Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy

Getty Images

Niepewna sytuacja społeczna, polityczna i gospodarcza wpływa negatywnie na każdego. U niektórych jednak wzbudza też agresję. Gdzie szukać pomocy w czasie pandemii? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do eksperta - psycholożki, Agaty Czai - Michaud.

Redakcja zdrowie.tvn.pl: Dlaczego przymusowa kwarantanna sprawiła, że zgłoszeń dotyczących przemocy jest więcej?

Agata Czaja-Michaud: Izolacja, strach przed potencjalnym zakażeniem, brak poczucia kontroli, pogorszenie sytuacji materialnej czy stłoczenie wszystkich domowników na jednej powierzchni przez 24 h na dobę wywołuje burzę emocji, którą trudno jest rozładować w sytuacji kwarantanny, gdzie zostaliśmy odcięci od większości praw i swobód obywatelskich. Przemoc karmi się milczeniem i najmocniej rozkwita w czterech ścianach.

Sprawcy przemocy właśnie teraz czują się najbardziej bezkarni, ponieważ wiedzą, że policja ma aktualnie dużo innej pracy, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz - nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje. Jest to teraz nabrzmiały problem we wszystkich krajach objętych pandemią. Sekretarz Generalny ONZ, w związku z „przerażającym, globalnym wzrostem przemocy domowej” wezwał rządy do natychmiastowej pomocy kobietom - ofiarom przemocy. Przykładowo we Francji wprowadzono możliwość zgłoszenia sytuacji przemocy u farmaceuty w aptece. W Polsce nie stworzono nowych rozwiązań czy procedur chroniących ofiary przemocy, a telefony zaufania dla osób dotkniętych nią, zarówno dorosłych jak i dzieci, pękają w szwach. Warto bowiem wiedzieć, że statystyki wzrosły dwukrotnie.

RD: Gdzie zatem polskie kobiety mogą szukać pomocy?

ACM: Pomocy trzeba koniecznie szukać na zewnątrz. W warunkach pandemii osoba dotknięta przemocą nie znajdzie teraz jej stacjonarnie - indywidualnej czy w formie grupy wsparcia w placówce pomocowej. Obecnie należy korzystać z pomocy psychologicznej online lub telefonicznej. Mam aktualnie klientkę - osobę doznającą przemocy domowej, która pod pretekstem wychodzi z mieszkania, aby usiąść w samochodzie, bo tam tylko może swobodnie porozmawiać i uczestniczyć w terapii. Pamiętajmy, że istnieją też telefony zaufania, gdzie dyżurują psycholodzy i prawnicy specjalizujący się w pomaganiu osobom dotkniętym przemocą domową.

Zobacz film: Przemoc domowa - jak się z niej wyrwać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

RZ: A jak chronić dzieci? Czy najmłodsi też mają możliwość zgłosić się po pomoc?

ACM: Dziecko dotknięte przemocą domową samo sobie nie poradzi, koniecznie musi mieć sojusznika i wsparcie w osobie dorosłej. Warto, aby zadzwoniło do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111). Obecnie działa on do 2:00 w nocy. Jednak nie każde dziecko będzie miało możliwość, by wykonać telefon. Dlatego apeluję do wszystkich świadków przemocy – na przykład sąsiadów, którzy podejrzewają, że obok za ścianą może dochodzić do aktów przemocy. Jeśli słyszysz wrzaski, wyzwiska, płacz - nie bądź obojętny, bo przemoc karmi się milczeniem! Każdy świadek przemocy może anonimowo zadzwonić na infolinię Niebieskiej Linii nr 0800120002, gdzie przeszkolony konsultant pomoże w tej konkretnej sytuacji.

RZ: Myśli Pani, że oprawcą może się stać osoba, która nigdy wcześniej nie miała takich skłonności? Czy to winna izolacji, że czasem wychodzi z nas to, co najgorsze?

ACM: Izolacja, niepewność co do sytuacji społecznej, zawodowej, strach przed zakażeniem u siebie czy bliskich osób czy spiętrzenie obowiązków mogą działać jako stresory prowadzące do wybuchów złości czy kłótni i konfliktów w wielu rodzinach. Izolacja sprzyja sytuacjom konfliktowym, stresowym, a to wznieca agresję u osób, które wcześniej miały już skłonności do stosowania przemocy. Do tego zjawisko przemocy domowej występuje teraz też u osób, które potrafiły to wcześniej jakoś kontrolować czy ukrywać.

Różne organizacje pozarządowe alarmują, że w czasie pandemii zjawisko przemocy domowej rośnie bardzo szybko. Jeśli więc jesteś jej świadkiem lub tez ofiarą, nie wahaj się i zgłoś przypadek na policję lub skorzystaj ze specjalnych telefonów zaufania.

  • Całodobowy ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia 800-12-00-02
  • Codziennie między godz. 12.00 a 18.00 można też skorzystać z pomocy pod numerem Niebieskiej Linii 22-668-70-00.
  • Można także skorzystać z pomocy, wysyłając e-mail na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Data aktualizacji: 07.04.2020,
Opublikowano: 07.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej