Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Fot: twinsterphoto / fotolia.com

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Kolana są jedną z najbardziej narażonych na kontuzje części ciała u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Szczególnie dotyczy to biegaczy, którzy swoje treningi przeprowadzają na twardym podłożu. 

Zobacz film: Co to jest? Przyczyny i jak sobie z nim poradzić. Źródło: 36,6

Bieganie po betonie czy kostce brukowej mocno oddziałuje na stawy kolanowe, mięśnie i ścięgna. Drugim istotnym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie problemów z kolanami jest intensywność ćwiczeń. Źle stworzony plan treningowy również może zwiększać ryzyko doznania kontuzji.

Ból kolana po bieganiu: jak postępować?

Ból kolana i bieganie - te dwa elementy są ze sobą bardzo powiązane. Przyznać to może zapewne większość regularnie trenujących biegaczy z dłuższym stażem. Nie jest bowiem tajemnicą, że z tzw. kolanem biegacza problem prędzej czy później ma wielu sportowców. 

Jeżeli już dojdzie do bólu kolana, który nie ustępuje i jest na tyle silny, że uniemożliwia kolejne treningi lub chodzenie, to należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ortopeda będzie w stanie określić przyczynę bólu i zastosować odpowiednie leczenie.

Jeżeli z jakichś względów wizyta u lekarza nie jest możliwa, wówczas należy działać na własną rękę. Ból kolana po bieganiu jest typowym objawem syndromu kolana biegacza. Najczęściej występuje u biegaczy długodystansowych oraz tych, którzy lubują się w treningach na nierównym podłożu. Aby załagodzić ból lub całkowicie się go pozbyć, można stosować:

  • maści lub żele,
  • olejek pichtowy,
  • leki przeciwbólowe (w przypadkach silnego bólu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie).

Stosując wymienione środki, należy pamiętać, że są to tylko doraźne formy pomocy. Bez postawienia diagnozy przez lekarza wyleczenie przyczyny bólu może okazać się niemożliwe.

Bieganie: ból kolana podczas treningu

Ból kolana może występować nie tylko po zakończonym treningu, ale również już w trakcie jego trwania. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, na jakim etapie ćwiczeń się on pojawia. Jeżeli tuż po rozpoczęciu treningu, to prawdopodobnie powodem są osłabione mięśnie. Z kolei w przypadku bólu kolana po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach biegu przyczyną może być zła technika stawiania stóp. Za ból odpowiada zazwyczaj rzepka, która nie pracuje w odpowiedni sposób i przez to powoduje dyskomfort.

Często innym powodem bólu kolana podczas biegania jest źle dobrane obuwie. Zazwyczaj dotyczy to osób, które trenują na nierównym i twardym terenie, ponieważ w takich warunkach kolana są narażone na wstrząsy. Podczas biegania na takiej nawierzchni warto zaopatrzyć się w buty, które będą:

  • lekkie,
  • wykonane z miękkiego materiału,
  • amortyzowały wstrząsy,
  • posiadały elastyczną podeszwę.

Nowoczesne obuwie wprawdzie nie należy do najtańszych (trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 300-800 zł), ale posiada systemy, które zabezpieczają stopy i kolana przed urazami. Wybierając buty do biegania, trzeba pamiętać o tym, aby były ok. pół rozmiaru większe od butów do codziennego użytku.

Bieganie a kolana: jak chronić nogi przed kontuzjami

Odpowiednio dobrane obuwie do biegania to tylko jeden z wielu elementów, które mają wpływ na ochronę kolan przed kontuzjami. Biegacze powinni również pamięć o tym, aby:

  • wzmacniać mięśnie nóg poprzez ćwiczenia siłowe,
  • rozpoczynać treningi od kilkuminutowej rozgrzewki,
  • prowadzić odpowiednią dietę i suplementację (ma ona duży wpływ na szybkość regeneracji organizmu, a to przekłada się na jego wytrzymałość i zapobieganie kontuzjom. Szczególnie ważne jest dbanie o stawy poprzez przyjmowanie kolagenu),
  • kończyć każdy trening rozciąganiem statycznym, czyli tzw. stretchingiem,
  • ostrożnie zwiększać obciążenia (biegaczom nie zaleca się zwiększania kilometrażu z tygodnia na tydzień o więcej niż 10% pokonywanego dystansu. Organizm może źle reagować na większe zmiany),
  • wykonywać wałkowanie całego ciała z użyciem specjalistycznych wałków,
  • w razie wystąpienia bólu kolana zrobić przerwę od kilku do kilkunastu dni, która pozwoli odpocząć i zregenerować się stawom i mięśniom.

Zobacz film: Operacja nogi z użyciem sztucznej kości. Źródło: 36,6

Dobrym sposobem zapobiegającym powstawaniu kolana biegacza jest też zestaw ćwiczeń, który warto wykonywać w dniach treningowych. W jego skład mogą wchodzić:

  • przysiady klasyczne,
  • przysiady na jednej nodze (na zmianę prawa i lewa noga),
  • wykroki (czyli stawianie długich kroków z prawej na lewą nogę) – ćwiczenie można wykonywać z dodatkowymi, ale niewielkimi obciążeniami np. trzymając hantle w dłoniach,
  • unoszenie bioder w pozycji leżącej,
  • unoszenie bioder w pozycji leżącej z jedną wyprostowaną nogą.


    Data aktualizacji: 05.09.2022,
    Opublikowano: 12.09.2022 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

    Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

    Czytaj więcej
    Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

    Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

    Czytaj więcej
    Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

    Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

    Czytaj więcej
    Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

    Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

    Czytaj więcej
    5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

    Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

    Czytaj więcej
    Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

    Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

    Czytaj więcej
    Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

    Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

    Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

    Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

    Czytaj więcej
    Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

    Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

    Czytaj więcej