Koronawirus - można się nim zarazić dwa razy. Ponowna infekcja może być dużo cięższa

Fot: Jackyenjoyphotography / gettyimages.com

Czy można dwa razy "złapać" koronawirusa SARS-CoV-2? Mimo że badacze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to przypadek młodego mężczyzny ze Stanów Zjednoczonych pokazuje, że ponowne zakażenie jest możliwe. Co gorsza, druga infekcja może mieć cięższy przebieg.

Nietypowy przypadek młodego Amerykanina opisano w prestiżowym magazynie The Lancet Infectious Diseases.

Czy na COVID-19 można zachorować dwa razy?

25-latek z Newady dwukrotnie został zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Mężczyzna pierwszy raz zachorował na COVID-19 pod koniec marca. Skarżył się wtedy na ból głowy, kaszel, nudności i biegunkę. Wykonany w połowie kwietnia test potwierdził zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki leczeniu w maju mężczyzna uzyskał dwa negatywne wyniki testów i tym samym został uznany za zdrowego.

Niestety, dwa dni po ostatnim badaniu 25-latek znowu poczuł się źle i  trafił do szpitala. Badania pokazały, że mężczyzna jest zakażony koronawirusem. Podczas ponownego zakażenia do wymienionych już objawów doszły kłopoty z oddychaniem.

Czytaj też: To potwierdzone - koronawirusem można zarazić się dwa razy.

Dlaczego doszło do ponownego zakażenia koronawirusem?

W ocenie badaczy mężczyzna został zarażony dwoma różnymi wariantami SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Ale nie jest to jedyna hipoteza. Nie jest wykluczone, że 25-latek za drugim razem został wystawiony na bardzo wysoką dawkę wirusa, która wywoła ostrzejszą reakcję organizmu.

Niewykluczone, że za ponowne zakażenie i cięższy przebieg infekcji odpowiadały przeciwciała wytworzone podczas pierwszej infekcji. Czasem zdarza się, że odpowiedź układu immunologicznego jest tak silna, że zamiast pomagać zaczyna szkodzić. 

Czy przypadek Amerykanina to dowód, że reinfekcja jest możliwa? Zdaniem badaczy to za daleko idące wnioski. Do tej pory odnotowano zaledwie kilka takich przypadków. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet osoby, które już przechorowały COVID-19 powinny przestrzegać wszystkich obostrzeń. Nosić maseczkę, trzymać dystans społeczny i dokładnie myć ręce.

Przypadek młodego Amerykanina nasuwa także pytanie o skuteczność szczepionki nad którą pracuje niemal cały medyczny świat. Antidotum na wirusa ma nauczyć organizm rozpoznawać i skutecznie walczyć z zagrożeniem. Niestety, ciągle zbyt mało wiemy o przeciwciałach, które wytwarza organizm, nie wiadomo też na jak długo zapewniają ochronę.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak rozpoznać zakażenie?

Zakażenie nowym patogen prowadzi do rozwoju choroby nazwanej przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje głównie układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. Czasem zdarza się, że przechodzi ono w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą: wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku.

Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jakie mogą być pierwsze objawy COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: COVID-19 - jakie są objawy choroby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.10.2020,
Opublikowano: 13.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej