Koronawirus udaje zawał serca? Najświeższe doniesienia z USA

Getty Images

U osiemnastu pacjentów z COVID-19 leczonych w Nowym Jorku badanie EKG wykazało klasyczne objawy zawału serca. Jak to jest możliwe?

Czy koronawirus może naśladować zawał serca? Wiele na to wskazuje. W jednym z nowojorskich szpitali zaobserwowano u osiemnastu pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 klasyczne objawy, tyle tylko że nie potwierdziły tego stanu inne badania, niż EKG. Eksperci tłumaczą, że podobna sytuacja zdarza się, gdy mamy do czynienia z tak zwanym zespołem złamanego serca.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak koronawirus wpływa na serce?

13 pacjentów z 18 zarażonych koronawirusem, u których stwierdzono nieprawidłowy zapis EKG zmarło z przyczyn sercowych. W badaniach nie było jednak widać blokady tętnicy. Jak to jest więc możliwe? Naukowcy nie są w stanie podać jednoznacznej odpowiedzi .Lekarze przyczyny szukają jednak w tym, że COVID-19 może uszkadzać serce z wielu powodów, w tym między innymi niszczyć płytki krwi lub powodować małe skrzepy. Niektórzy naukowcy twierdzą również, że za zgonami wynikającymi z nieprawidłowej pracy serca może stać także stres – również wywołany zainfekowaniem SARS-CoV-2.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Lekarze z nowojorskiego szpitala zauważyli także, że zgony wśród tych trzynastu pacjentów dotyczyły stosunkowo młodych ludzi (średnia wieku 63 lata). W grupie tych ofiar znajdowali się ludzie, którzy mieli wcześniej dolegliwości, sprzyjające zawałom serca, to jest między innymi wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę i wysoki poziom cholesterolu.

Co istotne, podobne objawy można było zauważyć także u chińskich pacjentów, cierpiących na COVID-19.

Przeczytaj też: W szpitalach w Wuhan nie ma już pacjentów zarażonych koronawirusem

Jak się uchronić przed koronawirusem?

Naukowcy na całym świecie pracują dziś nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi, a także poszukują leku, który mógłby łagodzić objawy COVID-19. Jednakże dopóki obie rzeczy nie zostaną wyprodukowane, musimy zachowywać wszelkie środki ostrożności, w tym między innymi społeczną izolację. Ważna jest także odpowiednia higiena rąk, a także częstsze niż zazwyczaj czyszczenie blatów, podłóg, klamek czy kranów.

Zobacz film: Jak rozpoznać zawał serca?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej