Koronawirus SARS-CoV-2 jest o wiele groźniejszy niż grypa. Badacze mają na to dowody

Fot: xavierarnau / gettyimages.com

Osoby, które nie wierzą w pandemię, mówią często, że CoVID-19 jest jak grypa, a z jej powodu nikt nie wprowadza obostrzeń. Niestety najnowsze badania jednoznacznie pokazują, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczne. 

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Mimo że wywołana przez wirusa choroba COVID-19 rozwija się podobnie do grypy, to jest od niej dużo groźniejsza. Badania i statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Dlaczego COVID-19 jest groźniejsza niż grypa?

1. Koronawirus SARS-CoV-2 zaraża szybciej

Pierwsze tygodnie epidemii mogły sugerować, że to wirus grypy jest groźniejszym patogenem. Niestety okazało się, że koronawairus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż grypa, a tym samym chorych gwałtownie przybywa. Badania pokazują, że współczynnik R (określa on ile osób może zarazić jedna osoba) dla grypy wynosi 0,002, a dla koronawirusa SARS-CoV-2 - 3,4. Co gorsza, osoba z nowym wirusem zaczyna zarażać, zanim pojawią się u niej pierwsze objawy infekcji. W przypadku pacjentów z grypą jest odwrotnie.

2. COVID-19 zabija więcej osób

Z analizy przeprowadzonej przez brytyjski urząd statystyczny wynika, że w 2020 roku na COVID-19 zmarło nawet cztery razy więcej ludzi niż na grypę i zapalenie płuc razem wzięte. Zebrane dane pokazują również, że aż 30 proc. zgonów dotyczyło pacjentów z domów opieki. Do końca sierpnia w Wielkiej Brytanii zmarło 52327 osób, 48188 (92 proc.) zgonów było spowodowanych COVID-19.

3. COVID-19 zaostrza choroby współistniejące

Według badań opublikowanych w magazynie Observational Health Data Sciences and Informatics (OHDS) wielu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 miało inne schorzenia. Najczęściej chorzy zmagali się z nadciśnieniem (szacuje, że schorzenie miało nawet 70 proc. chorych), cukrzycą (diabetycy stanowili ponad 40 proc. chorych) oraz astmą (miało ją 15 proc. pacjentów).

Koronasceptycy uważają, że statystyki zgonów z powodu COVID-19 nie są wiarygodnie, ponieważ przeważająca liczba osób umiera z powodu chorób współistniejących, a nie koronawirusa. To błędne rozumowanie.

Może być tak, że zaostrzeniu ulega choroba współistniejąca, np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc, red.). Wówczas pacjent umiera z powodu POChP, ale do jej zaostrzenia dochodzi w wyniku zakażenia wirusem.  Gdyby nie wirus pacjent mógłby żyć z chorobą jeszcze wiele lat.

4. Z powodu COVID-19 hospitalizacji częściej wymagają młodzi ludzie

Jeszcze do niedawna sugerowano, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze - zwłaszcza mężczyźni z chorobami przewlekłymi. Tymczasem rozwój pandemii pokazał, że koronawirus SARS-CoV-2 z równą mocą atakuje także młode osoby.

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane z 419 szpitali. Okazało się, że niemal jedna piąta pacjentów między 18. a 34. rokiem życia trafiała na oddział intensywnej opieki lub wymagała podłączenia do respiratora. 

W przypadku grypy wiek pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy waha się od 60 do 75 lat. Co ciekawe, hospitalizacji częściej wymagają kobiety.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Mimo że nie ma jeszcze szczepionki ani leku na COVID-19, to wcale nie znajdujemy się na przegranej pozycji. Aby uniknąć zakażenia należy pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk (pod ciepłą wodą, mydłem i przez co najmniej 30 sekund), trzymaniu dystansu społecznego (bezpieczna odległość to m.in. półtora metra) oraz zasłanianiu nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie utrzymanie dystansu nie jest możliwe.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o objawach COVID-19:

Zobacz film: Jakie są objawy COVID-19? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.10.2020,
Opublikowano: 09.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej