Jakie są przeciwwskazania do oddania krwi? Co ile można oddać krew?

Fot: toeytoey2530 / gettyimages.com

Przeciwwskazania do oddawania krwi obejmują różnego typu choroby zakaźne, tatuaże, a nawet akupunkturę czy inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Jednak większość z nich to przeciwwskazania wyłącznie tymczasowe.

Oddanie krwi to bardzo szlachetny uczynek, jednak zanim się na niego zdecydujemy, warto zapoznać się z listą przeciwwskazań. Dzieli się je na tymczasowe i stałe. Warto też pamiętać o pewnych zasadach oddawania krwi. W Polsce krew można oddać w uprawnionych do tego Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i ich oddziałach, a także podczas różnego rodzaju akcji zewnętrznych, organizowanych przez takie centra, czyli w krwiobusach. Aby oddać krew, należy spełnić określone warunki i kryteria. Każdy kandydat wypełnia specjalną ankietę, badany jest przez lekarza kwalifikującego, sprawdzany jest u niego poziom hemoglobiny. Dopiero potem przystępuje się do oddawania krwi.

Co ile można oddawać krew?

Podczas jednego pobrania krwi pełnej u osoby ważącej powyżej 50 kg pobiera się 450 ml, czyli jedną jednostkę. Mężczyźni mogą oddawać krew maksymalnie 6 razy w roku. Kobiety nie powinny robić tego częściej niż 4 razy w roku. Jednak bardzo ważny jest również odstęp pomiędzy pobraniami. Przerwa pomiędzy kolejnymi próbami oddania krwi nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Stałe przeciwwskazania do oddania krwi

Do stałych przeciwwskazań do oddawania krwi zalicza się przede wszystkim choroby przewlekłe. Dyskwalifikacji podlegają osoby, u których stwierdza się:

  • wady serca, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, zaawansowaną miażdżycę, przebyte incydenty sercowo-naczyniowe, jak zawał serca czy udar mózgu,
  • aktywne bądź nawracające choroby układu nerwowego, w tym choroby psychiczne,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • poważne schorzenia układu pokarmowego, oddechowego, moczowo-płciowego, krwiotwórczego, metaboliczne, endokrynologiczne i immunologiczne,
  • omdlenia bądź drgawki, które nawracają (chyba że od ostatniego incydentu minęły 3 lata),
  • cukrzycę,
  • nowotwory złośliwe,
  • choroby układowe, jak np. kolagenozę,
  • przewlekłe choroby skóry,
  • narkomanię,
  • ryzykowne zachowania seksualne,
  • reakcje anafilaktyczne w wywiadzie.

Zobacz film: Kto może oddać krew? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby zakaźne a przeciwwskazania do oddania krwi

Aktywna choroba zakaźna zawsze stanowi przeciwwskazanie, natomiast przebyte zakażenie nie zawsze musi oznaczać stałą dyskwalifikację. Do chorób zakaźnych dyskwalifikujących stale z oddawania krwi należą:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz wirusowe zakażenia wątroby o nierozpoznanej etiologii z żółtaczką w wywiadzie,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • leiszmanioza trzewna,
  • gorączka Chagasa,
  • tularemia,
  • promienica,
  • kiła.

W przypadku innych chorób zakaźnych osoby dyskwalifikuje się wyłącznie tymczasowo z oddawania krwi. Muszą zostać zachowane zalecane okresy rekonwalescencji po wyleczeniu. Średnio jest to co najmniej 2 tygodnie od pełnego wyzdrowienia, a w przypadku poniższych chorób okres ten musi zostać wydłużony:

  • gorączka Q (2 lata),
  • toksoplazmoza (6 miesięcy),
  • gruźlica (2 lata),
  • gorączka reumatyczna (2 lata),
  • rzeżączka (12 miesięcy),
  • mononukleoza zakaźna (6 miesięcy).

Szczegółowa lista chorób wraz z okresem, jaki musi minąć od wyzdrowienia do oddania krwi, znajduje się na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Co wiesz na temat krwi? Odpowiedz na nasze pytania i sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Sytuacje tymczasowej dyskwalifikacji

Wyróżnia się ogrom stanów, w których dyskwalifikacja jest jedynie tymczasowa. Obejmuje to rożnego rodzaju zabiegi mniej lub bardziej inwazyjne, w których doszło do przerwania ciągłości skóry czy kontaktu z błoną śluzową. Średnio jest to około 6 miesięcy, chyba że badania wykonane metodą biologii molekularnej w kierunku WZW typu B, C czy HIV dają wynik ujemny. Wtedy można skrócić ten okres do 4 miesięcy. Tatuaż również stanowi tymczasowe przeciwwskazanie do oddania krwi. Zarówno tatuaż, jak i przekłucie części ciała, akupunktura czy zabiegi kosmetyczne związane z nakłuciem skóry stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi przez 6 miesięcy od danego zabiegu, bądź przez 4 miesiące, jeśli badania metodą biologii molekularnej przeciwko HIV i WZW wyjdą ujemne.

Pół roku to również bezpieczny okres dla osób, które znalazły się w obszarze narażenia na zakażenie, czy też wróciły z krajów tropikalnych. Oddawanie krwi jest również przeciwwskazane bezpośrednio po niektórych szczepieniach. Czasami osoby zastanawiają się, czy katar bądź inny lekki objaw jest przeciwwskazaniem do oddania krwi. Otóż nie oddaje się krwi w czasie infekcji, nawet jeśli ma ona przebieg łagodny i objawia się np. tylko katarem. W przypadku łagodnych chorób skóry, dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego do oddania krwi należy podejść zupełnie zdrowym, a więc dopiero po ustaniu objawów.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Data aktualizacji: 28.02.2019,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej