Jakie zasady obowiązują podczas wesel czy komunii? GIS podał swoje zalecenia

Getty Images

Jeszcze do niedawna wesela i inne tego typu uroczystości stały pod znakiem zapytania. Dziś wiadomo już, że zielone światło otrzymują przyjęcia do 150 osób. GIS wydał jednak zalecenia, jakich powinno się przestrzegać w czasie pandemii na tego rodzaju wydarzeniach.

Kiedy w zeszłym tygodniu polski rząd ogłosił, że wraca możliwość organizacji wesel i innych rodzinnych przyjęć, młode pary odetchnęły z ulgą. I mimo że o końcu pandemii nie można jeszcze mówić, życie powoli wraca do normalności, choć do rzeczywistości sprzed epidemii SARS-CoV-2 również jest nam daleko. Jak więc w najbliższym czasie będą wyglądały różnego rodzaju przyjęcia? Główny Inspektorat Sanitarny podał wytyczne, których warto przestrzegać nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Wesele 2020 – jakie zasady obowiązują w czasie pandemii?

Jedną z podstawowych reguł jest oczywiście zorganizowanie uroczystości dla maksymalnie 150 osób. Dodatkowo należy zadbać, by stoły były od siebie oddalone o dwa metry (dopuszczalna jest odległość jednego metra, ale wówczas musi pojawić się przegroda o wysokości minimum metra). Kto może siedzieć przy jednym blacie? Rodzina lub osoby, które razem mieszkają. Zaleca się również przystawianie mniejszej ilości krzeseł przy jednym stole i sadzenie gości tak, by nie byli vis a vis. Co istotne, dany stolik powinien być obsługiwany przez jeden zespół kelnerski, a jeden kelner nie może obsługiwać więcej niż 15 osób. Czy goście powinni zakrywać nos i usta? Nie, ale obsługa obiektu weselnego już tak.

Podczas przyjęcia goście w miarę możliwości powinni zachowywać bezpieczny dystans. Podczas imprezy należy także dbać o higienę dłoni i raz na jakiś czas dezynfekować ręce.

Przeczytaj też: Eksperci zdradzają, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zarażeń koronawirusem

A co z toaletami? W kolejne goście powinni zachować dwu metrowy odstęp. Obsługa obiektu natomiast raz na godzinę musi zdezynfekować łazienkę i zadbać o to by goście mieli dostęp do ręczników papierowych. Suszarki do rąk należy wyłączyć. Z kolei jeśli chodzi o szatnie, GIS zaleca by okrycia wierzchnie wieszać co drugie miejsce. Obsługa obiektu powinna także w miarę możliwości regularnie wietrzyć pomieszczenie (nie tylko po odbytej imprezie). Po zakończeniu przyjęcia pomieszczenia powinny być zdezynfekowane, a tekstylia prane w temperaturze minimum 60 stopni.

Na przyjęcia nie powinno się również wpuszczać osób, u których widoczne są objawy jakiejkolwiek infekcji. Gospodarze powinni także przygotować pełną listę gości oraz obsługi imprezy (wraz z ich adresami i telefonami kontaktowymi) i udostępnić ją w razie potrzeby organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Przeczytaj też: Jak bezpiecznie korzystać z siłowni i ćwiczyć w klubie fitness?

Zobacz też film: Nowe wytyczne dotyczące wesel. Jak przygotować ślub w plenerze?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.06.2020,
Opublikowano: 06.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej