Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Katar u dziecka jest przyczyną ogromnego dyskomfortu, zwłaszcza gdy występują trudności z oddychaniem przez usta. Dotyczy szczególnie niemowląt i dzieci do 2 roku życia. Zazwyczaj jest konsekwencją infekcji wirusowej.

Katar u dziecka jest częstą przypadłością. Kolor i gęstość wydzieliny wydobywającej się z nosa może być różna i świadczyć o konkretnej chorobie. Podczas kataru dzieci narzekają na uczucie zatkania nosa, co związane jest ze znacznym ukrwieniem błony śluzowej. W przypadku długotrwale utrzymującego się kataru należy skorzystać z porady lekarskiej. W zwalczaniu dolegliwości pomocne są domowe rozwiązania.

Co wywołuje zielony katar u dziecka?

Leczenie zielonego kataru u dziecka opiera się przeważnie na farmakoterapii. Lekarze mogą zalecić antybiotyki, przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej. Powinno się stosować preparaty donosowe najlepiej izotoniczny lub hipertoniczny roztwór soli morskiej. Preparaty o działaniu sympatykomimetycznym i obkurczające błonę śluzową nosa (stosuje się do 3 dni). Środki te zmniejszają przekrwienie i obrzęk nosa, oczyszczają drogi oddechowe i zapewniają nawilżenie błony śluzowej. Zazwyczaj mają postać sprayów

Przyczyny żółtego kataru u dziecka

Za śluzowo-ropny, żółty katar u dziecka odpowiadają zakażenia górnych dróg oddechowych wywołane przez bakterie. Może im towarzyszyć obrzęk małżowin nosowych, drapanie w gardle, kaszel, gorączka i uczucie ogólnego rozbicia. Taki katar u dziecka powinien być leczony antybiotykami. Ropna infekcja może rozprzestrzenić się na oskrzela i płuca, powodując ich zapalenie.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Co powoduje wodnisty katar u dziecka?

Bezbarwny i lejący katar u dziecka może świadczyć o reakcji alergicznej. Obficie występujący nierzadko jest objawem alergicznego nieżytu nosa, znanego też jako katar sienny. Jest to częsta choroba alergiczna, która dotyczy 10–25% populacji. Częściej występuje u chłopców. Szczyt zachorowania przypada na okres dojrzewania. Kiedy katar u dziecka trwa ponad 2 tygodnie, należy podejrzewać katar sienny.

Wywołany jest przez IgE-zależną reakcję zapalną błony śluzowej nosa na alergen. Typowe objawy stanowią zwłaszcza wodnisty katar u dziecka oraz kichanie, świąd i blokada nosa, a także objawy alergicznego nieżytu spojówek, jak łzawienie, przekrwienie i świąd oczu. Objawy mogą pojawiać się sezonowo lub utrzymywać całorocznie. Za sezonowy ANN odpowiadają najczęściej alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin wiatropylnych. Z kolei całoroczny ANN jest wynikiem reakcji na roztocze kurzu domowego, naskórek i sierść zwierząt oraz pleśnie. O wiele rzadziej ANN wywołują alergeny pokarmowe, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego - smog (dym tytoniowy, ozon, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, spaliny silnikowe) i leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Postępowanie terapeutyczne u chorych na ANN obejmuje unikanie ekspozycji na alergen, leczenie farmakologiczne i immunoterapię swoistą, oczyszczacze powietrza w domu.

Przyczyny białego kataru u dziecka

Biały katar u dziecka zazwyczaj wywołany jest przez infekcje wirusowe. Czynnikiem sprawczym mogą być zwłaszcza rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. W przebiegu infekcji wirusowej katar pod wpływem dużej liczby leukocytów walczących z wirusem staje się gęsty. Bagatelizowanie go może sprawić, że przejdzie w przewlekły katar u dziecka. Chory ma często podwyższoną temperaturę oraz zaczerwieniony i opuchnięty nos. Jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać.

Cieknący katar u dziecka

Podczas stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej nosa znajdujące się w niej naczynia krwionośne wypełniają się krwią, rozszerzają i stają się przepuszczalne. Na skutek tego gruczoły w jamie nosowej produkują zbyt dużą ilość śluzu. W konsekwencji pojawia się cieknący katar u dziecka.

Przewlekły katar u dziecka

Długotrwały, ropny katar u dziecka wywołujący sapkę może być spowodowany przez skrzywioną przegrodę nosową, wrodzone defekty w obrębie ujść zatok lub przerośnięty trzeci migdałek. Schorzenia te powodują nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos, co sprzyja infekcjom. Bywa, że jedynym rozwiązaniem jest operacja – wyprostowanie skrzywionej przegrody, poszerzenie ujścia zatok lub usunięcie przerośniętego trzeciego migdałka.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Na katar u dziecka doskonale sprawdzają się domowe sposoby. W celu złagodzenia tej przypadłości można zastosować inhalacje. Pomocne są zwłaszcza takie z dodatkiem soli kuchennej lub ziół o działaniu odkażającym i ściągającym, które udrożnią nos.

Oddychanie ułatwi nawilżanie powietrza i częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 21°C. Na gorące kaloryfery warto położyć wilgotny ręcznik, podstawić miskę z wodą lub skorzystać z elektrycznego nawilżacza powietrza. Klatkę piersiową warto natrzeć maścią kamforową lub z miętowym i sosnowym olejkiem eterycznym. Na nos można stosować maść majerankową. Na katar u dziecka pomocna może być kuracja napotna oparta na ciepłych kąpielach i spożywaniu dużej ilości płynów.

Dziecku można podawać ziołowe napary do picia. Na katar sprawdzają się kwiat czarnego bzu, szałwia i tymianek. Znanym naturalnym lekiem na katar u dziecka są cebula i czosnek. Objawy łagodzi kwiat lipy i sok z malin.

Należy zadbać o odpowiednie ułożenie dziecka do snu. Powinno ono spać na plecach, z głową położoną wyżej w stosunku do reszty ciała, co ułatwia uwalnianie wydzieliny.

Warto jest stosować sól morską do nosa (izotoniczną lub hipertomiczną i oczyszczać nosek mechanicznie przy pomocy np. gruszki).

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Brzoznowski W., Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2009, 3(3), s. 173–180.

2. Grad A., Bartoszewicz L., Kalicki B., Jung A., Rozpoznanie i leczenie alergicznego nieżytu nosa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2009, 5(3), s. 199-203.

3. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, „Farmacja Polska”, 2009, 65(10), s. 723-724.

Data aktualizacji: 22.05.2018,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej