Kolejne oddziały zamknięte. Pracownicy i pacjent krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego zarażeni koronawirusem

Getty Images

Cztery oddziały zostały zamknięte z powodu zainfekowania czterech pracowników i jednego pacjenta koronawirusem. Wszyscy pracownicy medyczni i pacjenci z tych "obszarów" zostali objęci kwarantanną i czekają na wykonanie testów.

W niedziele zamknięto dwa oddziały krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego (Reumatologii i Immunologii oraz Gastrlogii i Hepatologii) z powodu zarażenia koronawirusem trzech pracowników tej placówki. Dziś jednak okazuje się, że dwa kolejne oddziały również trzeba było zamknąć. Dlaczego? W związku z wykryciem SARS-CoV-2 u kolejnego pracownika i jednego pacjenta.

Decyzja o zamknięciu dotyczy Oddziału Klinicznego Nefrologii i Dializoterapii oraz Oddziału Klinicznego Angiologii. - Potwierdzono dwa kolejne przypadki zarażenia koronawirusemm - u pacjenta i pracownika – tłumaczy rzecznik szpitala Maria Włodkowska, po czym dodaje - Na oddziale nefrologicznym wprowadzono kwarantannę. - Z uwagi na to, że stacja dializ realizuje procedury ratowania zdrowia i życia musi działać normalnie, ale wprowadzono tam dodatkowe środki ostrożności, podczas transportu pacjentów i wykonywania świadczeń.

Jak wiadomo, wszyscy pacjenci, a także służby medyczne zostali odizolowani. Każdemu zostanie również przeprowadzony test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Władze szpitala zapewniają także, że zabezpieczono ciągłość pracy, a także zagwarantowano opiekę nad chorymi. Do momentu zakończenia kwarantanny zostaną wstrzymane wszystkie przyjęcia na wszystkie oddziały placówki. Wyjątek stanowią jedynie przypadki, w których potrzeba jest ratowania życia.

Przypomnijmy również o trwaniu akcji #NieKłamMedyka. Aby bowiem zminimalizować ryzyko zarażeń personelu medycznego, ratownicy apelują, by nie zatajać przed nimi żadnych informacji, a gdy podejrzewa się u siebie zainfekowanie koronawirusem, powiadomienie odpowiedniej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W walce z COVID-19 to właśnie zespoły medyczne odgrywają kluczowa rolę.

Zobacz film: Rzecznik ministerstwa zdrowia: Agencja rezerw materiałowych nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich szpitali w kraju

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 23.03.2020,
Opublikowano: 23.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej