Katar nie zawsze musi oznaczać przeziębienie

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Katar najczęściej kojarzy się z przeziębieniem, ale jego pojawienie się nie zawsze stanowi zapowiedź infekcji. Jakim dolegliwościom może towarzyszyć katar?  

Katar, nazywany także nieżytem nosa, może bardzo uprzykrzyć życie. Dolegliwość, choć powszechna, nie zawsze musi oznaczać, że w organizmie rozwija się infekcja.

Kiedy może pojawić się katar?

Katar jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii. U osób uczulonych wydzielina z nosa jest wodnista i bardzo łatwo daje się usunąć. Katar alergiczny może występować przez cały rok lub nasilać się w konkretnych okresach (dotyczy to w dużej mierze alergii na pyłki czy trawy). Mimo że alergii mogą towarzyszyć też inne objawy, np. swędzenie i łzawienie oczu, zmiany skórne, to nie jest to regułą. Niektórym pacjentom dokucza tylko katar.

Nieżyt nosa towarzyszy również osobom, które mają problemy z zatokami. Jednak w tym przypadku wydzielina z nosa jest bardziej gęsta. Nie daje się tak łatwo wydmuchać, pojawia się uczucie zatkania. Kiedy wydzielina zaczyna spływać po tylnej stronie gardła mogą pojawić się ból gardła oraz problemy z mówieniem.

Jak sobie poradzić z katarem?

Katar, który towarzyszy alergii czy zapaleniu zatok wymaga leczenia. Zatkany nos przestaje spełniać swoje zadania, czyli uniemożliwia prawidłowe oddychanie. Nos z katarem nie może filtrować ani oczyszczać powietrza, tym samym znacząco podnosi się prawdopodobieństwo rozwoju infekcji. Dlatego, każdy katar wymaga leczenia i im wcześniej zostanie ono wdrożone tym lepiej.

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się kataru - zarówno alergicznego, jak i zatokowego, jest sięgnięcie po spray do nosa. Alergikom pomoże Otrivin Allergy. Preparat odblokowuje nos, ale także hamuje reakcje alergiczne. Otrivin Allergy to unikalny lek łączący substancję przeciwhistaminową z substancją obkurczającą błonę śluzową nosa, który łagodzi najczęstsze objawy kataru alergicznego: redukuje produkcję wydzieliny i ułatwia oddychanie. Może być stosowany u dzieci, które mają co najmniej sześć lat.

Przy katarze zatokowym doskonale sprawdzi się Otrivin Katar i Zatoki. Preparat zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Odblokowuje zatkany nos ułatwiając oddychanie. Otrivin Katar i Zatoki to połączenie substancji leczniczej, ksylometazoliny, z naturalnym mentolem, który dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany w leczeniu górnych dróg oddechowych. Substancje pomocnicze zastosowane w Otrivin Katar i Zatoki, czyli mentol i eukaliptol, wywołują po zastosowaniu uczucie chłodu na błonie śluzowej nosa.

Nie tylko alergia i zatoki

Warto zaznaczyć, że uporczywy i długo utrzymujący się katar może być spowodowany krzywą przegrodą nosową. Nieżyt nosa, który nie mija pojawia się również u osób, które mają polipy. Tych dolegliwości nie da się leczyć farmakologicznie. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i zastosowanie odpowiedniego leczenia, także chirurgicznego. 

Partnerem tematu jest Otrivin

Otrivin Allergy, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny (Phenylephrinum) oraz 0,25 mg maleinianu dimetyndenu (Dimetindeni maleas). Wskazania do stosowania: leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenylefryna, podobnie jak inne substancje obkurczające naczynia krwionośne, jest przeciwwskazana w zanikowym zapaleniu błony śluzowej nosa oraz u pacjentów, którzy przyjmują obecnie inhibitory monoaminooksydazy lub przyjmowali je w ciągu 14 dni poprzedzających leczenie fenylefryną. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.IX.2019

Otrivin Katar i Zatoki, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Data aktualizacji: 11.12.2019,
Opublikowano: 22.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej