Już niedługo liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczy milion

Getty Images

Kiedy w grudniu 2019 roku pojawiały się w mediach pierwsze informacje o koronawirusie z Chin, prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że SARS-CoV-2 w ciągu 3 miesięcy rozprzestrzeni się na taką skalę.

W środę podczas internetowej konferencji prasowej w Genewie szef Światowej Organizacji ZdrowiaTedros Adhanom Ghebreyesus – wyraził głębokie zaniepokojenie szybkim rozwojem pandemii. Dyrektor generalny ostrzegł, że w najbliższych dniach liczba zakażeń koronawirusem przekroczy milion, a śmiertelnych przypadków 50 000. Jednocześnie podkreślił również, że w walce z SARS-CoV-2 cały świat musi być ze sobą zjednoczony. Dodał także, że wirus wciąż jest dla nas mało znany, ale nie wolno lekceważyć jego siły i niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie.

Na ten moment liczba potwierdzonych przypadków na świecie wyniosła ponad 940 000, z czego ponad 47 500 pacjentów zmarło. Warto mieć jednak na uwadze, że blisko 200 000 osób zwycięsko pokonało COVID-19. W Polsce co tej pory zdiagnozowano 2633 zachorowania. Niestety 45 ludzi straciło życie.

Koronawirus na świecie

Najdramatyczniej sytuacja epidemiologiczna wygląda w Stanach Zjednoczonych (ponad 200 000 zakażeń i 5 000 ofiar śmiertelnych),Włoszech (ponad 110 000 zakażeń i 13 000 ofiar śmiertelnych) i Hiszpanii (ponad 100 000 zakażeń i 9 000 ofiar śmiertelnych). Dodajmy, że w Chinach, czyli epicentrum SARS-CoV-2, liczba zachorowań wynosiła powyżej 80 000, z czego życie straciło ponad 3 000 pacjentów.

Jak można się chronić przed koronawirusem?

Szef Światowej Organizacji Zdrowia nie ma żadnych wątpliwości, że w walce z SARS-CoV-2 najskuteczniejsze jest testowanie na masową skalę, ale na to przeciętny człowiek nie ma większego wpływu. Kluczowa jest także społeczna izolacja, czyli ograniczenie kontaktów z innymi do minimum – i to już jest nasze zadanie. Jeśli więc masz możliwość niewychodzenia z mieszkania, #zostanwdomu. W czasie pandemii dużą rolę odgrywa także higiena – szczególnie częste i dokładne mycie rąk. Warto także częściej niż zazwyczaj czyścić blaty, podłogi, klamki i krany.

Zobacz film: Koronawirus. Fakty i mity

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej