Koronawirus w Polsce
Choć brzmi to jak zły sen, liczba zarażeń koronawirusem w naszym kraju wciąż wzrasta. I choć przyrost ten następuje zdecydowanie wolniej, niż we Włoszech czy Hiszpanii, Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski – ostrzega, że sytuacja będzie się pogarszać. Na ten moment zdiagnozowano w Polsce 1905 przypadków zainfekowanie SARS-CoV-2, z czego 26 osób zmarło.
Nowe, potwierdzone przypadki dotyczą: dziewięciu osób z województwa dolnośląskiego, ośmiu osób z województwa śląskiego, sześciu osób z województwa lubelskiego, pięciu osób z województwa małopolskiego, czterech osób z województwa podlaskiego, trzech osób z województwa lubuskiego, trzech osób z województwa świętokrzyskiego, trzech osób z województwa wielkopolskiego oraz po jednej osobie z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
W wyniku COVID-19 zmarli: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach oraz 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Każdy z pacjentów cierpiał również na choroby współistniejące.
Koronawirus na świecie
Aktualnie na świecie zdiagnozowano ponad 665 000 przypadków zarażeń koronawirusem, z czego prawie 31 000 zmarło, a blisko 142 500 pacjentów wyzdrowiało. Na tę chwilę sytuacja najgorzej wygląda we Włoszech, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych. W państwach tych dziennie diagnozuje się kilka tysięcy nowych zachorowań, a zgony sięgają tysiąca. W krajach brakuje odzieży ochronnej, respiratorów, płynów do dezynfekcji, a także miejsc w szpitalach i kostnicach. Coraz częściej do zakażeń dochodzi także wśród służby medycznej, a co za tym idzie, zaczyna także brakować rąk do ratowania pacjentów.
Jak się chronić przed koronawirusem?
Najlepszą ochroną jest izolacja społeczna. Jeśli więc jest taka możliwość, należy postać w domu i kontakty z innymi ograniczyć do minimum. Ważna jest także odpowiednia higiena, w tym częste mycie rąk. W czasie pandemii dobrze jest również częściej niż zazwyczaj sprzątać mieszkanie.
Zobacz film: Jak Niemcy radzą sobie z koronawirusem?