Koronawirus. Czy szybkie testy na COVID-19 są wiarygodne?

Fot: jarun011 / gettyimages.com

Wprowadzenie tzw. szybkich testów na obecność koronawirusa miało ułatwić "wyłapywanie" chorych i pozwolić na wykonywanie większej liczby badań. Testy te miały być równie wiarygodne, co testy PCR. Tymczasem analiza przeprowadzona przez naukowców z Wielkiej Brytanii pokazuje, że margines błędu jest większy, niż przypuszczano.

Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej zezwoliły na stosowanie tzw. szybkich testów. Dzięki nim lekarze pierwszego kontaktu mogą w ciągu dwudziestu minut stwierdzić, czy objawy zgłaszane przez chorego wywołał koronawirus SARS-CoV-2 czy nie. Niestety badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii pokazują, że prawdopodobieństwo błędu w przypadku szybkich testów jest znacznie wyższe niż zakładano.

Zobacz także:

Koronawirus. Czy tzw. szybkie testy są wiarygodne?

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Ulster w Irlandii wykazały, że stosowane w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej szybkie testy są bardzo wiarygodne - ich swoistość (czyli zdolność do prawidłowego zidentyfikowania próbki) ma sięgać 100 proc., a czułość niemal 98 proc. Nowe badania podają jednak w wątpliwość wiarygodność szybkich testów.

Szybkim testom bliżej przyjrzeli się również naukowcy z uniwersytetów w Bristolu, Cambridge i Warwick. Badacze przeanalizowali próbki krwi od 2847 pracowników służby zdrowia i ratowników, z których 268 uzyskało pozytywny wynik PCR w kierunku COVID-19, a u 2579 osób test nie był rozstrzygający. Wyniki zestawiono z próbkami krwi pobranymi jeszcze przed wybuchem pandemii.

Badanie sugeruje, że swoistość szybkich testów wynosi 97,9 proc., a czułość 92,5 procent (w oparciu o przypadki potwierdzone metodą PCR). Co ciekawe, może ona spaść nawet do 84,7 proc. u osób, u których test nie dał jednoznacznego wyniku.

Mimo że różnice w wiarygodności testów nie są duże, to do wyników tzw. szybkich testów trzeba podchodzić z rezerwą. 

Warto pamiętać, że osób bez objawów testy antygenowe mogą dać wynik fałszywie ujemny. Ujemny wynik testu antygenowego w dalszym ciągu będzie musi być potwierdzony testem PCR, jeśli pacjent miał kontakt z chorym lub jest objawowy.

Koronawirus. Jak testuje się pacjentów z podejrzeniem COVID-19?

W Polsce szybkie testy również są stosowane i traktowane na równi z badaniem metodą PCR. Mimo to te drugie uchodzą za bardziej miarodajne. Warto jednak pamiętać, że jego wiarygodność w dużej mierze zależy od przygotowania samego pacjenta. O czym trzeba pamiętać przed wykonaniem testu na koronawirusa? Jakich błędów nie popełniać? Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w naszym materiale: Test na koronawirusa. Jak się przygotować do badania?

Jak potwierdzić lub wykluczyć zakażenie nowym koronawirusem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie testy wykonuje się u osób z podejrzeniem COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej