Jakie wyzwania czekają medycynę w najbliższej dekadzie? WHO wyróżnia 13 kluczowych punktów

Fot: Tom Werner / gettyimages.com

Zmiany klimatyczne, dostęp do leków czy skuteczniejsza walka z chorobami zakaźnymi - to tylko niektóre wyzwania, z którymi będzie musiała się zmierzyć medycyna w najbliższym dziesięcioleciu. Listę 13 punktów, które powinny być kluczowe dla ochrony zdrowia przygotowało WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała listę 13 wyzwań dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Zdaniem WHO cały medyczny (i nie tylko) świat będzie musiał się pochylić nad następującymi kwestiami:

1. Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza

Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze zabija - każdego roku - niemal 7 mln ludzi na całym świecie. Natomiast zmiany klimatyczne wywołują ekstremalne warunki pogodowe, co w niektórych regionach prowadzi do klęsk głodu, niedożywienia i rozpowszechniania się chorób zakaźnych. Raport WHO podkreśla, że zmiany klimatyczne zwiększyły o ok. 1/4 liczbę zgonów z powodu nowotworów, zawałów serca czy przewlekłych chorób układu oddechowego.

2. Lepsza pomoc medyczna w rejonach konfliktów

W ocenie WHO w minionym roku najwięcej chorób występowało w rejonach, w których albo doszło do konfliktu zbrojnego, albo katastrofy naturalnej. W takich miejscach najczęściej atakowani są również ci, którzy niosą pomoc medyczną. W 2019 roku odnotowano aż 978 ataków na służbę zdrowia w 11 krajach świata, w których zginęło 193 pracowników medycznych.

3. Zmniejszyć nierówności w zdrowiu

Osoby z wyższym statusem społecznym i finansowym żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż te z niższym. Badania pokazują, że różnice choćby w długości życia mogą sięgać nawet dwudziestu lat, przy czym obserwuje się je zarówno między krajami, jak i dzielnicami tego samego miasta.

4. Łatwiejszy dostęp do leków

Zdaniem WHO to już globalny problem. W miejscach na  świecie, gdzie dostęp do leków jest trudny, szerzą się choroby oraz alternatywne, nie zawsze dobre dla zdrowia sposoby leczenia.

5. Walka z chorobami zakaźnymi

Szczepienia to najskuteczniejsza forma ochrony przed chorobami zakaźnymi. Niestety coraz popularniejszy ruch antyszczepionkowy sprawia, że coraz mniej osób się szczepi, a choroby, które były niemal zapomniane - dzisiaj wracają ze zdwojoną siłą. Wg WHO należy walczyć z przekłamaniem i mitami, które krążą wokół szczepionek. Trzeba uświadomić ludziom, że stanowią one najlepszą ochronę przed taki chorobami, jak odra czy polio.

6. Przygotować się na epidemię

WHO uważa, że to tylko kwestia czasu, kiedy wybuchnie pandemia choroby wywołanej przez nieznanego dotąd, wysoko zakaźnego, przenoszonego drogą kropelkową wirusa.

7. Lepsza ochrona przed groźnymi produktami

Raport WHO wskazuje nie tylko na zanieczyszczoną żywność, ale również propagowanie - groźnych dla zdrowia - diet czy leków. Dodatkowo WHO zaleca walkę ze zbyt częstym sięganiem po niezdrową żywność zawierającą za dużo cukru, soli i tłuszczu.

8. Lepiej inwestować w profesjonalistów medycznych

Doświadczony i lepiej wykształcony personel medyczny przekłada się na skuteczniejsze leczenie.

9. Zadbać o bezpieczeństwo młodzieży

Niemal co roku z powodu wypadków, urazów, chorób przenoszonych drogą płciową, samobójstw i przemocy doznawanej od dorosłych i rówieśników - umiera blisko milion osób między 10. a 19. rokiem życia!  

10. Zwiększyć zaufanie publiczne do sprawdzonych metod profilaktyki i leczenia

Mimo że specjaliści apelują, aby szczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, stosować prezerwatywy, przestrzegać zaleceń lekarskich, to ich zdanie przestaje być wiarygodne. W opinii WHO trzeba to jak najszybciej zmienić.

11. Rozsądnie korzystać nowych technologii

Nowe technologie zrewolucjonizowały medycynę, pozwalając na lepszą diagnostykę i leczenie. Niestety korzystanie z nich - w opinii WHO - stwarza problemy natury prawnej, etycznej i relacji społecznych. Jak nowoczesne technologie wspierają medycynę? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów Źródło: 36,6

12. Zadbać o leki, które już mamy

WHO zaleca, aby rozsądnie korzystać z dostępnych leków. Narastająca antybiotykooporność może sprawić, że przestaniemy sobie radzić z bakteriami, które jeszcze do niedawna nie stanowiły większego zagrożenia. 

13. Zadbać o czystość i higienę

Dostęp do czystej wody i środków czystości w wielu krajach nadal jest mocno utrudniony. Zdaniem WHO należy zrobić wszystko, aby to zmienić. Dzięki właściwej higienie można zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób.

Źródło: WHO

Data aktualizacji: 20.01.2020,
Opublikowano: 21.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej