Komórka jajowa: gdzie powstaje i ile może przeżyć?

Fot. fruttipics / Getty Images

Komórka jajowa żyje średnio 24 godziny, czyli zdecydowanie krócej niż plemnik. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, po około 7–10 dniach dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Komórka jajowa jest żeńską gametą powstającą w jajnikach kobiecego układu płciowego. Jest to bardzo duża komórka osiągająca rozmiar nawet 200 mikronów. Komórka jajowa jest nieodłącznym elementem procesu zapłodnienia. Moment uwolnienia komórki jajowej z jajników określa się mianem owulacji, przypadającej na 13–15 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Po uwolnieniu komórka jajowa może przeżyć do 24 godzin.

Komórka jajowa – co to jest?

Komórka jajowa jest żeńską gametą zawierającą materiał genetyczny. Raz na cykl, podczas tzw. owulacji, zostaje uwolniona. Wówczas istnieje możliwość połączenia się ze sobą gamet – żeńskiej i męskiej, czyli może dojść do zapłodnienia. Zależne jest to jednak od wielu czynników. Nie w każdym cyklu miesięcznym zostaje uwolniona komórka jajowa, sporadycznie zdarzają się bowiem cykle bezowulacyjne. Czas przeżycia komórki jajowej jest zdecydowanie krótszy niż plemników w drogach rodnych kobiety. Jednak na czas, jaki przeżyje komórka jajowa, a także przez jaki kobieta będzie zdolna do zapłodnienia, zależy od jej zdrowia i trybu życia.

Komórka jajowa człowieka – budowa

Komórka jajowa otoczona jest przez komórki wieńca promienistego, które wytwarzają macierz cytoplazmatyczną zawierającą m.in. glikozaminoglikany (np. kwas hialuronowy). Od wewnątrz od wieńca promienistego rozciągnięta jest osłonka przejrzysta odgrywająca bardzo istotną rolę w procesie zapłodnienia. Zawiera bowiem receptory dla plemników, reguluje ich aktywność i zapobiega zjawisku polispermii, czyli przeniknięciu większej ilości plemników do wnętrza.

Jak działa kobiety układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Już przed 20. tygodniem życia płodowego w jajnikach zaczynają dojrzewać komórki jajowe. Ten proces polega na opłaszczaniu komórek płciowych komórkami ziarnistymi. Gonady zarodkowe mogą mieć nawet kilkadziesiąt milionów komórek płciowych. Później, w wieku dojrzewania, połowa z nich ginie, a pozostają jedynie te, które są okryte szczelnie komórkami ziarnistymi. W opłaszczonych komórkach jajowych następuje pierwszy podział komórkowy. Całkowicie dojrzały pęcherzyk jajnikowy nosi nazwę pęcherzyka Graafa. W połowie cyklu miesiączkowego ten pęcherzyk pęka, dochodzi do owulacji, dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy otrzewnej. Następnie jest wyłapana przez strzępki jajowodu i rozpoczyna wędrówkę do jamy macicy.

Długość życia komórki jajowej

Komórka jajowa powstaje już w życiu płodowym. Wraz z biegiem czasu, z każdym kolejnym cyklem miesiączkowym, ilość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia maleje. Podczas całego życia dochodzi do uwolnienia około 500 komórek jajowych. U mężczyzny plemniki są produkowane na bieżąco.

Dojrzała komórka jajowa trafia do jajowodów. Z kilku milionów plemników do oocytu dociera tylko kilka tysięcy. I to właśnie żeńska gameta ma decydujący wpływ na to, który plemnik do niej wniknie. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny od owulacji. Jednak czas, w którym może dojść do zapłodnienia, ciągnie się już od 5 dni przed owulacją. Wynika to z tego, że w drogach rodnych kobiety plemnik może przeżyć nawet 5–7 dni, jeśli ma ku temu sprzyjające warunki.

Jak wygląda banie płodności? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zapłodniona komórka jajowa

Jeśli dojdzie do połączenia gamet, zapłodniona komórka jajowa wędruje do jamy macicy, gdzie dochodzi do jej zagnieżdżenia. Komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy po około 7–10 dniach od zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, pusta komórka jajowa zostaje wydalona.

To, ile żyje komórka jajowa, zależy od trybu życia kobiety. Stres, używki, zmęczenie, nieprawidłowe odżywianie zmniejszają szanse zapłodnienia i prawidłowego dojrzewania komórek jajowych. Za niepowodzenia w zajściu w ciążę odpowiada nie tylko jakość nasienia mężczyzny.


Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 14.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej