Katalepsja: na czym polega? Objawy katalepsji, leczenie

Fot.: imagesetc / stock.adobe.com

Katalepsja jest stanem zesztywnienia mięśni, które prowadzi do zaburzenia czynności ruchowych. Osobę w katalepsji charakteryzuje nienaturalna postawa nadawana przez inną osobę, co daje efekt tzw. zastygnięcia. Katalepsja jest najczęściej wywołana zaburzeniami psychicznymi. Może być też powodowana np. hipnozą, zatruciami lub jako powikłanie niektórych leków przeciwpsychotycznych.

Katalepsja (z łac. catalepsis) nazywana jest także stanem kataleptycznym. To bardzo rzadko występujący zespół specyficznych objawów, które przez wielu psychiatrów traktowane są jako część symptomów katatonii lub jako wyodrębniona grupa zaburzeń neurologicznych, od katatonii niezależna. Katalepsję zalicza się do jakościowych zaburzeń aktywności ruchowej.

Przyczyny katalepsji

Jak informują lekarze, nie ma jednej konkretnej przyczyny powodującej katalepsję. Odpowiedzialny za wywołanie stanu kataleptycznego może być zespół katatoniczny, który jest zespołem ogólnoustrojowych zaburzeń, związanych ze zmianami aktywności ruchowej. Zarówno katalepsja, jak i katatonia nie są odrębnymi jednostkami chorobowymi. Traktowane są jako zespół objawów, mogących uaktywnić się u osób cierpiących na schizofrenię, chorobę afektywną, zaburzenia metaboliczne.

Zdaniem specjalistów katalepsja jako składowa objawów katatonicznych może być wywołana demencją, zatruciami środkami farmakologicznymi (m.in. złośliwym zespołem neuroleptycznym i innymi lekami antypsychotycznymi), a także stanem zapalnym ośrodkowego układu nerwowego, który nazywany jest neuroinfekcją. Stan kataleptyczny charakterystyczny jest dla niektórych chorób mózgu. Katalepsję wywołują niekiedy: hipnoza, zatrucie grzybami lub środkami psychoaktywnymi, a także zablokowanie receptorów dopaminergicznych (wpływających na zaburzenie aktywności dopaminy).

Objawy katalepsji

Napad katalepsji polega na specyficznym zesztywnieniu mięśni, co prowadzi do przybrania nienaturalnej postawy, przypominającej zastygnięcie w ruchu. Cierpiąca osoba wygina najczęściej kończyny oraz szyję. Katalepsja prowadzi do całkowitego zablokowania czynności ruchowych u chorego. Objawy są bezpośrednim skutkiem wzmożonego napięcia mięśniowego. Wyróżnia się dwa rodzaje katalepsji: woskową oraz sztywną. Zarówno w przypadku katalepsji woskowej jak i katalepsji sztywnej osoby chore nie wykonują żadnych ruchów..

W przebiegu katalepsji woskowej inne osoby są w stanie ruchy poruszać częściami ciała osoby cierpiącej na to zaburzenie, a nawet nadawać określone pozycje. Katalepsja woskowa jest charakterystyczna np. dla hipnozy, w której trakcie hipnotyzer może swobodnie żądać od osoby przyjęcia określonych postaw, ruchów. Napady katalepsji sztywnej różnią się od katalepsji woskowej tym, że ciało osoby cierpiącej na to zaburzenie stawia wyraźny opór, przez co podczas napadu ciężko jest zmienić pozycję chorej osoby.

Katalepsja a katatonia (zespół katatoniczny)

Szerokie grono psychiatrów uważa, że katalepsję powinno zaliczać się do zespołu katatonicznego, a konkretnie do jego hipokinetycznej postaci. Osoby chore w przebiegu hipokinetycznej postaci zespołu katatonicznego cierpią nie tylko na typowe dla niego zaburzenia, ale także wykazują zmniejszoną aktywność ruchową, wraz ze spowolnioną motoryką. Dopiero nasilenie tych objawów prowadzi do osłupienia katatonicznego, czyli całkowitego znieruchomienia, z czym mamy do czynienia właśnie w katalepsji. Dodatkowo osoba cierpiąca na hipokinetyczną postać katatonii wraz z katalepsją ma zaburzoną mowę (powolną i cichą).

Katalepsji nie powinno mylić się ze schizofrenią, w trakcie której bardzo często dochodzi do symptomów zespołu katatonicznego. U osób z katalepsją zazwyczaj występują objawy echowe, które również są typowe dla zespołu katatonicznego. Wśród nich można wymienić m.in.: echolalię (zaburzenie objawiające się powtarzaniem słów wypowiedzianych przez inne osoby), echopraksję (powtarzanie ruchów wykonanych przez inne osoby) oraz echomimię (patologiczne naśladowanie gestów i mimiki innych osób).

Jak leczyć katalepsję?

Odpowiednie leczenie katalepsji wymaga zrozumienia przyczyn tego zaburzenia, ponieważ katalepsja sama w sobie nie jest jednostką chorobową. Może być wywołana wieloma stanami, a nawet mechanicznie. Leczenie katalepsji, podobnie jak często współwystępującego z nią zespołu katatonicznego, jest uzależnione od choroby, która ją wywołuje. Najczęściej farmakoterapia rozpoczyna się od podania osobie chorej leków z grupy benzodiazepin.Tego rodzaju terapia może przynieść także pozytywne skutki w przypadku innych objawów katatonicznych, jednak nie jest leczeniem z wyboru. Rodzaj terapii zależy tylko i wyłącznie od lekarza psychiatry.

Zobacz film: Zaburzenia nerwowe, metody leczenia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Alasdair D., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.

2. Bilikiewicz T. Psychiatria kliniczna, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1998.

3. Korzeniowski L., Pużyński S. (red), Encyklopedyczny słownik psychiatrii, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1986.

4. Seligman M.E., Walker E.F., Rosenhan D.L., Psychopatologia, Zysk i S-ka, Poznań 2003.

5. Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J., Psychiatria. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej