Kifoza piersiowa a szyjna – objawy zwyrodnienia, ćwiczenia i leczenie

Fot: lightwavemedia / fotolia.com

Kifoza to naturalna krzywizna kręgosłupa występująca w odcinku krzyżowym lub piersiowym kręgosłupa. Fizjologiczna kifoza piersiowa może ulec pogłębieniu, co powoduje dolegliwości bólowe. Kifoza szyjna jest wygięciem o charakterze patologicznym i wymaga leczenia. 

Co to jest kifoza?

Ludzki kręgosłup ma fizjologiczne krzywizny, dzięki którym możliwe jest utrzymanie wyprostowanej postawy ciała. Wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym nazywane jest kifozą piersiową, a w odcinku krzyżowym kifozą krzyżową. Wygięcie w przód w odcinku szyjnym i lędźwiowym to lordoza. Czym różni się kifoza piersiowa od kifozy szyjnej? Kifoza piersiowa jest naturalną krzywizną kręgosłupa, natomiast kifoza szyjna to patologiczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje szereg dolegliwości. Podobne problemy wywołuje pogłębiona kifoza piersiowa nazywana hiperkifozą, w wyniku której plecy stają się okrągłe. Oba skrzywienia wymagają rehabilitacji.

Hiperkifoza piersiowa – przyczyny i objawy

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej kifozy piersiowej jest długotrwałe przebywanie w pozycji pochylonej. Źródłem problemów bywają także inne wady kręgosłupa, a zwłaszcza skolioza. Kifoza piersiowa pogłębiona może też powstać w wyniku urazu lub infekcji kręgosłupa, wypadnięcia dysku, a także wad wrodzonych, np. rozszczepu kręgosłupa. Do przyczyn schorzenia zalicza się również artretyzm, osteoporozę czy dystrofię mięśniową. Nadmierna kifoza u dzieci w rzadkich przypadkach może być efektem choroby Scheuermanna, nazywanej kifozą młodzieńczą lub jałową martwicą kręgosłupa. Przebiega z martwicą i obumieraniem kości. Znacznie rzadszą patologią jest kifoza piersiowa spłycona, powodująca nienaturalne wyprostowanie kręgosłupa i dolegliwości bólowe.

Objawy kifozy piersiowej pogłębionej to:

  • tzw. okrągłe plecy, a w kolejnych stadiach choroby wybrzuszenie, nazywane garbem,
  • nadmierne wysunięcie głowy do przodu,
  • zaokrąglenie ramion i wysunięcie do przodu barków,
  • spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej,
  • rozsunięte i odstające łopatki.

Objawy spłyconej kifozy piersiowej to nienaturalnie wyprostowany kręgosłup w odcinku piersiowym, wybrzuszenie klatki piersiowej, cofnięcie głowy do tyłu, ściśnięte łopatki. Każda z tych patologii powoduje dolegliwości bólowe, spowodowane nadmiernym naciskiem na kręgosłup. Kifoza pogłębiona może przyczyniać się do trudności z oddychaniem, spowodowanych naciskiem na płuca.

Patologiczna kifoza szyjna – objawy i przyczyny zwyrodnienia

Podstawową przyczyną kifozy szyjnej są naturalne procesy degeneracyjne kręgosłupa postępujące wraz z upływem lat. Duży wpływ na wystąpienie patologii mają również codzienne mikrourazy oraz uszkodzenia, wynikające np. ze wstrząsów mechanicznych. Źródłem problemu mogą być także wady postawy, a zwłaszcza skolioza lub płaskostopie.

Objawy kifozy szyjnej to przede wszystkim: bóle szyi, promieniujące do głowy i barku. Wada może objawiać się również drętwieniem rąk i zaburzeniami widzenia. Chory ma nienaturalnie wyprostowaną głowę i może mieć problemy z jej pochylaniem. Schorzenie może też przebiegać bezobjawowo. Stopień nasilenia objawów zależy od głębokości lordozy.

Kifoza – jakie ćwiczenia przyniosą ulgę?

Ćwiczenia w kifozie piersiowej to podstawowy sposób zapobiegania pogłębianiu się wady. Najlepiej wykonywać je rano, a ilość powtórzeń modyfikować do własnych możliwości.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Podstawowe ćwiczenia korekcyjne w kifozie piersiowej to:

  • stanąć tyłem do ściany przenieść ramiona bokiem w górę i założyć na kark, następnie wrócić do postawy wyjściowej, powtarzać powoli przez ok. 3 minuty,
  • położyć się na stole na plecach w taki sposób, aby nogi swobodnie zwisały. Podnieść złączone nogi do poziomu i powtórzyć 10 razy,
  • usiąść po turecku, unieść ramiona w bok i wykonywać krążenia ramiom w tył. Powtórzyć 10 razy.

Ćwiczeń jest wiele, ale ich dobór i wykonywanie zawsze należy skonsultować z lekarzem.

W przypadku kifozy szyjnej należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, które powinien zlecić lekarz lub fizjoterapeuta. Przy głębokiej wadzie, powodującej ucisk na nerwy, jakiekolwiek ćwiczenia korekcyjne mogą być wykonywane wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego terapeuty.

Leczenie kifozy

Patologiczna kifoza szyjna oraz pogłębiona lub spłycona kifoza piersiowa zwykle nie wymagają specjalnego leczenia. Lekarz zazwyczaj zleca wykonywanie specjalnych ćwiczeń, spanie na twardym materacu, a niekiedy także szelki ortopedyczne pomagające w korekcji kifozy. Szelki są szczególnie efektywne w leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży.

W cięższych przypadkach stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także fizykoterapia. Jeśli schorzenia związane jest z infekcją lub guzem, to lekarz może zlecić wykonanie operacji chirurgicznej. W leczeniu kifozy szyjnej lub piersiowej doskonale sprawdzają się także masaże, chiropraktyka oraz joga.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej