Koronawirus szybko ewoluuje i atakuje nawet młode, wysportowane organizmy - alarmują eksperci

Getty Images

Na początku epidemii większość uważała, że koronawirus jest groźny wyłącznie dla seniorów i osób schorowanych. Dziś jednak eksperci nie mają złudzeń, że również silne i wysportowane organizmy mogą stać się jego ofiarami.

Gdy po raz pierwszy specjaliści stykali się z koronawirusem, zakładali że groźny patogen uderza w układ oddechowy. Jednak z biegiem czasu coraz częściej okazywało się, że może on atakować także inne narządy niż płuca. Ponadto lista objawów, które mogą wskazywać na zarażenie SARS-CoV-2 powiększa się niemal z tygodnia na tydzień. Co to oznacza? Mutację wirusa.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Wirus mutuje, zmienia się, ewoluuje. Dlatego tak trudno przewidzieć jego skutki. Również wśród sportowców. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż najbardziej narażony jest układ oddechowy. Te wszystkie nowe informacje są oparte na małej liczbie przypadków, a żeby mieć wiarygodne wyniki, to trzeba dokładnie przebadać dużą liczbę zakażonych. Na razie wnioskujemy na podstawie badań tomografem komputerowym i badań wydolnościowych. Na daleko idące wnioski jest za wcześnie - tłumaczy doktor n. med. Andrzej Folga, kardiolog, lekarz chorób wewnętrznych.

Jakie objawy może mieć koronawirus?

Silny kaszel, duszności, wysoka gorączka, bóle mięśni i zmęczenie. To jedne z najpopularniejszych symptomów zarażenia koronawirusem. Jednakże o infekcji mogą świadczyć także zmiany na skórze czy utrata węchu i smaku. Zresztą o tych ostatnich przekonał się na własnej skórze piłkarz – Bartosz Bereszyński.

Bolała mnie głowa i miałem podwyższoną temperaturę. Miałem też zatkane górne drogi oddechowe. Bez kataru, jednak przez około dziesięć dni byłem pozbawiony węchu i smaku. Widziałem, że coś jest gorzkie, coś słone, coś kwaśne, ale nie byłbym w stanie rozróżnić miodu od czekolady. Pojawiał się lekki, suchy kaszel, który po czasie stał się odrywający, ale to też nie był problem. Najbardziej męczyło mnie, że nie byłem w stanie nic robić. Otrzymywałem z klubu rozpiskę treningową, jednak przez pierwsze dziesięć dni nie miałem sił, by ją wykonywać – opowiada Bartosz Bereszyński w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

Przeczytaj też: Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci. Co powinno zaniepokoić?

Przykład Bartosza Bereszyńskiego jest również dowodem na to, że koronawirus może zaatakować także młody, silny i wysportowany organizm. W związku z tym nie należy bagatelizować zalecanych środków ostrożności, a co za tym idzie, unikać kontaktów z innymi, w miejscach publicznych zakrywać nosi i usta i dbać o szczególną higienę rąk. Warto także częściej niż zazwyczaj czyścić w mieszkaniu podłogi, klamki, krany czy blaty.

Zobacz film: Polak, który uzyskał pełną sekwencję koronawirusa

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.04.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej