Kardiomiopatia, czyli serce w przebudowie. Skąd się bierze to schorzenie i jak można je leczyć?

Fot: PM Images / gettyimages.com

Kardiomiopatia to grupa schorzeń, które prowadzą do przerostu mięśnia sercowego. Schorzenie mogą wywołać m.in. leki lub niektóre toksyny, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że choroba jest uwarunkowana genetycznie. Jednak, bez względu na to, co ją wywołało trzeba ją leczyć. Jak?

Pod terminem kardiomiopatia kryje się grupa schorzeń, która stopniowo uszkadza serce i zaburza jego pracę. Najczęściej wyróżnia się kardiomiopatie pierwotne i wtórne.

Zobacz także: Choroba wieńcowa serca – objawy, leczenie i przyczyny

Kardiomiopatia - skąd się bierze choroba?

Kardiomiopatia ma podłoże genetyczne lub środowiskowe. W pierwszym przypadku może mieć związek wadami serca, które ma pacjent. W drugim jej rozwój może być spowodowany czynnikami toksycznymi, takimi jak np. alkohol czy narkotyki. Schorzenie mogą wywołać również niektóre leki (np. te stosowane w leczeniu onkologicznym). Czasem jej rozwój to pokłosie zatrucia metalami ciężkimi lub innymi substancjami chemicznymi. Pojawiają się także u osób, które przeszły zawał, mają chorobę wieńcową, cukrzycę lub problemy z tarczycą. Do najczęściej występujących kardiomiopatii należą:

  • jedno- lub wielogenowo - za chorobę odpowiada mutacja jednego konkretnego (jeśli winna jest jedna mutacja choroba może być dziedziczona przez dzieci chorego) lub kilku genów;
  • rozstrzeniowe - mogą być nabyte lub uwarunkowane genetycznie, u pacjentów z tym rodzajem kardiomiopatii obserwuje się stopniowe poszerzenia jam serca, choć serce się rozrasta to mięsień nie staje się grubszy;
  • przerostowe - ma podłoże genetyczne, za jej rozwój odpowiada jedna konkretna mutacja i może być dziedziczona przez dzieci pacjenta;
  • kardiomiopatie z niescalenia (lub gąbczasta) - w tym przypadku serce pacjenta zmienia się tak bardzo, że zaczyna ono przypominać gąbkę;
  • kardiomiopatia restrykcyjna - w tym przypadku mięsień sercowy kurczy się całkiem dobrze, ale nie potrafi odpocząć po skurczu, czyli nie rozszerza się tak, by jama serca ponownie napełniła się krwią.
  • arytmogenna kardiomiopatia (dysplazja) prawej komory - osób tym rodzaje kardiomiopatii dochodzi do przebudowy i zastąpienia mięśniówki serca prawej komory tkanką tłuszczową i włóknistą. Mimo że choroba najczęściej dotyka prawą komorę, to w skrajnych przypadkach rozwija się również w lewej.

Każda z kardiomiopatii może prowadzić do rozwoju niewydolności serca. Warto zaznaczyć, że tempo progresji choroby nie jest do końca znane. Możemy z pewnym prawdopodobieństwem ocenić, że na przestrzeni określonego czasu prawdopodobnie dojdzie do niewydolności serca spowodowanej upośledzeniem kurczliwości serca w przebiegu kardiomiopatii, ale to rzecz bardzo indywidualna – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Kardiomiopatia - powikłania

Szczególnie niebezpieczna dla pacjentów z kardiomiopatią jest arytmia, zarówno komorowa, jak i nadkomorowa.

Najczęstszą arytmią nadkomorową jest migotanie przedsionków. Może ono być wynikiem progresji choroby, ale też samo w sobie powodować pogorszenie przebiegu kardiomiopatii oraz zaostrzenia niewydolności serca. Co niezwykle istotne, jest to arytmia zagrażająca udarem mózgu, a zatem każdy chory z kardiomiopatią, u którego rozwinie się migotanie przedsionków, wymaga pilnej kontroli u prowadzącego kardiologa celem oceny ryzyka udaru i włączenia odpowiedniego leczenia mającego na celu minimalizację tego ryzyka – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Nie mniej niebezpieczne są zagrażające życiu arytmie komorowe, takie jak częstoskurcze komorowe i migotanie komór. Arytmie te stanowią zagrożenie życia, stąd też każdy pacjent z kardiomiopatią jest oceniany pod kątem ryzyka wystąpienia groźnych arytmii komorowych.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o pracy serca:

Zobacz film: Jak działa serce? Źródło x-news

Jak rozpoznać kardiomiopatię?

Warto zaznaczyć, że kardiomiopatia może się pojawić nie zależnie od wieku. U osób młodych jedynym objawem choroby jest właśnie arytmia. Czasem obserwuje się u nich częstoskurcze lub niewyjaśnione omdlenia.

Zobacz także: Wady serca u dzieci i u dorosłych – objawy, leczenie

U starszych pacjentów objawami mogą być klasyczne symptomy niewydolności serca: spadek tolerancji wysiłku (kiedyś pacjent bez problemu wchodził na piąte piętro, dziś meczy się już na trzecim), duszności - także takie, które budzą w nocy, obrzęki na nogach.

Bardzo często dopiero objawy niewydolności serca skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza rodzinnego lub u kardiologa i dopiero wówczas choroba jest diagnozowana. Koniecznie należy wyjaśnić, co jest przyczyną niewydolności serca. Najczęściej jest to choroba niedokrwienna serca, dlatego diagnostykę niewydolności serca zawsze zaczyna się od wykluczenia tego schorzenia – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Kardiomiopatia - wygląda leczenie?

U pacjentów stosuje się m.in. procedury elektroterapii, na przykład kardiowertery-defibrylatory (ICD), wszczepiane pacjentom zagrożonym częstoskurczami komorowymi i migotaniem komór. To również terapia resynchronizująca serce (CRT), a także sztuczne komory serca i przeszczep serca.

Inne metody zabiegowego leczenia w kardiomiopatiach zależą od schorzeń wikłających przebieg choroby. W przypadku towarzyszących kardiomiopatiom arytmii można rozważyć wykonanie zabiegu ablacji. Jeśli mamy do czynienia z wadą zastawkową, pomocne będą metody leczenia kardiochirurgicznego lub, w przypadku niedomykalności zastawki mitralnej, zapinka MitraClip. W kardiomiopatii przerostowej z zawężaniem drogi odpływu można rozważyć leczenie kardiochirurgiczne lub ablację alkoholową, mające na celu redukcję grubości mięśniówki serca. Najważniejsza w terapii wszystkich rodzajów kardiomiopatii jest regularność w przyjmowaniu zaleconego leczenia, stała kontrola specjalistyczna oraz zdrowy styl życia. To kwestie podstawowe zwiększające szanse na długie lata życia z dobrze kontrolowaną chorobą – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Data aktualizacji: 29.07.2020,
Opublikowano: 29.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej