Kardiomiopatia - rodzaje, przyczyny, objawy, przebieg, powikłania i sposoby leczenia chorób mięśnia sercowego

Fot: Bits and Splits / stock.adobe.com

Kardiomiopatia to nazwa chorób mięśnia sercowego, w wyniku których dochodzi do upośledzenia jego funkcji pompującej krew oraz osłabienia siły skurczu. W rezultacie organizm jest pozbawiony natlenowanej krwi co może prowadzić nawet do nagłego zgonu.

Wśród kardiomiopatii wyróżnia się dwie grupy: pierwotne i wtórne. Istnieje również wiele odmian schorzeń mięśnia sercowego, np. kardiomiopatia alkoholowa, kardiomiopatia gąbczasta czy kardiomiopatia przerostowa. Leczenie uzależnione jest od czynnika, jaki je wywołał.

Rodzaje kardiomipatii i przyczyny ich powstawania

Kardiomiopatie dzieli się ze względu na ich etiologię:

1. Kardiomiopatie pierwotne - pochodzenie jest niejednoznaczne i trudne do ustalenia. W tej grupie znajdują się:
  •  kardiomiopatia zastoinowa: przypuszcza się, że rolę w jej powstawaniu odgrywają m. in. czynniki toksyczne, immunologiczne oraz infekcyjne, 
  •  kardiomiopatia przerostowa: w części przypadków jest dziedziczona, 
  •  kardiomiopatia zaciskająca: może być spowodowana niedoczynnością tarczycy oraz zaleganiem w mięśniu sercowym patologicznych białek o zmienionej strukturze (amyloidów),
  •  kardiomiopatia gąbczasta: prawdopodobnie jest dziedziczona, występuje najczęściej u noworodków.

2. Kardiomiopatie wtórne – są to kardiomiopatie, których nazwa sugeruje przyczynę:

  •  kardiomiopatia alkoholowa: będąca następstwem choroby alkoholowej,
  •  kardiomiopatia miażdżycowa: spowodowana miażdżycą, 
  •  kardiomiopatia nadciśnieniowa: wywołana hipertonią (wysokim ciśnieniem tętniczym),
  •  kardiomiopatia niedokrwienna: spowodowana chorobą niedokrwienną serca lub stanem pozawałowym, 
  •  kardiomiopatia restrykcyjna (kardiomiopatia ograniczająca): jej przyczyną jest nieprawidłowa budowa ścian serca, często prowadzi do niewydolności serca, 
  •  kardiomiopatia rozstrzeniowa: wywołana wirusami (np. różyczki, HIV, opryszczki), bakteriami (np. gruźlicy), pasożytami, niedożywieniem, chorobami metabolicznymi, chorobami tkanki łącznej, może być też dziedziczona,
  •  kardiomiopatia stresowa (zespół złamanego serca, zespół akinetycznego koniuszka, zespół takotsubo): to choroba mięśnia sercowego wywołana przewlekłym stresem,
  •  kardiomiopatia tachyarytmiczna: jest powikłaniem tachykardii (częstoskurczem serca),
  •  kardiomiopatia z niescalenia: wynika z zaburzenia rozwoju tkanki serca w życiu płodowym, 
  •  kardiomiopatia zapalna: wywołana infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi lub pasożytniczymi.

Objawy kardiomiopatii

W początkowym okresie choroby kardiomiopatie najczęściej nie manifestują się charakterystycznymi objawami. Dopiero zaawansowany stan powoduje dolegliwości związane z niewydolnością serca, którymi są:

  •  nieregularny rytm serca, kołatanie serca,
  •  ogólny niepokój, 
  •  uczucie duszności, braku powietrza, niemożność wzięcia głębokiego oddechu,
  •  chroniczne zmęczenie,
  •  opuchlizna nóg,
  •  zawroty głowy,
  •  nadmierna potliwość,
  •  "mroczki" przed oczami,
  •  zasłabnięcia wysiłkowe, 
  •  omdlenia, utraty przytomności,
  •  zadyszka,
  •  duszność w czasie aktywności fizycznej,
  •  męczący przewlekły kaszel,

W niektórych rodzajach kardiomiopatii występuje ból (typowy dla dusznicy bolesnej), tj.: rozpierające, ugniatające, piekące uczucie bólu powyżej mostka, promieniujące do lewego ramienia i łopatki. Pojawiają się one niezależnie od pozycji ciała i trwają nawet przez kilkanaście minut. 

Diagnostyka i leczenie kardiomiopatii

Po zauważeniu u siebie symptomów, mogących wskazywać na kardiomiopatię, konieczna jest wizyta u kardiologa. Diagnostyka chorób mięśnia sercowego polega na przeprowadzeniu specjalistycznych badań (m. in. EKG serca, RTG klatki piersiowej, echokardiografia, morfologia krwi, biopsja serca, cewnikowanie serca). 

Preparaty stosowane w terapii kardiomiopatii to najczęściej leki: moczopędne, z grupy blokerów oraz suplementy uzupełniające poziom potasu we krwi. Zaawansowane kardiomiopatie z silnymi objawami niewydolności krążenia kwalifikowane są do leczenia operacyjnego, w tym również przeszczepu serca. W zależności od diagnozy leczenie może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych lub jedynie za pomocą przyjmowanych doustnie leków i częstych wizyt kontrolnych. 

Przebieg kardiomiopatii

Kardiomiopatia wymaga stałego monitorowania. Bardzo ważne są regularne wizyty u kardiologa, wykonywanie badań oraz stosowanie zaleconego leczenia. Istotne jest szybkie reagowanie i leczenie chorób, które mogą nasilać objawy kardiomiopatii, np. przeziębień, zaburzeń hormonalnych.

Kardiomipatie pierwotne często są odporne na terapię farmakologiczną, dlatego w celu odroczenia w czasie pojawienia się niewydolności krążenia niezbędne są systematyczne kontrole stanu zdrowia.

Powikłania kardiomiopatii

Niewłaściwie leczone lub nieleczone wcale kardiomiopatie, podeszły wiek, prowadzenie niehigienicznego trybu życia, oraz inne choroby i dolegliwości towarzyszące mogą prowadzić do powikłań, np.:

  •  przewlekłej niewydolności serca,
  •  zaburzeń rytmu serca,
  •  nagły zgon sercowy.

Dieta w kardiomiopatii

Osoby ze zdiagnozowanym schorzeniem mięśnia sercowego powinny przeorganizować swój jadłospis pod kątem eliminacji tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych olejów, redukcji soli, rezygnacji z żywności wysoko przetworzonej, włączenia dużej ilości warzyw i owoców oraz rezygnacji z używek. W zależności od rodzaju kardiomiopatii aktywność fizyczna jest zalecana lub całkowicie zabroniona ze wskazaniem do przebywania w łóżku.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej