Katar sienny - przyczyny, objawy i leczenie alergicznego nieżytu nosa

Fot: Mediteraneo / stock.adobe.com

Katar alergiczny jest objawem alergii wziewnej - uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt lub kurz. Jego przebieg jest bardzo ostry i uporczywy. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną z nosa, opuchlizną, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu oraz napadowym kichaniem.

Katar sienny często bywa mylony z bakteryjnym zapaleniem zatok. Bardzo ważne jest rozróżnianie tych schorzeń, ponieważ leczenie alergicznego nieżytu nosa antybiotykami może doprowadzić do osłabienia organizmu

Przyczyny kataru siennego

Katar sienny jest powodowany wdychaniem unoszących się w powietrzu alergenów, które po dostaniu się do przewodów nosowych doprowadzają do powstania stanu zapalnego błony śluzowej w wyniku czego dochodzi do jej obrzęku.. Do powstania tego rodzaju nieżytu nosa przyczyniają się:

  • pyłki traw, kwiatów, drzew,
  • sierść kotów, psów, królików, koni,
  • kurz i roztocza,
  • pierze,
  • pleśń.

Katar sienny określany bywa jako pyłkowica, ponieważ najczęściej powodują go pyłki. U mieszkańców dużych aglomeracji przebieg kataru alergicznego jest bardzo dotkliwy, ponieważ drobinki roślin są dodatkowo zanieczyszczone spalinami.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN

Objawy i skutki alergicznego nieżytu nosa

Katar sienny charakteryzują następujące symptomy:

  • wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa, może być bardzo obfita lub bardzo skąpa,
  • opuchnięcie i zaczerwienienie powiek,
  • niemożność swobodnego oddychania przez nos - jest on częściowo lub całkowicie zatkany,
  • swędzenie i łzawienie oczu, współwystępujące z ich zaczerwienieniem,
  • światłowstręt,
  • nasilenie objawów w czasie pobytu na zewnątrz lub kontaktu ze zwierzętami,
  • zaczerwienienie twarzy oraz płatków nosa,
  • podkrążone oczy,
  • częste manipulowanie przy nosie powodujące pękanie w nim naczyń krwionośnych, czyli krwawienia,
  • oddychanie przez usta,
  • upośledzenie zmysłów powonienia i smaku,
  • obrzęk i bolesność górnej wargi (niekiedy nawet nadmierne przesuszenie) spowodowane częstym wycieraniem nosa,
  • odchrząkiwanie, a nawet chrypka z powodu spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny.

U dzieci często występuje również tzw. salut alergiczny, czyli częste pocieranie ręką swędzącego i "cieknącego" nosa. Takie zachowanie może prowadzić do powstania poprzecznej zmarszczki na grzbiecie nosa. Częste również w katarze siennym oddychanie przez usta może doprowadzić do powstania wad zgryzu. Uporczywe dotykanie i drapanie swędzących oczu może być przyczyną alergicznego zapalenia spojówek.

Zobacz film: Co pyli wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ile trwa katar sienny?

Jeżeli alergiczny nieżyt nosa utrzymuje się dłużej niż 7 - 10 dni i dodatkowo nie towarzyszą mu, żadne dolegliwości wskazujące na infekcję lub przeziębienie, konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia

Katar sienny może wystąpić nagle, np. w czasie głaskania psa, i trwać zaledwie kilka godzin do czasu eliminacji alergenu. Jeżeli spowodowany jest kurzem lub pyłkami, staje się schorzeniem przewlekłym trwającym od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Leczenie i profilaktyka kataru alergicznego

Nieleczony katar sienny może z czasem się nasilać, co w skrajnych przypadkach prowadzi do rozwoju astmy. Terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu dokuczliwych objawów, czyli:

  • stosowaniu leków sterydowych i kropli na katar alergiczny obkurczających i uszczelniających błonę śluzową nosa,
  • immunoterapii, czyli odczulaniu za pomocą podawanych regularnie w stopniowo zwiększanych dawkach alergenów w formie szczepionek,
  • przyjmowaniu leków antyhistaminowych, hamujących reakcję alergiczną organizmu,
  • unikaniu kontaktu z alergenem,
  • płukaniu nosa specjalnymi kroplami, które udrażniają i oczyszczają błony śluzowe z alergenu, przed wyjściem na zewnątrz można zakroplić nos kroplami zawierającymi ektoinę, która tworzy ochronną warstwę uniemożliwiającą wnikanie alergenów, dodatkowo nawilża i sprzyja regeneracji śluzówki,
  • stosowaniu kropli do oczu w celu profilaktyki zapalenia spojówek.

Katar sienny (szczególnie pyłkowicę) charakteryzuje sezonowość. Oznacza to, że symptomy nasilają się w czasie wzmożonego pylenia rośliny, która powoduje uczulenie. Wówczas najlepiej jest unikać długich spacerów, a leki antyhistaminowe zacząć przyjmować w momencie, gdy wystąpią pierwsze objawy.

W czasie kataru siennego należy szczególnie dbać o higienę soczewek kontaktowych, a najlepiej zrezygnować z nich na rzecz okularów. Warto też chronić oczy przed promieniami UV, np. kapeluszem, czapką z daszkiem lub okularami przeciwsłonecznymi.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto

Data aktualizacji: 06.04.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej