Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Fot: ChrisChrisW / gettyimages.com

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

W większości przypadków zrosty na jelitach nie dają żadnych objawów. Sprawa komplikuje się, gdy konieczne jest przeprowadzenie kolejnych operacji lub gdy dojdzie do niedrożności przewodu pokarmowego.

Zobacz także:

Choroby jelit – jakie są ich przyczyny?

Na czym polega leczenie nowotworu jelita grubego? Jakie są stopnie raka jelita grubego?

Stomia jelita grubego i jelita cienkiego. Dieta i pielęgnacja po zabiegu

Przyczyny zrostów na jelitach

Zrosty na jelitach są jednym z rodzajów zrostów wewnątrzotrzewnowych. W większości przypadków jest to schorzenie nabyte. Na powstanie zrostów jelita grubego i cienkiego są narażone wszystkie osoby, które poddały się operacjom na jamie brzusznej lub miednicy. Poza tym nawet niewielki uraz śródbłonka podczas zabiegu może wyzwolić reakcję prowadzącą do pojawienia się komplikacji. Większe prawdopodobieństwo powstania zrostów istnieje, gdy dojdzie do zapalenia otrzewnej. Inną patologią, doprowadzającą do pojawienia się nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej u kobiet, jest endometrioza. Zrosty na jelitach są jedną z komplikacji tej choroby, gdyż może się ona lokalizować poza narządami rodnymi.

Zrosty występują pod postacią włóknistych połączeń między ścianą jamy otrzewnej a organami lub łączą same narządy. Podrażnienie otrzewnej podczas zabiegu inicjuje powstanie procesu zapalnego. Zaburzone gojenie w okresie pooperacyjnym doprowadza do wytworzenia trwałych połączeń między otaczającymi tkankami, które po czasie mogą grubnąć i wytworzyć naczynia krwionośne oraz nerwowe. Znajdują się one przede wszystkim w okolicy, która została poddana operacji, gdyż to właśnie tam doszło do naruszenia tkanek.

Konsekwencje i objawy zrostów na jelitach

Zrosty na jelitach mogą przez długi czas pozostawać bezobjawowe. Co więcej, nawet przez całe życie pacjenta mogą nie sprawiać mu żadnego kłopotu. U niektórych osób jednak ich powstanie powoduje pojawienie się dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej i miednicy, wzdęć, uczucia rozpierania. Czasem dochodzi do przewlekłych zespołów bólowych, które najprawdopodobniej są wywołane zmniejszeniem ruchomości narządów wewnątrz jamy brzusznej.

Pooperacyjne zrosty jelita cienkiego lub znajdujące się w ich pobliżu są przyczyną większości przypadków niedrożności przewodu pokarmowego, która stanowi zagrożenie życia. Częściej występuje po operacjach w dolnej części jamy brzusznej – głównie po zabiegach na jelicie grubym, narządzie rodnym i wycięciu wyrostka robaczkowego.

U młodych kobiet zrosty na jelicie w obrębie podbrzusza mogą być przyczyną niepłodności, gdy połączenia wytworzyły się w okolicy narządów rodnych.

Powstanie zrostów na jelitach utrudnia przebieg kolejnych operacji, wydłużając czas ich trwania oraz zwiększając ryzyko komplikacji. Mogą one uniemożliwiać przeprowadzenie zabiegów metodą laparoskopową i stanowić wskazanie do konwersacji na operację otwartą na sali operacyjnej.

Leczenie zrostów na jelitach

Leczenie zrostów jelit oraz innych narządów w obrębie jamy brzusznej jest niezwykle trudne. Zabiegi polegające na uwalnianiu nieprawidłowych połączeń doprowadzają bowiem do kolejnych uszkodzeń oraz nawrotów patologii. Niemniej takie postępowanie może być wymagane podczas wystąpienia powikłań w postaci niedrożności przewodu pokarmowego, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatu, a zespół medyczny rozpozna zagrożenie zdrowia oraz życia chorego.

W przypadku zrostów na jelitach spowodowanych endometriozą dąży się do usunięcia ognisk choroby oraz uwolnienia włóknistych połączeń, by przywrócić prawidłowe warunki anatomiczne oraz funkcje narządów. Postępowanie takie zmniejsza dolegliwości bólowe i ryzyko nawrotów.

Metody zapobiegania zrostom na jelitach

Obecnie kładzie się duży nacisk na zapobieganie powstawaniu zrostów na jelitach. Ogromne znaczenie ma postępowanie chirurgów podczas operacji. Ważne jest ostrożne używanie narzędzi oraz unikanie nawet drobnych uszkodzeń otrzewnej, a także odpowiedni dobór techniki.

W niektórych klinikach stosuje się specjalne płyny przeciwzrostowe wspomagające gojenie. Nie należy to jednak do metod rutynowo stosowanych, gdyż nie podlega refundacji w Polsce. Najpopularniejszą substancją zapobiegającą powstawaniu zrostów na jelitach jest kwas hialuronowy, który aplikuje się precyzyjnie na powierzchni tkanek. Szczególnie ważne wydaje się stosowanie takich metod u kobiet w wieku rozrodczym.

Niestety mimo zachowania wszystkich zasad oraz sposobów zapobiegających tworzeniu się zrostów na jelitach nie ma gwarancji, że się one nie pojawią. Przy obecnym stanie wiedzy nie ma możliwości, by pacjent przez swoje zachowanie mógł wspomóc postępowanie lekarskie.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Jawień A., Ocena N-acetyloglukozaminy jako czynnika hamującego powstawanie zrostów otrzewnowych. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Poznań 2012.

2. Baranowski W., Profilaktyka przeciwzrostowa „wczoraj i dziś” – przegląd metod, [w:] „Ginekologia Polska”, 81/2011, s. 528–531.

Data aktualizacji: 03.06.2021,
Opublikowano: 05.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej
Krezka jamy brzusznej – budowa, rola w organizmie i częste choroby

Krezka to narząd utworzony z podwojonego fałdu otrzewnej, który spełnia złożone funkcje w jamie brzusznej. Stanowi element wspornikowy dla jelit, porządkuje ich chaotyczny układ i zapewnia prawidłowe, niezakłócone ukrwienie. W jej obrębie znajduje się wiele naczyń i węzłów chłonnych.

Czytaj więcej