Kataplazma – gorący opatrunek pełen zdrowia. Zalety kataplazmy

Fot. Milkos / Getty Images

Kataplazma w języku greckim oznacza ‘plaster’. W kosmetyce wykorzystywana jest bardzo często w celu zmiękczenia skóry przed innymi zabiegami upiększającymi. Kataplazma ziołowa stosowana jest także w lecznictwie.

Dawniej kataplazma w farmacji oznaczała rozprowadzony na opatrunku preparat, zawierający stałe lub ciekłe substancje lecznicze rozproszone w podłożu utrzymującym ciepło i ogrzewane przed przyłożeniem na skórę. Często kataplazma nazywana jest też maską ziołową, wykorzystywana jest nie tylko na skórę twarzy, ale także na włosy, pobudza bowiem ukrwienie skóry głowy, a tym samym poprawia ich wygląd.

Kataplazma w kosmetyce

Tradycyjnie kataplazma stosowana była w stanach zapalnych skóry, głównie w przypadku wydzielania się ropy. Używano jej także w kolce żółciowej i nerkowej. Obecnie w dobie szeroko dostępnych leków, które zawierają substancje czynne działające bezpośrednio na dane schorzenie, kataplazma znajduje głównie zastosowanie w kosmetyce. Ze względu na fakt, iż kult ciała i piękna rośnie w siłę, poszukiwane są coraz to nowsze sposoby na poprawę skóry, włosów, a także polepszenie samopoczucia związane z dbaniem o swoje ciało. Szukając coraz to nowych sposobów, wracamy do korzeni i tradycji. Zioła stosowane były od wieków jako środki lecznicze. Kataplazma ziołowa, określana także jako okład zmiękczający, zwyczajowo wykonywana była z woreczka wypełnionego otrębami, owsem, nasionami lnu, kaszami, piaskiem, solą lub rozgniecionymi ziemniakami. Obecnie używane są także różne substancje roślinne, wykazujące właściwości nawilżające. Maska ziołowa może dać bardzo korzystne efekty w postaci wygładzonej skóry o wyrównanym kolorycie. Obecnie zioła stosowane do wykonania kataplazmy wybierane są odpowiednio do typu cery, otóż cera skłonna do trądziku i niedoskonałości, czyli tłusta, wymaga innego zestawu roślin leczniczych niż skóra sucha. Natomiast kataplazma zastosowana na włosy poprawia ich wygląd, wygładza i odżywia.

Jak przygotować kataplazmę?

Kataplazmę można przygotować samodzielnie w domu, jest to dobry sposób na relaks przy niewielkich nakładach finansowych. Wszystkie zioła potrzebne do przygotowania kataplazmy ziołowej dostępne są w aptece czy w sklepie spożywczym. Poza tym kataplazma ziołowa może być też stosowana przy urazach skóry, siniakach i bólach po stłuczeniach. Aby ją wykonać, świeże zioła należy rozdrobnić i zmiażdżyć na papkę, czasem należy dodać wody. Gdy wykonujemy kataplazmę z suszonych ziół, należy je zalać wrzątkiem i podobnie jak w przypadku świeżych ziół zrobić z nich papkę. Następnie przygotowaną w ten sposób substancję rozkładamy na gazie bądź bawełnianym bandażu czy wkładamy do bawełnianego lub lnianego woreczka. Rośliny najczęściej używane do wytwarzania tego typu okładów zawierają oleje albo śluzy, które pozwalają na utrzymanie wilgoci.

Zobacz film i poznaj najlepsze przepisy na domowe maseczki: 

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Kataplazma ziołowa – jakie zioła stosować?

Najczęściej wybierane substancje roślinne do wykonywania kataplazm ziołowych to:

  • Nasiona lnu – stosowane zewnętrznie ze względu na śluzy znajdujące się w skórce wykazują działanie przeciwzapalne. Do wykonania okładów odpowiednie są zarówno nierozdrobnione, jak i rozdrobnione nasiona lnu.
  • Żywokost – korzeń żywokostu zawiera śluzy, wykazuje działanie przeciwzapalne, obecnie nie jest stosowany wewnętrznie ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych, które są związkami toksycznymi. Nadal możliwe jest zastosowanie tej rośliny zewnętrznie do okładów i kataplazm.
  • Rumianek – koszyczek rumianku pospolitego jest jedną z najczęściej stosowanych substancji roślinnych. Badania potwierdzają jego właściwości przeciwzapalne. Zawiera również śluzy. Stosowany jest zewnętrznie i wewnętrznie.
  • Prawoślaz – liście prawoślazu ze względu na zawartość śluzów mają działanie osłaniające, łagodzące oraz powlekające. Służą do wykonywania okładów zmiękczających, ale również używane są w mieszankach ziołowych stosowanych w nieżytach dróg oddechowych.
  • Rozmaryn – zawiera olejek eteryczny oraz flawonoidy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, a olejek ma zastosowanie w bólach mięśniowych i reumatycznych jako substancja przeciwbólowa. Stosowany jest też w postaci maści w chorobach krążenia.
  • Macierzanka – zawiera olejek eteryczny oraz liczne flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym. Wykazuje działanie wspomagające odbudowę skóry. Zalecana jest także do kąpieli ziołowych.
  • Ziemniaki – stosowana jest bulwa ziemniaka; związki w niej zawarte wykazują właściwości przeciwzapalne. Okłady z gotowanych ziemniaków sprawdzają się w bólach mięśniowych.
  • Szałwia – napary i wyciągi z liści szałwii mają działanie antyseptyczne i ściągające, które wynika z obecności olejku eterycznego, garbników oraz karnazolu o właściwościach antybiotycznych. Najczęściej szałwia znajduje zastosowanie w płukankach do jamy ustnej.

Należy pamiętać, że niektóre rośliny mogą powodować u predysponowanych osób uczulenie, co należy mieć na uwadze, wykonując maseczki ziołowe.

Data aktualizacji: 23.04.2019,
Opublikowano: 23.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej