Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Ból gardła z jednej strony to objaw wpisujący się w obraz kliniczny rozmaitych schorzeń, w tym nawet onkologicznych. Dlatego też nie powinien być lekceważony. Jednostronny ból gardła, który promieniuje w kierunku ucha, okazać się może symptomem zapalenia ucha środkowego lub stanu zapalnego dziąseł.

Jednostronny ból gardła a choroba nowotworowa

Jednostronny ból gardła, który promieniuje do ucha i towarzyszą mu takie dolegliwości, jak kaszel, duszność, chrypka, powiększenie węzłów chłonnych, trudność w połykaniu, szczękościsk, wyczuwalny pod palcami guzek w obrębie szyi sugerować mogą chorobę nowotworową. Dodatkowymi symptomami są: uczucie ciała obcego w gardle, zmiana barwy głosu, nieprzyjemny zapach z ust, odkrztuszanie dużej ilości plwociny, utrata masy ciała, zmęczenie. Rak krtani nawet siedmiokrotnie częściej dotyka mężczyzn. Istotnym czynnikiem ryzyka jego rozwoju jest palenie papierosów.

Leczeniem raka krtani determinowane jest stopniem zaawansowania choroby. Kiedy choroba zostaje wcześnie rozpoznana, przeprowadza się chordektomię (usunięcie zajętej struny głosowej) lub mikrochirurgiczne usunięcie zmian ze struny głosowej. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby konieczna jest częściowa lub całkowita laryngektomia (usunięcie krtani). Dodatkowym elementem leczenia jest radioterapia w skojarzeniu z chemioterapią.

Ból gardła z jednej strony – zapalenie ucha środkowego

Ból gardła z jednej strony to objaw typowy dla zapalenia ucha środkowego. Dolegliwość ta stwierdzana jest najczęściej w populacji dzieci. Szacuje się, że ciągu 2 pierwszych lat życia 65% dzieci choruje na nie przynajmniej raz. W około 90% stanowi następstwo infekcji górnych dróg oddechowych.

Początkowo powodowane jest przeważnie infekcją wirusową. Z czasem nierzadko dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, w tym zwłaszcza przez dwoinkę zapalenia płuc (z łac. Streptococcus pneumoniae), pałeczkę grypy (z łac. Haemophilus influenzae) i Moraxella catarrhalis. Poza jednostronnym bólem gardła i ucha chorzy skarżą się na podwyższoną temperaturę ciała (u dzieci sięgającą nawet powyżej 40°C), niedosłuch, uczucie pełności w przewodzie słuchowym, zaburzenie ciśnienia wewnątrz ucha, wysięk, ogólne złe samopoczucie, wymioty, a niekiedy uwypuklenie i pęknięcie błony bębenkowej.

Podstawą leczenia zapalenia ucha środkowego jest farmakoterapia. Choremu podaje się początkowo leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadku bakteryjnego podłoża choroby stosuje się antybiotyki. Jeżeli dojdzie do uwypuklenia błony bębenkowej, konieczna okazać się może paracenteza (nacięcie błony, co pozwala na ewakuację zgromadzonej wydzieliny). W skrajnych sytuacjach potrzebne bywa odsysanie wydzieliny, zaszycie błony bębenkowej i oczyszczanie przewodu słuchowego.

Jednostronny ból gardła – ropień okołomigdałkowy

Ostry jednostronny ból gardła przy przełykaniu może wskazywać na ropień okołomigdałkowy. To najczęściej rozwijające się powikłanie anginy, które powstaje głównie na skutek gromadzenia się treści ropnej w kryptach migdałków. U chorych dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, pogorszenia stanu ogólnego, podwyższenia temperatury ciała, nadmiernego ślinienia się, pojawienia się nieprzyjemnego oddechu i szczękościsku. Dodatkowo stwierdzana jest dysfagia (utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka) i otalgia (doświadczanie bólu ucha bez jego choroby). Niekiedy może nastąpić zmiana głosu (mowa gardłowa), pojawiają się też zaburzenia oddychania.

Leczenie ropnia okołomigdałkowego polega na nakłuciu, nacięciu i drenażu zmiany. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (u dzieci konieczne okazać się może znieczulenie ogólne). Ze względu na nieprzychylną lokalizację zmiany wskazana bywa tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych. Choremu podaje się również antybiotyki.

Jednostronny ból gardła – zapalenie zatok

Silny ból gardła zlokalizowany przeważnie jednostronnie oznaczać może zapalenie zatok przynosowych. Chorobie sprzyjają próchnica zębów oraz nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych. U chorych występuje ból głowy (głównie w okolicy czoła i nasady nosa), katar, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, gorączka, uczucie rozbicia, złe samopoczucie i brak apetytu. Nieleczone zapalenie zatok grozi poważnymi powikłaniami, w tym ropniem mózgu i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Na początkowym etapie choroby wystarczające okazać się mogą domowe rozwiązania, jak inhalacje, nawilżanie błony śluzowej nosa czy gorące okłady. Jeśli nie przyniosą rezultatu, podejmowana jest farmakoterapia z udziałem leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa i zatok. W przypadku bakteryjnego podłoża choroby konieczne są antybiotyki, grzybiczego – leki przeciwgrzybicze, a alergicznego – glikokortykosteroidy. Nawracające, przewlekłe zapalenie zatok jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Jak się pozbyć bólu gardła?

Wiem co kupuję

Bibliografia:

1. M. L. Zaremba, J. Borowski, Mikrobiologia lekarska, PZWL, Warszawa 2013.

2. K. Kubicka, W. Kawalec, Pediatria, PZWL, Warszawa 2003.

3. G. Janczewski, Otorynolaryngologia praktyczna. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2005.

Data aktualizacji: 28.05.2021,
Opublikowano: 28.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej