Kliniczna medycyna sportowa – czym zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej dotycząca aktywności ruchowej?

Fot. FatCamera / Getty Images

Medycyna sportowa to wielowymiarowa dziedzina wiedzy, obejmująca całość procesów zachodzących w organizmie człowieka powstałych pod wpływem wysiłku fizycznego lub jego braku. Kliniczna medycyna sportowa dotyczy zarówno sportowców, jak i osób aktywnych ruchowo.

Medycyna kliniczna obejmuje zarówno profilaktykę zdrowotną, jak i planowanie rehabilitacji układu ruchu. Zajmuje się wprowadzaniem, monitorowaniem oraz ewaluacją działań leczniczych podejmowanych w ramach usprawniania kondycji fizycznej pacjenta. Wykorzystywana jest w przebiegu chorób upośledzających zdolności motoryczno-wydolnościowe.

Czym jest kliniczna medycyna sportowa?

Sportowa medycyna kliniczna to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej, której istotą jest sprawowanie opieki medycznej nad człowiekiem zarówno w okresie choroby, jak i w przeciągu całego życia. W zakresie medycyny sportowej znajdują się wszelkie działania profilaktyki i zachowania optymalnej kondycji zdrowotnej pacjenta oraz terapeutyczne postępowanie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, urazów i rozwijania się chorób o charakterze ostrym i przewlekłym, obejmujących głównie układ ruchu.

Medycyna sportowa zajmuje się całością procesów zachodzących w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej oraz z powodu jej braku i dotyczy zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów rekreacji oraz wszystkich osób czynnych fizycznie, a także tych, którym wskazany jest wysiłek i modyfikacja dotychczasowego trybu życia. Medycyna tego typu wykorzystuje wiedzę i osiągnięcia z zakresu innych gałęzi lecznictwa, m.in. ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej czy kardiologii i fizjoterapii, a także nauk, takich jak biologia, fizjologia, antropologia, psychologia, higiena żywienia czy metodyka ćwiczeń ruchowych i treningów sportowych.

Polecamy: Masaż sportowy: na czym polega, jakie są techniki i efekty?

Zakres działań klinicznej medycyny sportowej

Sportowy zespół medyczny to grupa specjalistów współpracujących ze sobą w działaniach leczniczych na rzecz danego pacjenta. W jego skład wchodzą m.in. lekarz rodzinny, lekarz ze specjalizacją medycyny sportowej, fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka, dietetyk, terapeuta zajęciowy, trener personalny i inni specjaliści w zależności od potrzeb danej grupy pacjentów. Zespół swym działaniem obejmuje głównie:

  • kwalifikację pacjenta do uprawiania danej dyscypliny sportowej poprzez wykluczenie przeciwwskazań do tego typu wysiłku fizycznego, zlecanie odpowiednich badań diagnostycznych i ocenę układu krążeniowo-oddechowego oraz mięśniowo-nerwowego;
  • utrzymanie i poprawę wyników sportowych oraz usprawnienie kondycji zdrowotnej poprzez optymalizację metod żywienia i walkę z używkami oraz niedozwolonymi środkami wspomagającymi zdolności wysiłkowe organizmu, tzw. dopingiem;
  • monitorowanie i poradnictwo w zakresie stosowanych metod treningowych i metodyki uprawiania sportu, ogólną opiekę lekarską nad drużynami sportowymi, indywidualnymi sportowcami oraz osobami amatorsko uprawiających rekreację ruchową;
  • profilaktykę kontuzji i urazów, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację chorób narządów ruchu, a także odnowę biologiczną.

Polecamy: Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6 

Inne zadania medycyny sportowej

Do zadań klinicznej medycyny sportowej należą porady psychologiczne, kierowanie na specjalistyczne konsultacje lekarskie, a także przeprowadzanie wstępnych, okolicznościowych i okresowych badań lekarskich.

Specjalizacja kliniczna lekarza w tym kierunku uprawnia również do wydania orzeczenia lekarskiego co do bezpieczeństwa uprawiania danej dyscypliny lub aktywności ruchowej w formie karty lub książeczki zdrowia sportowca. Zawodnicy, którzy nie zgadzają się z decyzją zespołu medycyny sportowej, mają prawo odwołania się od orzeczenia i wystąpienia z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania. Zakres obowiązujących podstawowych badań z zakresu klinicznej medycyny sportowej określają m.in.:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U. z 2011 r. Nr 88, poz. 500 z dnia 28 kwietnia 2011 r.);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń o stanie zdrowia oraz zakresie wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego (Dz.U. z 2011 r. Nr 88, poz. 502).
Polecamy: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

Model medycyny sportowej

Kliniczna medycyna sportowa wyróżnia się specyficznym szablonem postępowania leczniczego, w odróżnieniu od modelu medycyny tradycyjnej. Klasyczna droga terapeutyczna wskazuje lekarza pierwszego kontaktu jako osobę do samodzielnego leczenia lub kierującą do lekarza specjalisty. Z kolei w przebiegu klinicznej medycyny sportowej pacjent może zgłosić się po poradę lub na terapię bezpośrednio do fizjoterapeuty, masażysty czy trenera. W przypadku kiedy podopieczny nie reaguje odpowiednio na proponowane metody usprawniania, terapeuta może odesłać go do innego członka zespołu medycyny sportowej.

Bibliografia:

  1. P. Brukner, K. Khan, Kliniczna medycyna sportowa, wyd. 3, DB Publishing, Warszawa 2012.
Data aktualizacji: 12.11.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej