Kiedy organizm atakuje mózg i zaczynają się urojenia. Obłęd czy mononukleoza? Co może być przyczyną szaleństwa? 

Fot: Jürgen Fälchle / stock.adobe.com

Susannah Cahalan przeżyła medyczny koszmar. Po wielu skomplikowanych badaniach, lekarze wciąż nie wiedzieli, co jej dolegało. Kiedy kobieta była już bliska śmierci, pojawił się doktor Souhel Najjar, który kazał narysować pacjentce zegarek i... postawił trafną diagnozę.

Historię swojej choroby i ciężkiego powrotu do zdrowia Susannah Cahalan opisała w swojej książce „Brain of fire. My month of Madness” (Mózg w ogniu. Moja historia szaleństwa). Publikacja okazała się bestsellerem, a sama autorka, pisząc ją, wyraziła nadzieję, że dzięki niej, pomoże innym ludziom.

Początek koszmaru

Historia Susannah Cahalan zaczyna się kiedy miała 24 lata i rozpoczęła pracę jako obiecująca i ambitna dziennikarka „New York Post”, amerykańskiego tabloidu, wydawanego codziennie w Nowym Jorku. Dziewczyna urodziła się w 1985 roku. Pierwsze oznaki problemów ze zdrowiem pojawiły się, gdy kobieta zaczęła mieć halucynacje. Widziała w swoim mieszkaniu pluskwy, choć specjalista od dezynfekcji, nie odnalazł po nich śladu. Stała się niewrażliwa na bodźce, nie miała siły chodzić do pracy, a narastające myśli paranoiczne powodowały, że bezpodstawnie oskarżała swojego partnera o zdradę. Lekarz rodzinny podejrzewał u niej nadużywanie alkoholu, choć kobieta piła drinki, jak sama podkreślała, tylko okazjonalnie. Koledzy z pracy uważali, że to wypalenie zawodowe, ale jej kariera dziennikarska przecież dopiero się zaczynała.

Mononukleoza - co to za choroba? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Mononukleoza - co to za choroba? Czym jest choroba pocałunków? Źródło: Co nas truje

Badania i konsultacje lekarskie – czy to mononukleoza?

Po konsultacji z neurologiem stwierdzono u Susannah mononukleozę. Jest to ostra choroba zakaźna, nazywana też chorobą pocałunków, którą wywołuje wirus Epsteina-Barr (EBV). Najbardziej charakterystyczne objawy mononukleozy to np.: wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne, silny ból gardła, migdałków oraz brzucha, a także nasilony katar. Diagnoza neurologa była jednak błędna.

Atak padaczki i niewyjaśnione ataki lęki i paranoi

Kiedy doszło do ataku padaczki, kobieta wylądowała w szpitalu. Napady lęku i psychozy nasilały się. Susannah Cahalan próbowała nawet uciec ze szpitala. Lekarze wciąż nie byli w stanie zdiagnozować przyczyny złego stanu zdrowia pacjentki. Kobieta spędziła w szpitalu miesiąc, z którego jak później, twierdziła, niewiele pamiętała.

Trafna diagnoza - przeciwciała anty-NMDA w mózgu

W końcu dziewczyna wpadła w stan katatonii i godzinami patrzyła bez ruchu w ścianę. Przełomowym momentem w historii Susannah Cahalan było pojawienie się doktora Souhela Najjara, który zajął się jej skomplikowanym przypadkiem. Po głębszej analizie zachowania kobiety i objawów klinicznych poprosił ją o narysowanie na kartce papieru tarczy zegara. Susannah naszkicowała 12 liczb tylko po prawej stronie kartki. Doktor uznał, że to jest sygnał, by przeprowadzić biopsję mózgu. Okazało się, że u kobiety doszło do samoistnego przedostania się przeciwciał anty-NMDA do mózgu. Oznaczało, to że mózg został zaatakowany przez układ odpornościowy organizmu. Trafna diagnoza lekarza uratowała kobiecie życie, jednak jak później wspomina, że najtrudniejsze dla niej w całej chorobie był powrót do zdrowia. Zapalenie mózgu spowodowało, że straciła ona kontakt nie tylko ze światem, ale i własną osobowością, o czym do dziś przypomina jej blizna po biopsji

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 23.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej