Koronawirus w Polsce. Lekarze uratowali kobietę w ciąży i jej dziecko

Getty Images

Zainfekowana koronawirusem kobieta w 30. tygodniu ciąży została przyjęta do szpitala. Jej stan się pogarszał, więc lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Świeżo upieczona mama wciąż jednak czuła się źle. Medycy uratowali ją, podając osocze ozdrowieńca.

Do szpitala w Kędzierzynie – Koźle trafiła niedawno 31-letnia kobieta z Jeleniej Góry. Pacjentka w 30. tygodniu ciąży była zarażona koronawirusem, a jej stan stawał się coraz cięższy. Chorą początkowo leczono w szpitalu w Wałbrzychu, niemniej tamtejsi lekarze nie byli w stanie jej pomóc, a sąsiednie kliniki nie chciały przyjąć.

Kiedy przyszła mama została przyjęta w Kędzierzynie-Koźlu, medycy podjęli decyzję o porodzie poprzez cesarskie cięcie. Niestety stan zarówno pacjentki, jak i jej dziecka określano jako poważny. Kobietę przeniesiono więc na oddział intensywnej terapii, a malucha (dziewczynka ważyła zaledwie 1,5 kg) na oddział patologii noworodka w Opolu.

Przeczytaj też: Koronawirus był w Europie już w grudniu? WHO komentuje doniesienia

Lekarze uratowali życie kobiety podając osocze ozdrowieńca

Po przeniesieniu 31-latki jej zdrowie i życie wciąż było zagrożone. Lekarze podjęli więc decyzję, by zastosować u niej leczenie za pomocą osocza ozdrowieńca. Na taką terapię medycy musieli jednak uzyskać zgodę konsultanta krajowego ds. krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz komisji bioetycznej.

Czy ta metoda zadziałała? Zdecydowanie tak. Dyrektor ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie – Koźlu poinformował media, że pacjentka sama wytworzyła przeciwciała, a jej stan zaczął się znacząco poprawiać. Kobieta po dwóch dniach zaczęła oddychać samodzielnie. Po upływie kolejnej doby świeżo upieczona mama mogła już przenieść się na zwykły oddział ginekologiczno - położniczy. Dziś stan kobiety i jej córki określa się jako dobry. Obie pacjentki są jednak nadal hospitalizowane. Testy dziewczynki na obecność koronawirusa dwukrotnie dały ujemny wynik.

Przeczytaj też: Terapia osoczem pomoże pacjentom z ciężkim przebiegiem COVID-19

Koronawirus w Polsce

Na ten moment w Polsce zdiagnozowano 14 898 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 737 osób zmarło, a 4 862 pacjentów uznano za zdrowych. Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski - zaznacza jednak, że zainfekowanych w naszym kraju może być 20/30 tysięcy ludzi. I choć liczba nowych zachorowań nie maleje, rząd zdecydował się powoli poluzowywać restrykcje, wprowadzone przez pandemię. Aktualnie przechodzimy przez drugi etap, czyli otwieranie galerii handlowych, żłobków czy przedszkoli.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Zobacz film: COVID-19 u ciężarnej może spowodować konieczność zakończenia ciąży przed planowanym terminem porodu

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej