Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Kule ortopedyczne poprzez poprawę stabilizacji i równowagi centralnej wspierają w powrocie do zdrowia podczas rehabilitacji ruchowej. Jednak aby skutecznie i sprawnie odzyskiwać sprawność, muszą być odpowiednio dobrane do kondycji i rodzaju schorzenia.

Korzystanie z kul ortopedycznych wynika z trwałej lub długotrwałej niepełnosprawności w poruszaniu się bądź z urazu w obrębie kończyny dolnej, potrzebującego czasowego odciążenia. Chodzenie o kulach wymaga nabycia odpowiedniego zaopatrzenia i techniki poruszania się, ale przede wszystkim poprawnego ustawienia kul do wzrostu dla utrzymania prawidłowego wzorca chodu podczas nauki chodzenia.

Jakie kule ortopedyczne kupić?

Przy wyborze kul ortopedycznych warto skorzystać z porady specjalisty w dziedzinie rehabilitacji, który doradzi, w jaki sprzęt należy się zaopatrzyć, aby sprawnie powrócić do zdrowia. Podstawowe typy kul ortopedycznych to kule łokciowe i pachowe:

  • kule łokciowe angażują w znacznym stopniu kończyny górne, kształtują zdolność równowagi i koordynacji, pozwalają na zachowanie prawidłowego wzorca chodu, charakteryzują się dużą uniwersalnością i polecane są przy różnorodnych schorzeniach;
  • kule pachowe zapewniają istotne wsparcie w stabilizacji centralnej, są wskazane pacjentom z trudnościami z uchwytem lub w przebiegu rozległych urazów, nie angażują w znacznym stopniu kończyn górnych, są mniej poręczne i mogą powodować dyskomfort związany z uciskiem pod pachami, gdzie przebiegają naczynia krwionośne i nerwy.

W przebiegu rehabilitacji zaleca się stosowanie dwóch kul ortopedycznych jednego rodzaju, szczególnie na etapie nauki chodzenia, aby komfortowo odciążyć ciało, zachować prawidłową postawę i przyswoić odpowiednie nawyki motoryczne. Jedną kulę zaleca się, gdy leczenie jest na zaawansowanym etapie i obserwuje się znaczne postępy w lokomocji.

Jak prawidłowo ustawić kule łokciowe i pachowe?

Prawidłowo dopasowane pod względem wysokości kule ortopedyczne pozwalają zaoszczędzić pacjentowi energię oraz wpływają na jakość wzorca chodu i utrwalanie się dobrych nawyków, a także minimalizują negatywne obciążenia kręgosłupa i stawów, szczególnie kończyn dolnych. Aby ustawić kule ortopedyczne, rehabilitant musi zapoznać się z etapem, postępami i planem leczenia oraz rehabilitacji, a także ocenić wzrost pacjenta. Dopasowanie kul ortopedycznych należy prowadzić w pozycji stojącej, przy ustawieniu trzonów kul nieco szerzej niż na szerokość bioder, jednocześnie nie zaburzając fizjologicznych punktów podparcia z przodu i z tyłu, czyli obszaru stawiania stóp. Następnie rehabilitant dobiera typ kul ortopedycznych oraz dopasowuje ich wysokość:

  • w przypadku kul pachowych pacjent opiera się na poprzeczkach pachowych, które powinny znajdować się około 5 cm poniżej dołu pachowego, z kolei poprzeczki na dłoń są na wysokości krętarzy większych kości udowych;
  • w przypadku kul łokciowych zaleca się ustawienie uchwytu na dłonie na wysokości krętarzy większych kości udowych, aby po oparciu ciała i uchwyceniu rękojeści kończyna górna była lekko zgięta w stawie łokciowym.

Jak dobrać kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne w przebiegu rehabilitacji można regulować dzięki powszechnym mechanizmom, tzw. teleskopowym i skokowym. Teleskopowa kula ortopedyczna pozwala na precyzyjne dopasowanie wysokości do wzrostu, z kolei typ skokowy charakteryzuje się możliwością stopniowej regulacji co 1,5–2 cm. Tego typu kule standardowo dopasowują się do osób o wzroście 160–180 cm, natomiast pacjentom poza skalą dobierane są kule na zamówienie. W doborze kuli ortopedycznych należy wziąć również pod uwagę swój ciężar. Powszechnie dostępne są kule o wytrzymałości około 130–150 kg, powyżej tych wartości udźwig dobierany jest indywidualnie. Dodatkowe akcesoria, np. nasadki, rodzaje rękojeści czy obejm łokciowych i poprzeczek pachowych, wpływają na wygląd, ale też cenę, kuli ortopedycznej.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Jak używać kuli ortopedycznej?

Chód przy kuli ortopedycznej powinien być maksymalnie zbliżony do naturalnego, czyli należy zachowywać podstawowe etapy: kontakt pięty z podłożem, przetoczenie stopy, oderwanie palucha. Nauka chodzenia rozpoczyna się od treningów na płaskiej powierzchni, wykorzystuje typ chodu dostosowany do możliwości i stanu zdrowia. Jeśli uczymy się poruszania z jedną kulą, powinna znajdować się po przeciwnej stronie chorej kończyny. Należy poruszać się z nią równocześnie do przodu i tyłu. Z kolei poruszanie się z dwoma kulami wyróżnia się 3 typami chodu: czterotaktowym, trójtaktowym i dwutaktowym, przy czym ostatni jest najbardziej funkcjonalnym rodzajem i polega na przesunięciu obu kul do przodu z jednoczesnym przestawieniem nogi chorej, a dalej dostawieniem zdrowej.

Kule łokciowe i pachowe – jak chodzić po schodach?

Chodzenie po schodach to istotny element rehabilitacji i funkcjonalności. Wchodzenie rozpoczyna się od kroku kończyną zdrową, po czym dostawiana jest chora noga wraz z kulami lub jedną kulą. Podczas schodzenia pierwszy ruch wykonuje noga chora wraz z kulami lub kulą, a zdrową się do niej dostawia.

Bibliografia:

1. Mikołajewska E., „Neurorehabilitacja. Zaopatrzenie ortopedyczne”, PZWL, Warszawa 2017;

2. Przeździak B., „Wyroby medyczne. Zaopatrzenie indywidualne”, PZWL, Warszawa 2016.

Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 17.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej