Kim jest kardiolog? Jakie choroby leczy specjalista z zakresu kardiologii?

Fot: ADAM GAULT/SPL / gettyimages.com

Kardiolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wrodzonych lub nabytych wad serca i chorób układu krążenia, jak np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. W ich rozpoznaniu posiłkuje się wieloma badaniami, które mogą być inwazyjne lub nie.

Choroby kardiologiczne uważa się od dłuższego czasu za główną przyczynę zgonów w Polsce. Stanowią jedne z częściej występujących chorób cywilizacyjnych, do których rozwoju przyczyniają się m.in.: siedzący tryb życia, stres czy niewłaściwa dieta. Zapobieganiu im i leczeniem ich zajmuje się kardiolog. Specjalista przeprowadza i interpretuje m.in. echo serca, elektrokardiografię, echokardiografię.

Co to jest kardiologia?

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego, czyli serca i naczyń krwionośnych. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego od dwóch słów καρδιά ‘serce’ i λόγος ‘słowo, nauka’. Kardiolog to określenie dla lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie.

Kardiologia stanowi niezwykle rozbudowaną dziedzinę, w której obrębie wyróżnione zostały m.in.:

  • kardiologia dziecięca – specjalizacja zajmuje się wadami i chorobami serca oraz naczyń krwionośnych występującymi w populacji osób, które nie wkroczyły w dorosłość. Kardiolog dziecięcy oprócz wiedzy i umiejętności medycznych powinien wykazywać zdolność komunikowania się z pacjentem pediatrycznym;
  • kardiochirurgia – podspecjalność chirurgii, zajmuje się leczeniem operacyjnym naczyń krwionośnych i serca. W jej zakresie wymienia się kardiochirurgię dziecięcą i dorosłych. Do przykładowych zabiegów wykonywanych przez chirurga kardiologa należą: zakładanie by-passów, przeszczep serca, naprawa i wymiana zastawki trójdzielnej;
  • kardiologia inwazyjna – specjalizacja, która w procesie diagnostyczno-terapeutycznym chorób serca i układu krążenia wykorzystuje cewnik naczyniowy;
  • kardiologia nieinwazyjna – specjalizacja, która w procesie diagnostyczno-terapeutycznym chorób serca i układu krążenia wykorzystuje metody nieingerujące bezpośrednio w struktury ciała. Wśród nich wymienia się m.in.: elektrokardiografię (EKG) spoczynkową, holter EKG i ciśnieniowy, rentgen (RTG) klatki piersiowej, echo serca, elektrokardiograficzny test wysiłkowy, test pochyleniowy (tilt test), rezonans magnetyczny (MRI);
  • hipertensjologia – specjalizacja zajmująca się leczeniem nadciśnienia tętniczego.

Ile kosztuje wizyta u kardiologa prywatnie?

Wizyta u kardiologa przeprowadzona może być bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nierzadko jednak czas oczekiwania na konsultację wynosi do kilku miesięcy. Pierwsza wizyta u kardiologa wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Możliwe jest skorzystanie z prywatnych usług, jakie oferuje wiele gabinetów kardiologicznych. Cena prywatnej wizyty u kardiologa wynosi od 100 zł do 170 zł.

Zobacz film i dowiedz się kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza kardiologa:

Zobacz film: Kardiolog. Kiedy warto wybrać się do tego specjalisty? Źródło: 36,6

Kiedy wskazana jest konsultacja kardiologiczna?

Konsultacja kardiologiczna wskazana jest w przypadku m.in.:

  • odczuwania bólu, uczucia gniecenia i ucisku w klatce piersiowej,
  • obrzęków twarzy i kończyn,
  • częstego uczucia uderzenia krwi do głowy,
  • zmian w rytmie serca,
  • nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz film i sprawdź czym zajmuje się kardiolog:

Zobacz film: Kardiolog. Czym się  zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiologia uważana jest za jedną z kluczowych dziedzin medycyny. Wynika to z faktu, że choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Specjalista kardiolog zajmuje się schorzeniami, takimi jak:

  • bradykardia – stan, gdy czynność serca jest zbyt wolna i wynosi poniżej 60 razy na minutę;
  • tachykardia – stan, gdy czynność serca jest zbyt szybka i wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę;
  • zaburzenia rytmu serca – stan określany też jako arytmia lub niemiarowość serca, stwierdza się go przy nieregularnych skurczach mięśnia sercowego, których częstotliwość znajduje się poza bezpiecznym zakresem uderzeń na minutę;
  • zapalenie mięśnia sercowego – proces zapalny warstwy mięśniowej serca, za który odpowiadać mogą m.in. infekcje wirusowe lub bakteryjne, czynniki toksyczne, reakcje immunologiczne;
  • choroba wieńcowa – zwana chorobą niedokrwienną serca, zespół objawów chorobowych powstałych w wyniku przewlekłego, niewystarczającego zaopatrywania serca w substancje odżywcze i tlen;
  • miażdżyca – zmiany wewnątrz tętnicy powstałe na skutek gromadzenia się lipidów, zwężają światło naczynia i zaburzają przepływ krwi;
  • niewydolność serca – stan, kiedy złe funkcjonowanie lub nieprawidłowa struktura serca zaburza zdolność do zagwarantowania przepływu krwi adekwatnie do zapotrzebowania organizmu;
  • zawał mięśnia sercowego – martwica spowodowana niedokrwieniem;
  • wady serca, jak np. zwężenie zastawki mitralnej, niedomykalność zastawki trójdzielnej.

Kardiolog PTK

Organizacją zrzeszającą kardiologów w Polsce jest założone w 1954 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Wchodzi ono w skład Światowej Federacji Serca (z ang. World Heart Federation) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (z ang. European Society of Cardiology). PTK zajmuje się m.in. organizacją szkoleń, konferencji, seminariów naukowych, prowadzeniem badań w dziedzinie kardiologii, propagowaniem profilaktyki kardiologicznej.

Jak zbudowany jest układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. I. Machaj, E. Janczewska, Z. Truszewski i wsp., Nieinwazyjne badania obrazujące w kardiologii, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, 21(4), s. 362–368.

2. E. Straburzyńska-Migaj, M. Lesiak, Kardiologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, PZWL, Warszawa 2018.

3. P. Dorian, G. Opolski, Kardiologia. Kompendium, PZWL, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 23.07.2019,
Opublikowano: 04.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej