Kora zmarła na nowotwór jajnika. Co to za choroba? Objawy raka jajnika

Fot. blueringmedia / Getty Images

Nowotwór jajnika z przerzutami - taką diagnozę usłyszała Olga Jackowska w 2013 roku. Od tamtej pory wokalistka nie poddawała się i walczyła z chorobą. Przeszła szereg operacji i dwie chemioterapie. Zmarła 28 lipca w swojej posiadłości na Roztoczu w otoczeniu bliskich.

Olga Jackowska, znana jako Kora, zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie na Roztoczu. Jej stan gwałtownie pogorszył się, w szpitalu jednak nie potrafili już jej pomóc. Kora zdecydowała się wrócić do domu, by spędzić ostatnie chwile w otoczeniu najbliższych. 

Przyczyną śmierci wokalistki był nowotwór jajnika z przerzutami. Chorobę zdiagnozowano w 2013 roku, jednak dawała o sobie znać już wcześniej. Jak mówiła Kora w licznych wywiadach:

Pół życia zjadałam tony proszków przeciwbólowych. Mój lekarz, którego znam od lat, nie przeoczył tego, on to zlekceważył. Nie zlecił przede wszystkim badań, które zleciła inna lekarka. Dzięki niej zrobiłam testy BRC1 i BRC2, a potem lekarz mi powiedział: to choroba śmiertelna i nieuleczalna. Dlatego nieprawdopodobnie słabłam przez te wszystkie lata. Ból mnie zginał do ziemi. 

Rak jajnika, który był powodem śmierci Kory, jest szóstym co do częstości występowania w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim kobiet między 40 a 70 rokiem życia, a duże znaczenie mają czynniki genetyczne.

Nowotwór jajnika wykryty w I czy w II stadium zaawansowania ma dobre rokowania – statystyki wskazują, że udaje się go wyleczyć w 75% przypadków. W stopniu III lub IV zmniejsza od 30 do 50% szanse na przeżycie 5 lat. Najważniejsza, jak w każdej chorobie nowotworowej, jest profilaktyka i częste badania. 

Nowotwór jajnika leczy się głównie chemioterapią, zabieg operacyjny wykonywany jest w przypadku przerzutów. 

Polecamy: Jajniki – to musisz o nich wiedzieć Funkcje, choroby i bóle jajników

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Objawy raka jajnika

Objawy raka jajnika są niespecyficzne - pojawiają się bóle w podbrzuszu, uczucie parcia na pęcherz, przepełnienie brzucha, częste zaparcia i wzdęcia. We wczesnej fazie rozwoju choroby mogą przydarzyć są bóle miednicy i zmiana częstotliwości oddawania moczu. Znacznie rzadziej występują ból zlokalizowany w okolicach ud i pachwin czy krwawienie z dróg rodnych, które nie jest związane z menstruacją.

Zwykle pierwsze symptomy nowotworu jajnika przypisywane są problemom z układem trawiennym. Więcej o chorobie znajdziecie w artykule: Nowotwór jajnika – jakie daje objawy? Jakie są rokowania? oraz na filmie:

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 30.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej