Koronawirus. Naukowcy apelują do WHO i piszą list otwarty do organizacji
Taechit Taechamanodom/getty images
-Powiedzcie ludziom, jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus – zwracają się do Światowej Organizacji Zdrowia naukowcy z całego świata. Ich list otwarty ukazał się 6 lipca na łamach łamach czasopisma "Clinical Infectious Diseases" wydawanego przez Oxford University Press.
Naukowcy piszą list do WHO
239 naukowców domaga się, by agencje zdrowia w bardziej bezpośredni sposób informowały ludzi o sposobie, w jaki przenosi się koronawirus. Autorzy listu dowodzą, że koronawirus może unosić się w powietrzu i obywatele powinni dowiedzieć się o możliwej transmisji groźnego patogenu od Światowej Organizacji Zdrowia.
Prof. Donald Milton z University of Maryland jest jednym z dwóch głównych autorów listu otwartego do WHO. Prof. Milton bada sposób, w jaki wirusy przenoszą się w powietrzu. Naukowiec podkreśla, że ważne jest to, by WHO jak najszybciej zabrało głos w sprawie transmisji koronawirusa w powietrzu i uzna tę ważną rolę areozoli. Zdaniem Miltona, agencje zdrowia boją się mówić o powietrznej naturze SARS-COV-2.
Koronawirus SARS - Cov-2 wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. U osób zakażonych patogen wywołuje gorączkę, duszności, osłabienie, kaszel oraz bóle mięśni i głowy. Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.
W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą. Uważać muszą przede wszystkim chorzy na serce, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne.
Zobacz film: WHO: Chociaż sytuacja w Europie ulega poprawie, to na całym świecie pogarsza się
źródło: RUPTLY
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 07.07.2020,
Opublikowano: 07.07.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?