Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Image taken by Mayte Torres/getty images

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Spożywanie produktów z wysoką zawartością cukru wiąże się nie tylko z szybkim przyrostem tkanki tłuszczowej, ale też z ryzykiem cukrzycy typu 2 czy chorobami serca. Naukowcy donoszą, że zbyt duża ilość cukru może mieć znaczenie również w przypadku mam karmiących piersią.

Choć od lat mówi się, że dieta mamy karmiącej nie istnieje, to amerykańscy naukowcy zaczynają przeczyć tej teorii i donoszą, że zbyt duża ilość cukru w jadłospisie matki może mieć wpływ na rozwój poznawczy dziecka...

Jak cukier wpływa na rozwój dziecka?

Badania przeprowadzone przez dr Michaela I. Gorana, dyrektora programowego ds. Cukrzycy i otyłości w szpitalu dziecięcym w Los Angeles wykazały, że matki, które spożywają słodkie napoje w pierwszych miesiącach po porodzie, są nie tylko narażone na szybki przyrost masy ciała, ale także wystawiają na ryzyko swoje nowonarodzone dzieci. Jak? Karmiąc piersią!

Nowe badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition ujawnia, że spożywanie słodkich napojów przez mamy karmiące może prowadzić do słabszego rozwoju poznawczego u dzieci, nawet do drugiego roku życia!

W badaniu udział wzięło 88 kobiet, które przyznały się do spożywania słodkich napojów w trakcie karmienia piersią. Rozwój ich dzieci oceniano według skali Bayley III (Bayley Scale of Infants Development Third Edition). Przypomnijmy tylko, że skala ta służy do badania rozwoju poznawczego niemowląt i małych dzieci będących w wieku od 1. miesiąca do 3,5 roku, a dokładnie do 42. miesiąca życia. Przy pomocy skali Bayley III psychologowie są w stanie ocenić rozwój pamięci, poziom inteligencji dziecka, percepcję sensoryczną, koordynację, wyobraźnię oraz wczesny rozwój mowy. Dzięki skali tej mierzone jest także zachowanie dziecka - jego nastrój, wesołość, rodzaj reakcji emocjonalnej na bodźce zewnętrzne.

Niestety wyniki obserwacji mówią jasno, dzieci tych kobiet, które zgłosiły większe spożycie słodkich napojów w trakcie karmienia piersią, uzyskały zdecydowanie gorszy wynik rozwoju poznawczego.

Jak dieta mamy karmiącej wpływa na pokarm?

Karmienie naturalne przynosi wiele korzyści zarówno dziecku jak i mamie. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Co z dietą mamy karmiącej?

Dotychczas utrzymywano, że potrzeba stosowania takiej diety to mit. Jednak amerykańscy naukowcy, bazując m.in. na najnowszym badaniu opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition, zaczęli spekulować, że cukier w jadłospisie mamy karmiącej, jest przekazywany dziecku wraz z jej naturalnym pokarmem. Niestety konsekwencją ekspozycji na cukier jest niekorzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Karmienie piersią może przynosić wiele korzyści, ale widzimy, że na kobiecy pokarm ma wpływ to, co jedzą i piją mamy... i to w większym stopniu, niż przypuszczaliśmy – tłumaczy mówi dr Goran.

Naukowiec zachęca jednocześnie do ograniczenia spożywania cukru przez mamy karmiące – przyniesie to korzyści zarówno mamie jak i dziecku.

Chcemy, by dzieci otrzymywały pożywienie najwyższej jakości. Nasze odkrycia mogą posłużyć do określenia przyszłych zaleceń żywieniowych dla matek podczas karmienia piersią, tak by zapewnić dzieciom jak najlepszy rozwój  - wyjaśnia dr Paige K. Berger, jeden z autorów badania.

Zobacz film:  Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej?

źródło: x-news

źródło: www.eurekalert.org

Data aktualizacji: 07.10.2020,
Opublikowano: 07.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej
Ciąża i połóg a koronawirus. „Ciąża sama w sobie wiąże się z obniżeniem odporności, układ immunologiczny inaczej funkcjonuje”

Czytaj więcej