy na ból głowy, kaszel, nudności i biegunkę. Wykonany w połowie kwietnia test potwierdził zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki leczeniu w maju mężczyzna uzyskał dwa negatywne wyniki testów i tym samym został uznany za zdrowego.
Niestety, dwa dni po ostatnim badaniu 25-latek znowu poczuł się źle i trafił do szpitala. Badania pokazały, że mężczyzna jest zakażony koronawirusem. Podczas ponownego zakażenia do wymienionych już objawów doszły kłopoty z oddychaniem.
Czytaj też: To potwierdzone - koronawirusem można zarazić się dwa razy.
Dlaczego doszło do ponownego zakażenia koronawirusem?
W ocenie badaczy mężczyzna został zarażony dwoma różnymi wariantami SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Ale nie jest to jedyna hipoteza. Nie jest wykluczone, że 25-latek za drugim razem został wystawiony na bardzo wysoką dawkę wirusa, która wywoła ostrzejszą reakcję organizmu.
Niewykluczone, że za ponowne zakażenie i cięższy przebieg infekcji odpowiadały przeciwciała wytworzone podczas pierwszej infekcji. Czasem zdarza się, że odpowiedź układu immunologicznego jest tak silna, że zamiast pomagać zaczyna szkodzić.
Czy przypadek Amerykanina to dowód, że reinfekcja jest możliwa? Zdaniem badaczy to za daleko idące wnioski. Do tej pory odnotowano zaledwie kilka takich przypadków. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet osoby, które już przechorowały COVID-19 powinny przestrzegać wszystkich obostrzeń. Nosić maseczkę, trzymać dystans społeczny i dokładnie myć ręce.
Przypadek młodego Amerykanina nasuwa także pytanie o skuteczność szczepionki nad którą pracuje niemal cały medyczny świat. Antidotum na wirusa ma nauczyć organizm rozpoznawać i skutecznie walczyć z zagrożeniem. Niestety, ciągle zbyt mało wiemy o przeciwciałach, które wytwarza organizm, nie wiadomo też na jak długo zapewniają ochronę.
Koronawirus SARS-CoV-2 - jak rozpoznać zakażenie?
Zakażenie nowym patogen prowadzi do rozwoju choroby nazwanej przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje głównie układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. Czasem zdarza się, że przechodzi ono w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą: wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku.
Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Jakie mogą być pierwsze objawy COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: