Kamica żółciowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie

Fot: natali-mis / fotolia.com

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) to choroba, podczas której w przewodach żółciowych oraz pęcherzyku żółciowym odkładają się stwardniałe złogi żółci (zwane kamieniami). Kamica objawia się ostrymi atakami bólowymi, tzw. kolką żółciową. Schorzenie dotyka nawet 30% osób dorosłych.

Do kamicy żółciowej dochodzi, gdy żółć ulega nieprawidłowemu zgęstnieniu. Wówczas w pęcherzyku żółciowym tworzą się złogi, popularnie zwane kamieniami. Zazwyczaj są one zbudowane z cholesterolu, białek oraz jonów nieorganicznych – najczęściej spotyka się kamienie mieszane, utworzone ze wszystkich tych substancji. U osoby zdrowej substancje te ulegają rozpuszczeniu w żółci, a następnie są wydalane do przewodu pokarmowego.

U pacjentów z kamicą nie dochodzi do sprawnego ich usuwania – odkładają się więc w pęcherzyku, doprowadzając do nadmiernego zagęszczenia żółci. Z czasem zalegające w pęcherzyku żółciowym kamienie tamują przepływ żółci – wydzieliny niezbędnej podczas trawienia. Powoduje to uciążliwe i ostre dolegliwości bólowe – tzw. ataki kolki żółciowej. Najskuteczniejszą metodą leczenia kamicy żółciowej jest operacyjne usunięcie kamieni. „Typowy” pacjent z kamicą to kobieta w średnim wieku, z nadwagą lub otyłością.

Co to jest kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego)?

Kamica żółciowa to choroba polegająca na nieprawidłowym zagęszczeniu substancji znajdujących się w żółci, które nie są usuwane z pęcherzyka żółciowego i odkładają się w nim, tworząc złogi (popularnie zwane kamieniami). Kamienie sprawiają, że żółć nie może prawidłowo wydostać się z pęcherzyka żółciowego. Ponadto ostre krawędzie kamieni znacznie podrażniają błonę śluzową, która wyściela wnętrze pęcherzyka żółciowego. Długotrwale zalegające kamienie powodują wówczas ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego (który często przechodzi w zapalenie przewlekłe).

Dochodzi wówczas do ataków silnego bólu, zlokalizowanego w prawym podżebrzu. Ryzyko zachorowania na kamicę żółciową wzrasta z wiekiem. Dolegliwość znacznie częściej pojawia się u kobiet. Szacuje się, że może cierpieć na nią od 15% do nawet 30% populacji. Kamienie zazwyczaj odkładają się tylko w pęcherzyku żółciowym: zaledwie u ok. 10% chorych kamienie pojawiają się także w przewodach żółciowych.

Zobacz także: Zapalenie woreczka żółciowego

Jakie są przyczyny kamicy żółciowej?

Przyczyny powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym nie są do końca znane. Najczęściej lekarze wymieniają jednak następujące czynniki ryzyka:

  • podwyższony poziom cholesterolu w organizmie;
  • płeć (kamica statystycznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn);
  • nieprawidłowości składu żółci (zagęszczenia żółci) i trudności w jej odprowadzaniu;
  • mukowiscydoza;
  • wiek (kamica żółciowa znacznie częściej dotyczy osób w wieku średnim lub starczym, jest rzadkością u osób młodych);
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niezdrowa dieta;
  • nieprawidłowa waga (nadwaga, otyłość);
  • cukrzyca;
  • ciąża;
  • nagły i gwałtowny spadek masy ciała;
  • niektóre schorzenia wątroby;
  • niedoczynność tarczycy;
  • przebyta resekcja jelita lub zespół jelita krótkiego.

Proces odkładania się kamieni w pęcherzyku żółciowym nie jest nagły – może trwać nawet wiele lat. Z reguły też choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo – chory dowiaduje się o niej przypadkowo lub nagle, z reguły dopiero wtedy, gdy daje ona poważniejsze objawy bólowe.

Kamica żółciowa: jakie są objawy?

Kamica żółciowa przez długie lata może rozwijać się bezobjawowo. Pierwszym symptomem (zazwyczaj niekojarzonym z kamicą) mogą być problemy trawienne, zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Może wystąpić nietolerancja słodyczy, mleka, jajek itp. Kamica objawia się bólem brzucha po prawej stronie, pod żebrami. Ból występuje po posiłku: może promieniować w stronę łopatki, zwykle utrzymuje się ok. 1 godz. Wraz z nim mogą pojawić się nudności, wymioty itp. Z czasem ataki bólu stają się coraz bardziej agresywne – dochodzi do nich zwłaszcza nocą: towarzyszy im gorączka, nudności i wymioty. Są to ataki tzw. kolki żółciowej – na tyle dokuczliwe i trudne do wytrzymania, że wymagają wezwania pomocy medycznej. Nieleczona kamica, prócz uciążliwych dolegliwości bólowych, może doprowadzić do poważnych powikłań, jak np. do perforacji pęcherzyka żółciowego i zapalenia otrzewnej, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Kamica żółciowa: diagnoza i leczenie

Chorobę można zdiagnozować na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań obrazowych. Należą do nich: ultrasonografia (USG) i badanie rentgenowskie (RTG) z kontrastem. Jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg przeprowadza się obecnie zazwyczaj metodą laparoskopową. Osoby cierpiące na kamicę żółciową powinny ponadto stosować lekkostrawną dietę oraz unikać spożywania alkoholu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej