Klej do protez – charakterystyka produktu, rodzaje i przeznaczenie. Czy kleje do protez są bezpieczne?

Fot: thelinke / gettyimages.com

Klej do protez jest produktem, który umożliwia zespolenie częściowej lub całkowitej protezy z naturalną tkanką w jamie ustnej. Dostępny jest w postaci rozpuszczalnego w wodzie kremu lub proszku. Zwiększa komfort podczas spożywania posiłków i mówienia. Można go kupić w aptekach i sklepach drogeryjnych, a jego cena jest zależna od producenta.

Na rynku farmaceutycznym i kosmetycznym można znaleźć wiele klejów do protez zębowych. Produkty różnią się mocą i zawartością. Większość z nich nie zawiera składników barwiących ani cynku. Czy kleje do protez można bezpiecznie używać?

Klej do protez – co to za produkt i czy jest bezpieczny?

Klej do protez jest wyrobem medycznym, który ułatwia zespolenie protezy zębowej z naturalną tkanką dziąseł. Można go kupić w postaci proszku lub kremu w aptekach i drogeriach. Jest łatwy w aplikacji i nietoksyczny. Poleca się go wszystkim osobom, którym noszenie protezy sprawia dyskomfort. Można go używać zarówno jako klej do protez częściowych, jak i całościowych. Jego skład jest zależny od producenta.

Większość klejów zawiera sodę, gumę celulozową i płynną parafinę. Niektóre w składzie mają także cynk, ale ich długotrwałe stosowanie może być szkodliwe dla organizmu. Codzienne podklejanie protezy klejem z tym pierwiastkiem może stać się przyczyną zatrucia. Negatywny wpływ na protezę mogą mieć barwniki zawarte w surowcach roślinnych obecnych w niektórych produktach. Ich częste stosowanie może doprowadzić do zmiany koloru zębów.

Z powodu wad niektórych produktów wiele osób pyta, czy klej do protez jest szkodliwy. NIE. Kleje do klejenia protezy nie są niebezpieczne, o ile stosuje się je w rozsądnych ilościach i zgodnie z przeznaczeniem.

Klej do protez – jak długo trzyma i jak go stosować?

Klej do mocowania protez utrzymuje protezę na swoim miejscu nawet do 12 godzin, ponieważ jest odporny na działanie śliny. Gdy przestanie kleić, zęby należy wyjąć i dokładnie umyć z resztek pokarmu, a potem porządnie wypłukać buzię. Protezę należy osuszyć, inaczej klej nie będzie się dobrze trzymał. Cienkie pasmo produktu klejącego aplikuje się na suchą i czystą protezę. Po umieszczeniu jej w buzi, zęby należy przygryźć i przytrzymać kilka sekund. Przed pierwszym zastosowaniem warto przeczytać ulotkę. Umieszczone na niej rysunki ułatwiają użytkowanie.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o leczeniu implantologicznym:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń.

Dlaczego powinno się stosować klej do protez?

Stosowanie kleju do protez nie jest obowiązkowe. Produkt stworzono, żeby poprawić komfort życia osobom, którym trudno zaakceptować fakt posiadania sztucznych zębów. Gdy proteza jest niestabilna, ludzie tracą pewność siebie. Mają też kłopoty z mówieniem i gryzieniem pokarmów. Wielu osobom jedzenie sprawia ból, ponieważ resztki wędrują między protezę a dziąsło i są uporczywie kłujące.

Przyczyną przemieszczania się protezy jest jej długotrwałe stosowanie lub spóźniona decyzja o założeniu. Dzieje się tak, ponieważ przy utracie zębów zanika wyrostek zębodołowy i część żuchwy. Z upływem czasu zanik jest coraz większy, czego efektem są kłopoty z dopasowaniem zębów i ich ścisłym przyleganiem do dziąseł. Właśnie po to stworzono klej do protez zębowych. Ma on zapobiegać gromadzeniu się resztek pokarmów i sprawić, że proteza nie będzie się przemieszczać.

Zobacz także: Protezy zębowe – rodzaje. Jak czyścić protezy zębowe?

Rodzaje klejów do protez

Kleje do protez różnią się między sobą nie tylko nazwą i ceną, ale również mocą i zawartością poszczególnych składników. W sklepach i aptekach można kupić:

  • klej do mocowania protez o smaku neutralnym lub miętowym (ma dodatek barwiący, który może wpływać na kolor zębów);
  • klej chroniący dziąsła;
  • klej supermocny z cynkiem – uważa się go za najmocniejszy klej do protez, choć istnieją przeciwwskazania do jego nadmiernego użytkowania;
  • klej do protez bez cynku, przeznaczony do codziennego stosowania.

Szeroka gama produktów to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Ich zadaniem jest zapewnienie swobody w mówieniu i komfortu podczas jedzenia wszystkim posiadaczom protez, bez względu na wiek.

Kto nie może stosować kleju do protez?

Klejów do protez nie powinny stosować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancje zawarte w składzie kleju. W przypadku dyskomfortu lub wystąpienia reakcji alergicznej użytkowanie kleju powinno się niezwłocznie przerwać i odstawić całkowicie. Produkt należy trzymać z dala od dzieci, ponieważ jest dla nich szkodliwy.

Szczególną ostrożność warto zachować przy stosowaniu kleju z cynkiem. Osoba, u której wystąpi mrowienie lub drętwienie kończyn, powinna natychmiast zrezygnować z jego stosowania i udać się do lekarza.

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej