Kleszcze mogą pomoc w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19
SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images
Ewazyny, czyli molekuły zawarte w ślinie kleszczy, mogłyby być wykorzystane do powstrzymania rozwoju zespołu ostrej niewydolności oddechowej przy Covid-19. Tak twierdzą brytyjscy naukowcy.
Kleszcze remedium dla chorych na Covid-19?
Brytyjska firma biotechnologiczna ILC Therapeutics razem z naukowcami z University of Oxford prowadzi badania nad zastosowaniem białek produkowanych przez kleszcze w leczeniu ciężko chorych pacjentów na Covid-19, u których doszło do poważnego uszkodzenia płuc.
Badacze z brytyjskich ośrodków wychodzą z założenia, że ewazyny, czyli molekuły zawarte w ślinie kleszczy, mogłyby być wykorzystane do zatrzymania rozwoju zespołu ostrej niewydolności oddechowej u pacjentów chorujących na COVID-19.
Naukowcy wykazują, że ewazyny mogą neutralizować receptory chemokinowe odpowiadające za rozwój stanu zapalnego w płucach. Dzięki temu molekuły mogłyby „wyciszyć” burzę cytokinową w organizmie pacjenta.
– Mechanizm działania ewazyn polega na unikaniu reakcji obronnej ze strony wrodzonego systemu odpornościowego ludzkiego organizmu. Pozwala to kleszczom na dostanie się do krwi żywiciela. Chcemy wykorzystać ten mechanizm, który od milionów lat pomaga pasożytom atakować ludzi, by ratować życia – tłumaczy Prof. Shoumo Bhattacharya z University of Oxford, który kieruje badaniami.
Innowacyjna metoda terapii byłaby szczególnie ważna dla pacjentów w późnych stadiach choroby.
Zobacz film: Jak się bronić przed kleszczami?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 19.05.2020,
Opublikowano: 19.05.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?