Kettlebell – dlaczego warto ćwiczyć z odważnikami?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Kettlebell daje znacznie lepsze efekty, osiągane w krótszym czasie, niż trening z tradycyjnymi hantlami. Poprawia siłę i wytrzymałość, przez co może być wdrożony zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych. Dobrze prowadzone zajęcia kettlebell pozwalają zaangażować niemal wszystkie partie mięśni jednocześnie.

Trening kettlebell, czyli z użyciem popularnych ketli, już po krótkim czasie pozwala zauważyć pierwsze efekty pracy. Ma dużą przewagę nad innymi formami aktywności, gdyż jest zdecydowanie bardziej intensywny, poprawia kondycję i koordynację, a także wzmacnia wytrzymałość mięśni.

Jak zacząć pracę z kettlami?

Trening kettlebell to praca z odważnikami, które często porównywane są do kuli do gry w kręgle z dodatkową rączką. Ta specyficzna budowa pozwala na przesunięcie środka ciężkości, co jest niemożliwe przy tradycyjnych hantlach, w których obciążenie znajduje się obu stronach niewielkiej sztangi.

Zaczynając pracę z kettlami, należy wiedzieć, że istnieje kilka form treningu. Z ich pomocą można prowadzić zarówno zajęcia statyczne, jak i dynamiczne. Dodatkowo możliwa jest nie tylko praca z jednym odważnikiem, ale też dwoma jednocześnie. Dobór ćwiczeń zależy od stopnia zaawansowania danej osoby. Na początkowym etapie nie należy wykonywać treningu o zbyt dużej intensywności, gdyż bez znajomości odpowiedniej techniki bardzo łatwo o kontuzję.

Ćwiczenia z kettlebell powinny zawsze być dostosowane do możliwości i umiejętności danej osoby. Dlatego najlepszym wyjściem, aby zapoznać się z techniką, jest skorzystanie z uwag trenera, podczas zajęć, które organizowane są w większości siłowni i klubów fitness. Pomoc doświadczonej osoby nie tylko pozwoli szybko poprawić wyniki, ale jednocześnie ochroni przed niebezpiecznymi kontuzjami.

Popularne rodzaje treningu kettlebell

Obecnie mówi się głównie o dwóch rodzajach treningu z kettlebell. Girevoy Sport pozwala na dokładne wyćwiczenie odpowiedniej techniki, co ma kluczowe znaczenie na początkowym etapie pracy. Cechą charakterystyczną są dłuższe serie, podczas których powtarzane jest dane ćwiczenie w ten sposób, aby jak najmniej siły włożyć w dany ruch. Obciążenia można zwiększać stopniowo, wraz z kolejnymi tygodniami treningu.

Hard Style to z kolei rodzaj treningu funkcjonalnego, który angażuje niemal wszystkie partie mięśni jednocześnie. To rodzaj pracy, którą najczęściej wykorzystują sportowcy jako wsparcie ich właściwego treningu. Pozwala zwiększyć dynamikę i siłę mięśni. Krótkie, ale intensywne serie są wsparciem wszystkich treningów siłowych.

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo wykonać przysiad: 

Zobacz film: Jak prawidłowo zrobić przysiad? Źródło: 36,6.

Efekty treningu kettlebell

Efekty treningu kettlebell są widoczne już po krótkim czasie. Poprawia się siła i wytrzymałości całego organizmu. Na skutek odpowiednio dobranych ćwiczeń można zarówno izolować poszczególne partie mięśni, jak i zwiększać ich masę – wszystko zależy od celu, który chcemy osiągnąć. Ponieważ praca z dość dużym ciężarem wymaga zwiększonej równowagi i balansowania ciałem, poprawia się koordynacja i motoryka. Niektóre ćwiczenia muszą na początkowym etapie być wielokrotnie powtarzane z odważnikiem o niewielkiej wadze, nie z powodu braku siły, ale konieczności nauczenia się właściwego balansu.

Dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, kettle są jednym z lepszych rozwiązań. Im więcej mięśni zostanie zaangażowanych równocześnie do pracy, tym więcej kalorii można spalić podczas jednego treningu. Intensywny trening z kettlami pozytywnie wpływa na pracę serca. Natleniona krew dociera do wszystkich partii mięśni i odpowiednio je odżywia.

Polecamy: Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty?

Dla kogo trening kettlebell?

Z kettlami może trenować niemal każdy, pod warunkiem, że poznał odpowiednią technikę pracy z obciążeniem. W przeciwnym razie bardzo łatwo o kontuzję lub przypadkowy uraz. Jeśli za szybko zostaną zwiększone ciężary, może dojść np. do kontuzji barku. Jeśli natomiast nikt nie poprowadzi pierwszych treningów, bardzo łatwo o uraz na skutek np. nieprawidłowego chwytu bądź źle wykonywanego ruchu.

Ćwiczenia z kettlebell są zarówno dla pań, jak i dla panów. Pomagają wyszczuplić i wyrzeźbić sylwetkę, a jednocześnie wzmacniają mięśnie głębokie. Są ponadto bardzo różnorodne. Poznanie pozycji wyjściowych, np. podstawowego swingu, jest punktem wyjścia do znacznie bardziej zaawansowanych kombinacji. Klasycznym ćwiczeniem jest TGU, czyli tureckie wstawanie, które wykonuje się już przy dobrym roztrenowaniu i umiejętności podnoszenia ciężaru w równowadze. Wykonywanie określonych sekwencji ruchu z dodatkowym ciężarem pozwala na bardzo dokładne opanowanie techniki. Podobny efekt daje wykonywanie przysiadów z kettlebell.

Polecamy: Ćwiczenia dla początkujących na siłowni – od czego zacząć?

Czy można trenować z kettlami w domu?

Trening z kettlami w domu powinien być prowadzony tylko wówczas, jeśli opanowane zostały podstawowe zasady techniki. Wówczas faktycznie nie ma potrzeby kupowania dodatkowego karnetu na siłownię, a zakup odważników to inwestycja na długi czas, ponieważ zazwyczaj wykonane są z bardzo trwałych materiałów, które się nie zużywają.

Praca w domu nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale daje możliwość wykonania krótkiego treningu w dowolnym momencie dnia.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 21.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej