Kiedy stres nam szkodzi, a kiedy jest potrzebny? 

Fot. Kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 9.

Stres czasem jest nam potrzebny - w niektórych sytuacjach wydzielanie się adrenaliny jest niezbędne. To, co nas niszczy, to długotrwałe oddziaływanie stresu. Jak zatem sobie pomóc? Jak rozładować negatywne emocje? Przekonajcie się - w programie 36,6 °C dowiedzieliśmy się wszystkiego o stresie. 

Stres to szereg reakcji hormonalnych i reakcji układu nerwowego w odpowiedzi na potencjalnie zagrażający bodziec. Aktywują się w naszym organizmie różne procesy, które mają na celu dodania nam energii - dochodzi do podwyższenia ciśnienia, przyspieszenia pracy serca, dochodzi do rozszerzenia źrenic. W wyniku dużej ilości substancji wydzielanej przez nerwy ludzie mogą np. nie czuć bólu (działa tu adrenalina). Ciekawym zjawiskiem podczas reakcji stresowej jest także "lunetowaty" wzrok, czyli skupienie się tylko na celu czy przyczynie naszego stresu. 

Polecamy: Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem

Chwilowy stres jest nam potrzebny i każdy go przeżywa. Jednak to, co wyniszcza nasz organizm to długotrwałe oddziaływanie stresu. Pojawiają się wtedy zaburzenia w postaci agresji (wyładowywanie emocji), zmiany zachowania. Stres potrafi niszczyć nawet rodzinne relacje... Co mówią o nim eksperci? Czy zajadamy stres? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Jak sobie radzimy ze stresem? Bardzo często zajadając się słodyczami - aktywujemy w ten sposób ośrodki w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Zasada działania słodyczy na nasz organizm jest bardzo prosta. 

Zjadając cukier (obecny nie tylko w czekoladzie, ale także w bezach, ciastach, ciastkach, a nawet dodając go do herbaty) dostarczamy do organizmu węglowodany proste, które szybko wchłaniają się do krwi. Natychmiast wręcz wzrasta stężenie glukozy w naszym organizmie. Im bardziej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, tym większe wydzielanie insuliny, a co za tym idzie większy spadek stężenia glukozy. A kiedy poziom glukozy spada, to od razu spada poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Mamy więc spadek nastroju i zwiększa się nasz apetyt. Dlatego też od cukru łatwo się uzależnić, ale uwaga - będziemy potrzebować coraz większych jego dawek do poprawienia sobie nastroju.  

Polecamy: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Co zapamiętałeś z dziewiątego odcinka programu 36,6 °C? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rozładowanie stresu

Stres należy rozładowywać, aby nie oddziaływał na nas zbyt długo. Nie można go w sobie kumulować, bo wtedy może implodować do środka! Co jest najlepszym sposobem rozładowania emocji? Krzyk i wysiłek fizyczny. Może warto krzyczeć na innych podczas jazdy samochodem? Przeklinać? Z całą pewnością najgorsze co możemy zrobić w celu rozładowania napięcia to jedzenie. Zajadanie stresu, a także jedzenie na noc jest szkodliwe i może doprowadzić do problemów ze snem. A to tylko potęguje napięcie! Zobaczcie, co na rozładowanie emocji poleca psycholog Tomasz Zalas: 

Zobacz film: Stres - jak sobie radzimy ze stresem? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 07.11.2018,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej