Jakie zioła na nerki warto stosować? Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek?

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Zioła na nerki można stosować zapobiegawczo i leczniczo. Niektóre z nich mają działanie oczyszczające i moczopędne – pomagają w leczeniu stanów zapalnych i są w stanie zapobiegać tzw. kamicy nerkowej. Przyjmowanie tego typu preparatów zawsze należy skonsultować z lekarzem internistą lub urologiem.

Zioła na nerki mogą wspomagać pracę mniej wydolnego narządu, pod warunkiem że są używane z rozsądkiem i o dodatkowej kuracji został poinformowany lekarz prowadzący. W terapii stosowane są m.in. liście brzozy, czarnej porzeczki, melisy, rdestu czy pokrzywy.

Zioła na nerki – kiedy je stosować?

Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek są stany zapalne w ich obrębie lub kamica. Zioła na nerki można stosować jako wspomaganie leczenia, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Jednym z pierwszych jest ból w plecach. Wraz z postępującą niewydolnością tego narządu mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu. Niekiedy występują bóle reumatyczne, rwa kulszowa i artretyzm, stąd każdy z tych objawów wymaga dokładnej diagnostyki i określenia przyczyny dolegliwości. Największy dyskomfort powoduje kamica, ponieważ w przebiegu tej choroby w drogach moczowych zaczynają się odkładać osady soli wapnia. Złogi nie tylko wpływają niekorzystnie na samo funkcjonowanie nerek, ale także powodują zaburzenia pracy układu krwionośnego. Często są przyczyną nadciśnienia. Wszystkie kamienie nerkowe powodują dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie. Różnica polega jedynie na tym, że te moczanowe i szczawianowe odkładają się znacznie częściej niż np. fosforanowe.

Wpływ na rozwój kamicy ma styl życia człowieka, środowisko, w jakim przebywa i nawyki żywieniowe. Chorobie sprzyjają: nadużywanie soli kuchennej, środki chemiczne zawarte w pokarmie, przyjmowanie niektórych leków (np. sulfonamidów na ból głowy), a także palenie papierosów i twarda woda.

Zobacz film: Dlaczego większość chorych nie wie, że ma problem z nerkami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakie zioła na nerki?

Ponieważ każdą kurację trzeba prowadzić z rozsądkiem, należy wcześniej zasięgnąć opinii na temat tego, jakie zioła można bezpiecznie stosować na nerki. Szczególnie, że niektórych substancji nie można łączyć z przyjmowanymi lekami. Przede wszystkim ziołolecznictwo powinno być wdrożone w celu zapobiegania chorobom nerek, ponieważ leczenie zazwyczaj wymaga już stosowania farmakoterapii.

Najlepiej sprawdzają się zioła o działaniu moczopędnym, które pozwalają na skuteczniejsze wydalanie niepożądanych substancji, jak mocznik czy chlor. Działanie oczyszczające przypisuje się m.in.: liściom brzozy, czarnej porzeczki, borówki, rdestu i pokrzywy. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kory wierzby, kwiatu nawłoci, skrzypu, wrzosu czy jagód jałowca. Podobnie działają korzeń i nać pietruszki, seler oraz nasienie kozieradki i czarnuszki czy kłącze perzu. Lista ziół jest naprawdę długa, dlatego dużo łatwiej zaopatrzyć się w gotowe mieszanki, które zazwyczaj trzeba spożywać 2 do 3 razy dziennie (zwykle łyżeczkę ziół należy zalać połową szklanki gorącej wody).

Domowe sposoby leczenia nerek od lat wykorzystują zdrowotne właściwości soku z brzozy i łopianu, a także wywarów przygotowanych z obierek ziemniaczanych i słomy owsianej, które pomagają zapobiegać kamicy nerkowej. Przyjmowanie ziołowych leków na nerki zawsze należy skonsultować z lekarzem specjalistą – niektóre z nich są niewskazane, jeżeli zdiagnozowane zostały również inne schorzenia. Nigdy nie wolno prowadzić leczenia na własną rękę.

Zioła na nerki i wątrobę

Zioła na nerki i wątrobę nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli podczas ich stosowania nie zostanie wdrożona odpowiednia dieta. Podstawą żywienia powinny być jarskie produkty z niewielką ilością białka zwierzęcego, które pozwalają na lepsze pozbycie się toksyn z organizmu. Konieczne jest zastąpienie soli ziołami – np. pietruszką, która wykazuje działanie oczyszczające i jest wskazana przy dysfunkcji nerek i wątroby. Niestety twarda woda często wymaga stosowania odpowiednich filtrów.

Zioła na wątrobę również powinny być wykorzystywane w celu zapobiegania chorobom, ponieważ wspomagają proces jej regeneracji i uwalniają ją od zanieczyszczeń. Zaleca się, aby dieta oczyszczająca wątrobę przeprowadzana była raz do roku przez 8 tygodni. Należy w tym czasie wyeliminować z pożywienia: nabiał, czerwone mięso, pieczywo pszenne, słodycze, grzyby i używki – alkohol, kawę i herbatę. Dobrze jest ją połączyć z kuracją ziołową, np. pić przed snem napar z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha (łyżkę ziół należy zalać połową szklanki gorącej wody i odczekać 10 min.). Rośliny te mają silne działanie żółciotwórcze, żółciopędne i wspomagają regenerację hepatocytów.

W aptekach dostępne są suplementy diety wspierające prawidłową pracę wątroby. Można je kupić bez recepty, w formie tabletek. Zawierają najczęściej wyciąg z nasion ostropestu plamistego, który jest bogaty w sylimarynę, i karczocha, który zawiera duże ilości cynaryny.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej