Koronawirus. Maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia o 65 procent

MoMo Productions/getty images

Tak wynika z najnowszych badań. Dystans społeczny i noszenie masek pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, a maski chronią również tych, którzy je noszą, powiedział dwóch ekspertów Uniwersytetu Kalifornijskiego Davis.

Maski chronią przed zakażeniem Covid-19

Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się, że maski działają i są bardzo w ważne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-cov-2. Co więcej, ryzyko infekcji Covid-19 u osoby noszącej maseczki zmniejsza się aż o 65 procent - powiedział Dean Blumberg, szef pediatrycznych chorób zakaźnych w szpitalu dziecięcym UC Davis.

2 lipca Dean Blumberg i William Ristenpart, profesor inżynierii chemicznej na UC Davis, wzięli udział w transmisji na żywo” UC Davis LIVE” poświęconej wyjaśnieniu, w jaki sposób wirus Sars-Cov-2 się rozprzestrzenia i jak zapobiegać jego przenoszeniu.

W swoich komentarzach i odpowiedziach na pytania widzów Blumberg i Ristenpart wielokrotnie wskazywali, że badania nadal wspierają podstawowe metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19:

  • nosić maski,
  • utrzymywać dystans społeczny (zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa o 90 procent)
  • utrzymywać kontakty społeczne na zewnątrz, kiedy tylko jest to możliwe.

Koronawirus: jak się przenosi?

Jeżeli chodzi o drogę transmisji koronawirusa, Dean Blumberg i William Ristenpart wskazali dwie możliwe opcje. Pierwsza z nich to droga kropelkowa, druga aerozolowa.

W obu przypadkach maski tworzą skuteczną barierę przed groźnym patogenem. Ważne jest również to, by w ramach możliwości przebywać jak najczęściej na świeżym powietrzu.

Osoby, które nie noszą maski, zwiększają ryzyko przeniesienia wirusa na wszystkich, nie tylko na tych, z którymi mają kontakt. Jeśli nie nosisz maski, jesteś nieodpowiedzialnym członkiem społeczności. Jeżeli zależy Ci na rodzinie lub przyjaciołach, noś maskę. Każdy powinien ją nosić

- powiedział Blumberg.

Przyłbica i osłony z pleksi. Czy chronią przed koronawirusem?

W sklepach lady zostały osłonięte materiałem z pleksi, który w swoim założeniu ma stanowić barierę przed wirusem Sars-cov-2. Zdaniem naukowców z UC Davis, tego typu osłonki pomagają, ale nie w 100 procentach.

Po pewnym czasie transmisja z aerozoli jest możliwa, jeśli przepływ powietrza nie jest dobry

- tłumaczą Blumberg i Ristenpart i jako przykład podają rozprzestrzenianie się zapachu perfum w pomieszczeniu.

Jeśli osoba po drugiej stronie boksu lub pleksi nosi perfumy, w końcu poczujemy ich zapach. Cząsteczki aerozolu są wystarczająco małe, by przemieszczać się w powietrzu podobnie jak aromaty. Dlatego przepływ powietrza jest tak ważny, podobnie jak inne czynności, takie jak noszenie masek i dystans społeczny

źródło: www.ucdavis.edu

Zobacz film: Najczęściej popełniane błędy przy noszeniu maseczek ochronnych

źródło: Cover Video

Data aktualizacji: 22.07.2020,
Opublikowano: 22.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej