Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane dla cery tłustej w wieku 30 plus?

Fot. Victor_69 / Getty Images

Za występowanie skóry tłustej odpowiedzialna jest nadaktywność gruczołów łojowych. Przez to, że wydzielany jest nadmiar sebum, twarz nieestetycznie się świeci, a w poważniejszych przypadkach zatykane są ujścia gruczołów łojowych i namnażane bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Na nadprodukcję sebum wpływ mają geny, zaburzenia pracy układu trawiennego i przemiany materii, używki, nieodpowiednia dieta, problemy hormonalne, stres oraz niektóre leki, a nawet niewłaściwa pielęgnacja. Warto więc odpowiednio dbać o cerę tłustą, za pomocą dedykowanych jej zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii.

Skóra tłusta, łojotokowa, także wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Próba pozbawiania jej całkowicie warstwy lipidowej, paradoksalnie powoduje, że gruczoły produkują jeszcze więcej sebum, a więc stan skóry się pogarsza. O wiele bardziej wskazane jest delikatne złuszczanie skóry, a nie jej wysuszanie. Warstwa rogowa naskórka zatyka pory i powoduje stany zapalne. W dorosłym wieku, u osób 30+ proces naturalnego złuszczania martwego naskórka przebiega wolniej, dlatego warto go wspomóc.

Sprawdzają się więc wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne, takie jak kwas migdałowy, ferulowy, azelainowy,czy salicylowy, które powodują złuszczanie naskórka. Mają one również działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiegają starzeniu się skóry. Najlepiej wykonywać je w serii, aby na stałe unormować pracę gruczołów łojowych, a nie tylko na chwilę poprawić wygląd skóry. Sprawdzają się również mocniejsze peelingi medyczne, takie jak np. Perfect Derma Peel.

W przypadku grubszej skóry z tendencją do przetłuszczania, która jest bardziej odporna na eksfoliację (czyli złuszczanie) chemiczną warto wykonać zabiegi złuszczania mechanicznego, a więc mikrodermabrazję. W jej trakcie usuwane są powierzchowne warstwy naskórka z jednoczesną wizualną kontrolą głębokości ścierania. W zależności od rodzaju zastosowanego środka ścierającego można wykonać mikrodermabrazję diamentową, korundową, czy hydradermabrazję.

W przypadku cery tłustej z zaskórnikami warto przed zabiegami złuszczającymi wykonać również manualne oczyszczanie skóry. Chociaż jest ono starą metodą, to wciąż jest wykonywane w terapii trądziku zaskórnikowego i jest bardzo skuteczne jeśli chcemy szybko i bardzo dokładnie oczyścić skórę. Prawidłowo wykonane przywraca właściwą strukturę skórze tłustej, trądzikowej.

Najlepsze efekty daje terapia łączona. Najpierw warto wykonać zabieg kwasem chemicznym, a następnie mikrodermabrazję. Bez przeszkód tego typu zabiegi można stosować jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy promieniowanie UV nie jest nasilone. Latem należy wybierać delikatniejsze wersje zabiegów, czyli np. kwas ferulowy, oksybrazje i peeling kawitacyjny, które nie powodują mocnego podrażniania, dzięki czemu skóra nie jest narażona na powstawanie przebarwień.

Po zabiegach złuszczających wskazane jest wprowadzenie do skóry substancji normalizujących wydzielanie sebum. Aby usprawnić proces przedostawania się preparatów można wykorzystać zabieg sonoforezy lub mezoterapii. Sonoforeza wykorzystuje ultradźwięki w celu aktywnego transportu substancji czynnych w głąb skóry. Fala ultradźwiękowa, oddziałując na skórę, powoduje zwiększenie jej przepuszczalności. Z kolei mezoterapia bezigłowa umożliwia wprowadzenie do głębokich warstw skóry składników aktywnych z wtłaczanych substancji, bez jakiegokolwiek naruszenia ciągłości skóry, dzięki wykorzystaniu mikroprądów. Czasowo wytwarzają one w skórze drobne kanaliki, ale aż 10 razy większe od tych występujących w skórze naturalnie. Przez tak poszerzone pory mamy możliwość nie uszkadzając tkanki, podać w jej głąb różnego typu preparaty o dużych cząsteczkach. Utworzone mikrokanały po kilku minutach wracają do swoich naturalnych rozmiarów.

Żeby odżywić i znormalizować skórę tłustą można zrobić także infuzję tlenową albo bardzo dobry laserowy peeling węglowy Black Doll.

Kolejne pytania: 

Na czym polega zabieg dermapen? Po co się go wykonuje? Komu jest szczególnie polecany? 

Czy po mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym może pojawić się drganie górnych powiek?

Czym są nici liftingujące? Jak i kiedy się je stosuje?

Data aktualizacji: 01.08.2019,
Opublikowano: 01.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej